Discgolf je poklidná a spravedlivá hra. Souvisí s tím dodržování spousty pravidel. Čím informovanější jsi, tím lepšího score dosáhneš. Není nic horšího, než si nezjistit OB (Out of Bounds – oblast za hranicemi hřiště, viz níže) a pak mít trestné body. A že ještě nevíš, co všechno Discgolf zahrnuje, nebo co to vlastně je? Jsi na správné adrese! Tady ti to všechno řekneme.
Discgolf Putter
Discgolf putter je základní disk. Fakt, ten nejdůležitější! Bez něj by to zkrátka nešlo. Je vhodný na kratší přesné hody, protože má neutrální letovou dráhu, ale dá se s ním dohodit i hodně daleko. Proto je to super disk pro začátečníky.
Tip: Začátečníkům doporučujeme i discgolfové sady
Putter ti dokáže zlepšit i totálně pokazit hru, pokud s ním nejsi sehraný. Kup si první putter, třeba podle doporučených z videa. Následně ale hledej putter, který by se ti mohl líbit, zkoušej u ostatních a jakmile jej najdeš, ber ho klidně 5krát. Zrychlí ti to trénink, můžeš jej ztratit, už se nemusí vyrábět apod.
Čtyři číslice jako charakteristiky disku
Na hřiště si nebereš jenom tak nějaký putter. Každý má své přednosti a úskalí. Letové vlastnosti disku se dají zapsat čtyřmi číslicemi. První zapisujeme rychlost (speed), pak glide, turn a fade. Pro pochopení toho, jak disky létají, je nejdůležitější pochopit vzájemný vztah rychlosti (speed) a stability (turn), tedy prvního a třetího čísla.
Speed – rychlost (1–15)
Pro zjednodušení si představ rychlost jako sílu, na kterou je disk stavěn, aby letěl rovně. Rychlost 3 můžu hodit pomalu, na rychlost 6 se už napřahuji, rychlost 9 házím už dost silně a na rychlost 13 a víc už provádím atletický pohyb s rozběhem.
Pokud tvoje síla odpovídá rychlosti disku, disk letí zhruba podle své letové křivky. Pokud bys hodil méně, než disk potřebuje, začne se velmi brzy stáčet doleva. Pokud bys ale naopak házel moc silně, disk se stočí doprava. Proto někteří výrobci uvádějí více letových křivek, podle toho, jak se do hodu opřeš.
Pokud házím do kopce, disk se brzdí, letí pomaleji a brzy padá doleva. Házím-li naopak z kopce, disk letí rychleji, stáčí se doprava a začne se kutálet.
Pokud mi fouká vítr do zad, disku připadá, jako by letěl pomalu a stočí se doleva. Fouká-li protivítr, disk se chová, jako by letěl rychleji a stáčí se doprava. Na první pohled poznáš rychlost přibližně podle ostrosti disku – putter je kulatější, driver je ostřejší (driver je disk na dlouhé vzdálenosti). Pak se můžeš podívat i na tloušťku ráfku – čím širší, tím rychlejší disk.
Turn – stabilita v první fázi letu (-5–1)
Na charakteristikách ji zapisujeme na třetí pozici.
Pokud bych hodil naprosto stejně dva disky lišící se je ve stabilitě, jeden mi poletí více doleva, jeden více doprava. Nestabilní je ten, který letí víc doprava. Čím vyšší číslo, tím stabilnější.
Proč disk prostě neletí rovně popisuje fyzikální jev zvaný Magnusova síla, kterou si vysvětlíme jindy.
Nestabilní disky se snadněji překlápí. Někdy až tak, že se začnou kutálet. Stabilním diskům se naopak moc překlápět nechce. I když do nich dám větší sílu, moc se mi nepřeklápí.
Proto se drivery při vyhození podklápí. Jejich doprava stáčící tendence srovná disk a ten pak letí rovně, nebo ještě lépe: mírně se překlopí doprava a udělá takové esko. Tímto způsobem lze dohodit maximální vzdálenost.
Pochopení toho, jak disky létají, mi pomůže při vyběru, jaký disk použít v jaké situaci. Většinou, aby sis nerozhodil techniku, je lepší házet pořád podobně, nebrzdit se, nezkoušet dát více než své maximum.
Pokud je bezvětří a máš volný prostor, vezmi si méně stabilní disk, který podklopíš a vyrovnáš tím jeho nestablitu.
Pokud fouká protivítr, vezmi si stabilní disk. Disk se chová, jako by letěl rychleji, ale overstabilita disku to částečně nebo úplně vyrovná.
Pokud by foukal vítr do zad, vezmi si méně stabilní disk. Disk se chová, jako by letěl pomaleji, ale nestablita disku mi disk udrží déle rovně.
No a pokud ještě nemám takovou sílu, ať už proto, že neumím techniku, jsem začítečník, nebo jsem už unavený po dlouhém turnajovém kole, vezmu si méně stabilní disk. Tím, že do něj nedám takovou sílu, disk se chce stáčet doleva, ale protože si vezmu nestabilní disk, nějak se to vyrovná a letí to zhruba tak, jak chci.
Do kopce si rovněž vezmu méně stabilní disk, vyrovná to slabší hod. Z kopce si vezmu stabilní disk, jako bych byl najednou silák.
Glide – plachtivost (1–7)
Číslo pro glide, plachtivost, se zapisuje na druhém místě. Popisuje to, jak dlouho se disk udrží ve vzduchu – čím vyšší číslo, tím disk doletí dál. Zároveň ale bude disk s velkou plachtivostí méně předvídatelný.
Fade – stabilita v poslední fázi letu (0–6)
Poslední číslo charakteristiky disku popisuje fade, stabilitu disku před dopadem. Čím vyšší číslo, tím víc stabilní, bude se stáčet doleva.
Discgolf hřiště
Infoboard najdeš na začátku každého stálého hřiště. Je dobré zjistit: Hranice hřiště (OB), Povinnosti (Mandatory), rybníky/řeky/potoky. Získáš taky obrázek o délce hřiště a o tom, jakého score bys měl dosáhnout.
Marker
Marker je minidisk, kterým označuješ pozici, abys mohl zvednout hozený disk. Použitím Markeru získáš k dobru 20 cm ke koši. Není to nutnost – dokonce je někdylepší marker nepoužít (pokud by třeba hozený disk byl v bažině a zamarkerováním by sis tam musel stopnout).
Out of Bounds
Pokud ti disk vyletěl mimo hřiště, vracíš se k místu, kde byl disk naposledy v hřišti. Od tohoto místa můžeš jít až metr dovnitř hřiště (kolmo k OB). Jednak získáš nějakou vzdálenost, ale taky nestojíš mimo hřiště.
První hra discgolfu a provedení hřištěm
Discgolf tvoří velkou část FYFTu. Nejen, že jsme mu věnovali spoustu víkendů a přestávek mezi prací, zabírá i velkou část našeho obchodu. V následujících videích se můžeš podívat na členy FYFT crew, jak hrají poprvé discgolf. Matěj (bývalý člen) na hřišti v Brně na Lesné, Dejf a Franta v Praze Na Krejcárku a pak výlet na hřiště v Moravském Krumlově.
Na hřiště Brno-Lesná jsme společně s vítězem první ligy v Discgolfu Michaelem Rádlem natočili i průvodce. Od Michaela se dozvíš, jak k hřišti nejlépe přistupovat, rozebere postupně každou z jamek. Taky ti vysvětlí, proč se v discgolfu někdy diskem cinká v koši a nebo proč se hráči loučí ještě před koncem. Dozvíš se i zajímavosti o různých hodech a typech disků.
Tip: Poslechni a přečti si rozhovor s Michaelem Rádlem
Sežeň si partu lidí, vyberte si hřiště a ať to lítá!