Formáty ve hře Magic: the Gathering

 

Co jsou to formáty?

Pokud Magic hraješ jen s kamarády, možná ani nevíš, co to formát je, a že jich je hned několik. Jde vlastně o způsoby hry, herní režimy, které se liší počtem hráčů a počtem jejich životů, počtem karet v balíku nebo omezením karet, které můžeš hrát. Ze začátku může být těžké se v nich zorientovat, proto jsme se rozhodli vytvořit přehled všech oficiálních MTG formátů. Wizards of the Coast (firma vydávající karty Magic) už za svou existenci vytiskla přes 20 000 karet. Ze začátku se dalo jen těžko čekat, že bude hra tak populární, takže se síla karet postupně měnila.

Tip: Všechny Magic karty včetně předkonstruovaných balíků, boosterů a kusovek najdeš v naší sekci Magic: The Gathering

Proto (a taky pro rozmanitost her) je třeba rozdělit je na různé formáty.

mtg meme

Přehled:

 

  • Constructed
    1. Standard
    2. Pioneer
    3. Modern
    4. Legacy
    5. Vintage
    6. Pauper
    7. Brawl
    8. Commander
  • Limited
    1. Sealed deck
    2. Booster draft
    3. Rochester Draft

 

 

1. Constructed

Constructed je to, co si většina lidí představí pod hrou Magicu. Hráči si předem postaví každý svůj balík z karet povolených v daném formátu a hrají běžnou hru jeden na jednoho. V některých pravidlech se liší, ale toto mají společné:

    • Balík musí mít minimálně 60 karet
    • Hráči mohou používat 15karetní sideboard, ze kterého můžou mezi hrami balík upravit
    • S výjimkou basic landů může balík obsahovat maximálně 4 kopie jedné karty (pokud karta samotná neříká jinak)

Rat ColonyShadowborn ApostlePersistent Petitioners

1.1. Standard

Standard je pravděpodobně nejrozšířenější formát ze všech. Pokud půjdeš na turnaj, nejspíš se tam bude hrát Standard. 60 karet v balíku, maximálně 4 kopie od jedné karty. Hráči mají 20 životů a hraji 1 proti 1.

Je to formát, ve kterém jsou povoleny karty z posledních 3–4 bloků. Díky tomu se meta (nejlepší a nejpopulárnější balíky) relativně často mění a hra je tak zajímavější. Těmto změnám se říká rotace. Pravidlo je takové, že když vyjde na podzim devátý set, nejstarší čtyři už se nehrají. Tonda to i na příkladech vysvětlil ve videu.

 

Nevýhodou Standardu je, že se časem prodraží. Pokud chceš mít vždycky jeden z nejlepších balíků, budeš si pravděpodobně muset s každým dalším vydaným setem dokupovat aktuální karty. Může se i stát, že tvůj balík bude v nové metě nehratelný (nebo aspoň velmi slabý).

Je to ale jeden z nejzábavnějších formátů, který se pořád mění a vyvíjí, takže tě nikdy neomrzí.

Tady najdeš karty zabanované na Standardu.

1.2. Pioneer

Pioneer je nerotující formát, ve kterém jsou legální karty ze setu Return to Ravnica a všech novějších (i těch co vyjdou v budoucnu).

Je to v podstatě takový levnější, menší Modern.

Tady najdeš karty zabanované v Pioneeru.

1.3. Modern

Modern je formát, ve kterém jsou legální všechny karty z 8. Edice a novější. Tyto karty poznáš na první pohled podle rámečku. Pokud některá karta vyšla i před 8. edicí, tak můžeš hrát i tu kopii se starým rámečkem.

Serra Angel oldSerra Angel new

Oproti Standardu má Modern tu výhodu, že z něho žádné karty nevyrotují ven – takže kartu, kterou tam můžeš hrát teď, tam můžeš hrát i za 2 roky (pokud nedostane ban).

Karty v Modernu jsou obecně silnejší než karty na Standardu – proto si většinou se Standardovým deckem na Modernu moc neužiješ. Nejlepším příkladem je Lightning Strike a Lightning Bolt – téměř totožný efekt, ale na Modernu o 1 manu levnější.

Lightning Bolt ModernLightning Strike Standard

I kvůli tomu je Modern dražší. Karty, co se hrají na Standardu, jsou většinou ještě v prodeji. Karty na Modernu (co nejsou ve Standardu) se ale už většinou netisknou, proto jejich cena stoupá. Oproti Standardu ti deck vydrží dlouhou dobu, aniž bys ho musel(a) upgradovat (meta na Modernu se tak často a nijak výrazně nemění), bude ale stát klidně i desetinásobek decku na Standardu.

Nejlepší na Modernu je ale jeho rozmanitost. Na Standardu se málokdy objeví nekonečné kombo nebo zabití v prvních dvou kolech – na Modernu to není problém. Možností je víc než dost, stačí být kreativní.

Tady najdeš karty zabanované na Modernu.

1.4. Legacy

Ve zkratce: Legacy je formát, kde jsou povoleny všechny sety. Omezuje ho jenom ban list, ve kterém jsou zakázány karty, které jsou až moc silné v poměru k ostatním.

Tady najdeš karty zabanované v Legacy formátu.

1.5. Vintage

Vintage je velmi podobný Legacy – jsou povoleny všechny sety, ale má mnohem menší ban list. Používá se tady spíše restricted list – jsou na něm karty, které nejsou zakázány, ale je od nich povolena jen jedna kopie v balíku.

Tady najdeš karty zabanované a omezené ve Vintage formátu.

1.6. Pauper

Pauper je formát, ve kterém jsou povoleny jen common karty (symbol vpravo uprostřed je černý). Díky tomu jsou balíky levnější a hra relativně jednodušší. Pauper se dá kombinovat s ostatními formáty (Standard, Modern, ...). A stejně jako ostatní formáty má i Pauper svůj Banlist.

Takže než vyrazíš na první turnaj, zjisti si, co se hraje za formát a zkontroluj, jestli nehraješ karty, které jsou zakázané.

Tady najdeš karty zabanované na Pauper formátu.

1.7. Brawl

Brawl vznikl jako varianta Commanderu, ale časem se z něho stal samostatný formát. Hraje se s 60karetním balíkem, každá karta smí být v balíku jen jednou, Commander může být Legendary creature nebo Planeswalker a smí se hrát jen karty legální na Standardu (několik nejnovějších setů), Brawl tedy rotuje. Kromě toho neplatí, že pokud hráč dostane 21 commander damage, tak prohrává hru.

Tady najdeš více informací o Brawlu a seznam zabanovaných karet

 1.8. Commander 

Commander (taky známý jako Elder Dragon Highlander, EDH) je formát určený pro hru ve více lidech a cílem není tak úplně vyhrát, jako se pobavit.

V commanderu každý hráč začíná na 40 životech a má balík, ve kterém je přesně 100 karet, každá jiná (s výjimkou basic landů a výjimek). Jedna z těchto karet je "Commander" - karta která nezačíná zamíchaná v balíku ale v tzv. command zóně. Commandera může hráč zahrát z command zóny stejně, jako by ho měl v ruce. Když commander umře, nebo jde do exilu, může si majitel zvolit, jestli se místo toho vrátí do command zóny. Když ho bude chtít zahrát příště, musí navíc zaplatit tzv. "commander tax" v podobě 2 generických man. Balík navíc nesmí obsahovat žádné karty v barvách, které nejsou součástí barevné identity commandera. Pokud hráč dostane od jednoho commandera 21 zranění, umírá.

Tip: Přečti si podrobnější článek o formátu Commander.

Commander je jeden z nejzábavnějších formátů, protože je tam možné úplně cokoliv. Pokud hráváš s kamarády, rozhodně doporučujeme tento formát vyzkoušet.

Tip: Pokud nemáš dost karet, ze kterých by sis mohl Commander deck vytvořit, podívej se na předkonstruované commander balíky.

Tady najdeš karty zabanované na Commanderu.

 2. Limited

Název Limited vyplývá z toho, že si hráči staví balík z více limitovaného (omezeného) množství karet. Funguje tak, že hráči otevírají produkty Magic (zejména boostery) a následně staví balík z rozbalených karet.

Limited formát je oblíbený právě proto, že pokaždé člověk hraje jiný balík, získá spoustu nových karet a zúročí tady i svoje znalosti o tvorbě balíku.

Pro Limited formáty platí tato společná pravidla:

    • Limited decky musí mít minimálně 40 karet
    • Oproti constructed není zakázáno mít více než 4 kopie jedné karty
    • Všechny karty, které hráč nadraftuje/otevře, slouží jako jeho sideboard
    • Hráči si můžou do balíku doplnit libovolné množství basic landů

2.1. Sealed deck

Každý hráč dostane 6 boosterů, rozbalí je a postaví si z nich balík. S tímto formátem se setkáš nejčastěji na Prereleasech, protože hráči chtějí získat nové karty.

2.2. Booster draft

Při booster draftu se hráči (většinou 8) posadí okolo stolu a každý dostane 3 boostery. Každý otevře první booster, vybere si jednu kartu, kterou si nechá, a zbytek pošle doleva. To se opakuje dokud karty nedojdou. Potom se celý postup opakuje, akorát se mezi boostery změní směr, kterým se karty posílají.

Potom si hráči z nadraftovaných karet postaví balík a doplní libovolný počet basic landů.

2.3. Rochester draft

Formát je podobný Booster draftu, ale karty z boosterů jsou veřejně na stole, takže hráči vidí, co si kdo bere.

Hráči sedí okolo stolu a každý má 3 boostery. První hráč otevře booster a rozloží ho na stůl. Po směru kola si hráči berou karty, dokud nic nezbude. Potom se otevře další booster a směr kola se otočí, takže hráč, který bral poslední začíná. Tohle se opakuje, dokud se neotevřou 3 boostery za každého hráče.

Tip: Pokud tě zaujal tento formát, přečti si o něm podrobnější článek Jak na draft

 

[Autor-Sony]