Jaký je nový Warhammer Skaventide? | Začni s Age of Sigmar

Jak začít s Age of Sigmar? A proč právě teď? Odpověď je jednoduchá. Právě teď totiž hra vstupuje do své čtvrté edice. Nyní (červenec 2024) vychází základní set Skaventide, kde najdeš všechno potřebné do začátku!

Během léta se navíc kolem startu čtvrté edice bude konat mnoho akcí a vyjde spousta dalších produktů, které Games Workshop připravuje. 

Nejlepší čas začít, je teď!

První edice fungovala jako takové základní seznámení s hrou. Počet frakcí, za které se dalo hrát, jsme mohli spočítat na prstech jedné ruky, pravidla se vešla na jeden list A4 a jednotlivé jednotky třeba ani neměly bodové ohodnocení.

Tehdy se zkrátka moc nepočítalo s kompetitivním hraním. Hráči se zaměřovali spíše na objevování základních mechanik a na příběhové aspekty hry, než na složité strategie nebo soupeření.

Druhá edice přinesla výraznou změnu a otevřela dveře ke skutečně kompetitivnímu hraní. Rozšířila nabídku armád, propracovala jejich pravidla a nabídla další možnosti hraní, od přátelského házení kostkami doma v pokojíku až po velké mezinárodní turnaje.

Nová pravidla byla detailnější, hráči mohli stavět své armády s větší volností a přizpůsobovat je různým herním stylům, což dodalo hře novou hloubku a komplexnost.

Třetí edice se zaměřovala na pokročilejší hráče, kteří již měli pevný základ v předchozích pravidlech. Přinesla komplexnější stavbu armád, rozšiřovala jejich variabilitu a šla více do hloubky třeba s kampaňovým pojetím hry. 

Tahle edice umožnila hráčům více se ponořit do příběhů a scénářů, což hře dodalo další rozměr. Kampaňový systém přidal dlouhodobou strategii a možnost rozvíjet své armády a postavy napříč několika bitvami. 

A teď se konečně dostáváme k tomu, proč je nejlepší s Age of Sigmar začít právě teď. Hra totiž během let nabobtnala do poměrně velkých rozměrů; hromada pravidel sice umožňovala strategickou rozmanitost, ale nováčkům se do toho blbě dostávalo. Přesně tohle čtvrtá edice mění!

Její základní myšlenkou je opět zjednodušit pravidla, a to jak samotné hry, tak každé jednotky. Výrazně se zjednoduší stavba armád, protože ta mohla na některé nováčky v posledních letech už přeci jen působit trochu přeplácaně. Teď ti bude stačit pár hrdinů, pár jednotek a můžeš se pustit do hry.

Dřívější struktura zapojující všelijaké formace a synergie se zjednodušila, ovšem nevypadla úplně. Pořád je ve hře hodně možností pro pokročilejší hru nebo turnaje, zároveň ale nová edice vychází hodně vstříc nováčkům, a to včetně jednoho nového herního formátu, který dostal název Spearhead.

Co je formát Spearhead?

Jde o kratší rychlejší hry na výrazně menším bojišti. Nemusíš si tu vůbec lámat hlavu se skládáním armády. Games Workshop totiž vyrábí přímo sérii Spearhead krabic, kde jsou armády připravené už na míru. Vybereš si, za jakou frakci chceš hrát, koupíš si její Spearhead krabici, slepíš figurky a můžeš jít na turnaj.

Aby to bylo ještě jednodušší, ve čtvrté edici budou dokonce dvoje pravidla. Každá armáda má ta hlavní, komplexnější pravidla pro pokročilé hraní a velké turnaje, a pak zjednodušená pravidla právě pro formát Spearhead.

A aby byl začátek s Age of Sigmar co nejjednodušší, v nové základní krabici jsou figurky, ze kterých si postavíš přesně dvě armády právě pro formát Spearhead. Stejně tak tu najdeš knížku pravidel a herní podložku pro tenle malý svižný herní mód.

Nová edice přináší také i vylepšení a novinek. Herní mechanismy jsou zjednodušené, aby byly přístupné i nováčkům, ale zároveň dostatečně hluboké, aby zaujaly i zkušené hráče. Bojiště jsou navržena tak, aby podporovala dynamickou a rychlou hru, kde rozhodnutí hráčů mají okamžitý dopad na vývoj bitvy.

Takže kdy jindy do Age of Sigmar naskočit, když ne teď s novým boxem Skaventide?

Unboxing Age of Sigmar: Skaventide

Čtvrtou edici odstartovala nabušená startovní krabice s názvem Skaventide. Co v téhle masivní bedně až po okraj naplněné miniaturami najdeš a a proč ani chvíli neváhat?

Uvnitř najdeš skoro všechno, co potřebuješ do začátku! Jsou tu dvě armády s celkem 74 epickými miniaturami. První jsou Stormcast Eternals - klaďasové, takoví fantasy Space Marines, kteří do Warhammeru přišli až s první edicí Age of Sigmar. Drzí jsou Skaveni - typičtí zlouni, taková ikonická klasika, stará skoro stejně jako Warhammer samotný.

Čeká hromada takzvaných sprueček, ze kterých pomocí modelářských kleští vylámeš jednotlivé dílky figurek. Jsou to tzv. push-fit modely, dají se tedy složit jen zacvaknutím do sebe. My bychom ti ale i tak doporučili použít lepidlo, protože jistota je jistota.

 

Samozřejmě nemůžou chybět pravidla nové edice - Age of Sigmar Core Book. Jde o masivní knížku, ale té tloušťky se nelekej, protože ani zdaleka neobsahuje jenom pravidla. Kniha tě seznámí komplexně s Age of Sigmar, nejen samotnou hrou a prvními kroky pro hráče.

Je v ní hromada báječných ilustrací, desítky stránek vyprávějících příběh tohoto fantasy světa, popisy armád a spousta dalšího.

Druhá tenčí kniha je novinka, kterou jsme v předchozích startovních krabicích neviděli. Kniha Fire and Jade se soustředí vyloženě na Spearhed, který je určený hlavně pro začátečníky, v druhé řadě pak pro pokročilejší hráče preferující menší armády.

Mimochodem, jak modely Stormcast Eternals, tak Skavenů v této edici jsou přesně na míru formátu Spearhead - složíš a můžeš hrát!

Dále v bedně najdeš herní pomůcky jako karty nebo měřítko, to už je taková klasika, a na závěr ještě terén. Ten se sice tematicky točí okolo krabice Skaventide, ale úplně v pohodě bude vypadat i na bojišti, kde proti sobě stojí třeba trpaslíci s orky.

Celkově jde opět o klasicky nadupanou startovní krabici, to Games Workshop uměl vždycky! Zároveň obsah zase posunuli o trochu dál právě tím zaměřením na nový začátečnický formát, který je ovšem do krabice přidaný nad rámec, ne na úkor standardního obsahu. Což je super!

Teď už ti chybí jen ty pomůcky na složení figurek, modelářské kleště, možná to lepidlo nebo pilník na začištění, pak už stačí vzít kostky a můžeš se pustit do hraní.