Discgolf v zimě - jak neumrznout a natrénovat

discgolf_v_zime

Studené a mrznoucí ruce, zasněžené hřiště, silný vítr, poletující sníh, moc oblečení. I to jsou důvody, proč si dát od discgolfu v zimě pauzu. Pokud však chcete trénovat i v chladných měsících, mám pro vás hned na začátek nepříjemnou zprávu. Discgolf v zimě nikdy nebude tak dokonalý, a i přes správné oblečení a obuv se vám hra může prodloužit, hody navíc nebudou tak přesné jako za normálních podmínek a spoustu her ani nedokončíte. To vám ale nebrání v trénování, získáte náskok oproti ostatním hráčům, zdokonalíte techniku, a i když je venku pod nulou, budete se hýbat. V tomto článku se dozvíte nejlepší tipy a triky pro hraní discgolfu v zimě.

Oblečení a obuv

I když si v létě můžete na discgolf vyrazit jen v tričku z práce a krátkých sportovních šortkách, v zimě chce oblečení speciální přípravu. V kabátu nebo velké péřové bundě se vám rozhodně nebude házet dobře. Pokud jste i přes zimu aktivnější sportovci nebo výletníci, nebudete mít s oblečením problém, jestli však tápete, ideální je začít od termoprádla - to by mělo být uplé, ale pohodlné a pružné, hlavně by však mělo dobře odvádět pot. Druhá vrstva by měla být zateplovací, vyberte si tedy takovou mikinu nebo tričko s dlouhým rukávem, které udrží teplo. Poslední vrstva chrání před větrem, sněhem či deštěm, ideální je jakákoli teplejší sportovní bundička, která vám však dovolí pohybovat se ve velkém rozptylu. Vždy je lepší mít víc tenčích vrstev, lépe se sundávají a často jsou pro hraní příjemnější.

A rukavice? To záleží jen na vás. Pokud už se pro rukavice rozhodnete, zvolte velmi tenký pár, ideálně pogumovaný nebo s jinou protiskluzovou úpravou. Vždy je lepší rukavice u sebe mít, můžete je sundat nebo nasadit kdykoli se vám zachce, klidně i mezi hody. Dobré je investovat i do kvalitnějších zimních bot, u těch je hlavní podrážka, která neklouže, ale také zachovává flexibilitu. Pár ponožek navíc je pak nutnost.

Jak neztratit disky?

Těžká otázka, možností je však několik. Jednou z nich je doprostřed zadní strany disku přilepit barevnou stuhu nebo provázek. Pokud disk zapadne do sněhu, stuha se bude táhnout nad něj, a při zvolení správné barvy ho velmi lehko najdete. Disk můžete označit i barevným pigmentem, ten však zanechá jen malou stopu a nejvíc barvy vám stejně zůstane na rukou nebo rukavicích. Vyhněte se světlým diskům, sáhněte po křiklavých barvách a svítících discích, nezapomeňte si je podepsat a přidat kontakt - sníh se bude rozpouštět a šance na vrácení jiným hráčem je poměrně vysoká. Pomoci vám může i parťák, který bude trackovat vaše hody.

Další užitečné tipy

Ručníky. Mezi zimní nezbytnou výbavu rozhodně zařaďte i ručníky, a to minimálně dva. Mokré disky se sněhem budou potřebovat neustálé sušení a utírat je do oblečení není ideální řešení, obzvlášť v zimě.

Energie. Nezapomeňte ani na jídlo, dobroty, dostatek pití, přidat můžete i teplý čaj nebo horký nápoj. Chůzí ve sněhu vydáte daleko víc energie, doba na hřišti se často až zdvojnásobí, a v takovém případě budete za každou tatranku navíc vděční.

Zahřívače. Hřejivé polštářky nebo malé termofory do kapsy jsou ideální pro zahřátí ruky před hodem, posloužit však můžou i pro tělo nebo do bot po celou dobu na hřišti.

Odhoziště. Pokud máte možnost, vezměte na hřiště lopatu nebo smeták a pomozte s údržbou odhozišť. Zabere to chvilku, a kromě vás uděláte radost i dalším hráčům. I přes to při odhodu buďte nadmíru opatrní a myslete hlavně na svoje zdraví, pokud je odhoziště kluzké nebo zmrzlé, raději trénuje odhoz z místa nebo si vyšlapejte krátký rozběh ve sněhu.

Ještě, než vyjdete

Ještě, než vyjedete, adaptujte své disky na zimu. Minimálně půl hodiny před hraním vystrčte disky z okna nebo před dveře, aby si zvykly na chlad a snížily svou teplotu. Pokud tak neučiníte, na disk se bude sníh více přichytávat a vy jej budete muset utírat ještě víc. Zkontrolujte i předpověď počasí a v případě nepříznivých podmínek se nebojte hru kdykoli ukončit.

Před odchodem zkontrolujte, zda máte všechno, do svého batohu pak kromě klasických věcí přihoďte i krém, balzám na rty, nákrčník, pár klasických rukavic, a hlavně chuť do hry.

Pro FYFT napsala Lucie Burianová

[Autor-FYFTtalent]