Jak začít s wargamingem

David ti v dnešním videu ukáže, co je ideálním prvním krokem pro wargaming.

Co je to wargaming?

Wargamingové hry jsou většinou strategické hry obsahující miniatury (ale níže si představíme i wargame bez miniatur), se kterými hraješ tažení ať už proti spoluhráči, nebo proti hře samotné. Narazíš na armády, se kterými pohybuješ, využíváš jejich silných i slabých stránek a díky tomu taktizuješ. Pokud bychom to měli hodně zjednodušit, jsou to mnohdy takové šachy na pořádně silných steroidech. Nicméně nemusíš velet jedné velké armádě, někdy stačí i prostá malá skupina nebo třeba i jeden model.

Tip: Všechny wargamingové hry najdeš v sekci Figurkové hry

Ale pozor! Wargaming není pouze a jen o hraní, ale do jisté míry v něm najdeš i umělecký potenciál. Nikdo přeci nechce pořád koukat na šedé plastové miniatury! Proto je dobré je zkrášlit svým výtvarným umem! S nabarvenými miniaturami se mnohem lépe hraje.

Tip: Vše k barvení miniatur najdeš v podkategorii Malování a modelářství

Zombicide

Prvním Davidovým tipem na wargamingovou hru je Zombicide. Jde o kooperativní hru, ve které se ujímáš malé skupinky přeživších. Konkrétně v Zelené hordě navštívíš středověkou fantasy vesnici zaplavenou nemrtvými. Aby ses před nimi uchránil, nesmíš dělat moc velký hluk, protože ten zombíky přitahuje – každá akce vyvolává určitou úroveň hluku. V průběhu hry svoje postavy vylepšuješ: equipment, bojová kouzla, expy. To ti umožňuje využívat lepší dovednosti a zbraně. Ale bacha, čím vyšší level máš, tím silnější nemrtví po tobě půjdou. Bedna obsahuje hromadu miniatur.

Lord of the Rings: Battle of Pelennor Fields

Pokud máš radši spíš epickou fantasy, mohla by se ti líbit hra Lord of the Rings: Battle of Pelennor Fields. V bedně najdeš dvě veliké armády: armádu dobra (rohanští jezdci s Theodenem + spojenci armády mrtvých) VS síly zla (mordorští skřeti, troll a král Nazghulu na drakovi). Dále je v krabici jednoduchý metr, kostky a kniha pravidel v pevné vazbě, v níž najdeš všechno, co pro hru potřebuješ. Má navíc krásné ilustrace a mnoho fotek nabarvených modelů.

Star Wars Legion

Jsi spíš sci-fi fanoušek a máš rád Star Wars? Není problém, i pro tebe tu něco máme. Star Wars Legion. Ve hře najdeš celkem 39 snadno složitelných miniatur, žetony, základní pravidla, statistiky ke každé jednotce... Prostě všechno, co budeš potřebovat. 

Conquest

Další věcí, kterou bychom ti chtěli ukázat, je Conquest. Mělo by jít o snazší a rychlejší wargame, protože jsou do ní zapojeny i karty. Každý hráč si sestaví svůj balíček a tím předpřipraví bitvy. V bedně jsou dvě armády pro dva hráče - The Spires a Hundred Kingdom, kostky, rulebook a karty pro jednotlivé jednotky.

Battletech

Následuje Battletech. Tato hra už má za sebou delší historii. V beginner boxu najdeš dva modely mechů a všechna potřebná pravidla. Tato hra je velice modulární, můžeš si na miniatuře přizpůsobit skoro úplně všechno. Knihy Advanced rules a Technical Readout obsahují rozšiřující pravidla.

Small World of Warcraft

Protože ale wargaming není jen o miniaturách, ale spíš o tom, že jako velitel vedeš vojsko kupředu, rádi bychom do tohoto výčtu zahrnuli i Small World of Warcraft. Tady na základě tokenů armád dobýváš území kontinentu. Každá frakce má vlastní způsob hry. Herní plocha je poměrně malá a ke konfliktu dojde velmi záhy. Pokud se tedy miniaturám chceš vyhnout, toto se ti bude líbit.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore

[Autor-dorreah]