Cesta na vrchol v Magic: The Gathering

Co dál?

Už umíš pravidla, hráváš s kamarády nebo v nejbližším klubu a chtěl by ses posunou výš? V tomhle článku jsme shrnuli základní informace o tom, jak se dostat na špičku, co tam na tebe čeká a co ti to může do života přinést.

Tip: Všechny novinky ze světa MTG, které máme aktuálně skladem, najdeš v kategorii Magic: The Gathering

1. Cesta na vrchol

Dostat se v Magicu na špičku není vůbec snadné. Může to zabrat roky dřiny a jak se tam jednou člověk dostane, neznamená to ještě, že se tam udrží. Záleží ale, co je tvým cílem.

Chceš být lepší než tví kamarádi? Chceš být nejlepší ve své herně? Ve své zemi? Nejlepší na světě?

Nejsme profesionálové, nikdo z FYFTu nevyhrál žádnou velkou soutěž, ale Magic už nějaký ten pátek hrajeme, takže tě můžeme alespoň nasměrovat.

V roce 2017 vznikl krátký dokument o Magicu v Česku.

1.1. Hodně hrej

Tenhle bod nejspíš nikoho nepřekvapí. Magic se dá teoreticky studovat do nekonečna, ale ve finále je to stejně o tom, kolik máme nahráno. Hraním se naučíme zvládat stres, časový tlak, učíme se nezapomínat na triggery a procvičujeme si pravidla. A tyhle věci se z článků učí špatně.

Nejlepší cesta, jak více hrát, je scházet se pravidelně s kamarády, nebo chodit do nejbližšího klubu. Hodně ti přinese i když zajdeš na větší turnaj. Možná nedopadneš nejlíp, ale za víkend nasbíráš zkušenosti, které by ses jinde učil měsíce.

1.2. Uč se od nejlepších

Dívej se na videa, na streamy, čti články, knížky, sleduj záznamy z turnajů. Je jich hromada. Ať už hraješ jakýkoliv formát, není problém najít zdroje od profesionálních hráčů. 

Kvalitních zdrojů je hodně. Kdybychom ale měli vypíchnout jeden, byl by to Channel Fireball. Pravidelně na jejich webu vychází články a na jejich Youtube kanálu videa od těch nejlepších z nejlepších. Za zmínku stojí i český team Czech Magic House

1.3. Nenech se odradit

Magic je hra, ve které ne vždy vyhraje nejlepší hráč. Oproti hrám jako jsou šachy (kde vždycky vyhraje ten lepší), v Magicu vstupuje do výsledku několik dalších faktorů, které můžou o hře rozhodnout.

  • Matchup – Nestává se, že by všichni hráči hráli stejný balík. A přirozeně je jeden balík proti některým silný a proti jiným slabý. Kvůli tomu se může stát, že vyhraje hráč, který hrál o něco hůř, protože měl výhodu v matchupu (jeho balík je silný proti protihráčovu).
  • "Mana screw" – Zažil to nejspíš každý. Můžeme mulliganovat nejlépe, jak to jde, a někdy nám landy stejně nepřijdou (nebo jich přijde moc). A proti náhodě nám skill moc nepomůže.
  • Náhoda – Magic je hra, o které z části (byť malé) rozhoduje náhoda. Někdy nám přijdou karty, které zrovna potřebujeme, a někdy zase ne. Někdy si protihráč bez karet v ruce lízne jedinou kartu, která ho zachrání. Je ale potřeba nenechat se tím odradit.

Někdy se zdá, že je Magic nefér, a to nás může demotivovat. Uklidňující ale je, že dlouhodobě se "štěstí" vždycky vyrovná. Někdy nepříjdou landy nám a někdy zase protihráči. Důležité je nepropadnout klasické gamerské iluzi "Když vyhraju já, bylo to skillem, když vyhraje protihráč, bylo to kvůli štěstí."

Na Channel Fireball se objevil skvělý článek o Orientaci na výsledky. Ve zkratce, když se budeme hodnotit jen podle toho, jestli jsme vyhráli nebo prohráli, budeme akorát nešťastní a nikam nás to neposune. Místo toho bychom se měli dívat na to, co jsme udělali dobře a co jsme měli udělat jinak.

2. Život na špičce

Život profesionála v Magic: the Gathering je plný cestování, soutěžení a, ano, hraní. Ale lepší než o tom číst je se na to podívat. V roce 2016 vznikl hodinový dokument o tom, jak vypadá život profesionálních hráčů. Doporučujeme.

 

3. Přínos Magicu do života

Magic je jeden z těch koníčků, které pro každého znamenají něco jiného. Někoho baví soutěžení, pro někoho je to cesta, jak trávit čas s kamarády, a někdo už třeba ani nehraje, ale baví ho sledovat dění v komunitě.

Pokud se ale bavíme o obecných přínosech do každodenního života, pár jich je:

  • Soustředění a mentální výdrž – Dobrý hráč Magicu je ten, který dokáže udržet v hlavě všechny efekty a karty ve hře. Na turnajích vyhrávají ti, kteří dokáží hrát naplno celý den, téměř bez přestávky. A ti, kterým to tolik nejde, se v tom zlepšují, aniž by si to uvědomovali. Asi není třeba vysvětlovat, že schopnost udržení pozornosti po delší dobu se v každodenním životě hodí.
  • Paměť – Možná sis někdy uvědomil, že máš v hlavě uložené stovky karet. Stačí ti říct jméno karty, nebo vidět obrázek a automaticky dokážeš doplnit mana cost, barvu, attack a toughness a všechny schopnosti. Hraním Magicu si trénujeme paměť, a to úplně bez námahy.
  • Kreativita – Ať už jde o stavění balíku nebo vymýšlení originálních cest, jak vyhrát, Magic je hra, která rozvíjí naši kreativitu.

Ale aby sis užil zážitků ze světa Magicu, nemusíš být nutně dobrý hráč. Nejdůležitější je bavit se. Pokud tě seriózní hraní nebaví, možná se najdeš v Commanderu, nebo třeba v tvorbě "alterů" (domalovávání karet).

Na kanále The Command Zone vychází dost možná nejlepší videa z Magicu vůbec - Commander gameplaye.

Dělání "Altered art" karet je další koníček spojený s Magicem.

[Autor-Sony]