Jakou deskovkou začít?

Jaké deskovky přinesl rok 2020? Představme si ty nejlepší vstupní hry roku plus nějaké lety ověřené klasiky.

Co jsou to vůbec vstupní hry? Zkrátka hry, kterými se dá dobře vstoupit do světa deskovek. Mívají jednoduchá pravidla, kratší herní dobu a téma přívětivé pro všechny – takže mají potenciál nalákat nováčky.

Tip: Všechny deskové hry najdeš v kategorii Deskové hry.

Hry roku 2020

Small World of Warcraft

Small World of Warcraft je svižná control area hra, která čerpá ze Small World a samozřejmě World of Warcraft. Každý si zvolí fantasy rasu společně se zvláštním zaměřením (kterých je tolik, že kombinace udělají každou hru jinou) a dobývá území pomocí žetonů. Oproti Small World je hra tvořená modulární mapou (rozdělenou na ostrovy), to znamená, že se území v jednotlivých kolech může měnit a s tím se může měnit i tvoje taktika.

7 divů světa – edice 2020

Tato klasika se po skoro deseti letech vrací v nové edici. Hlavní změnou je grafika karet ve stylu 7 Divů duel, kdy karty lze skládat hezky pod sebe. Je to draftovací karetní hra, ve které se staneš vůdcem jednoho ze 7 antických měst a po dobu tří věků budeš budovat svoje město – rozvíjet obchod, vědu, vojenství... Na začátku každého věku se hráčům rozdá 7 karet budov, jednu z nich si vyberou a zbytek pošlou dál sousedícímu hráči. Této mechanice se říká draft. Toto dělají všichni současně a jakmile má každý vybráno, otočí kartu a může ji postavit, prodat, nebo použít ke stavbě divu. Budovy hráčům přinášejí různé suroviny, slevy na stavby, obchody, vojenskou sílu, vítězné body... Tato fáze se opakuje, dokud všichni nezahrají 6 karet – tím končí věk. Pak se stejně odehrají další dva věky a na konci třetího probíhá závěrečné bodování.

Výhodou této hry je, že veškerá interakce hráčů se odehárává pouze mezi sousedy (hráči po tvé levici a pravici). Nemusíš řešit, co se děje na druhé straně stolu, a tím, že všichni hrají současně, nemá počet hráčů (až 7) na herní dobu moc velký vliv. Hra je jazykově nezávislá, proto tolik ikonografie.

vstupni-7-divu-min

Vládce Tokia

Hledáš rychlou kostkovou hru? Nabízíme ti novou edici Vládce Tokia, Dark edition, která je dokonce sběratelská. Spočívá v tom, že hážeš kostkami za svou „potvoru“, jak říká Dorreah. Ten, kdo háže nejlépe, se stane vládcem Tokia. Máš až tři hody a před každým z nich si můžeš dát některé kostky bokem a přehodit zbytek. Na konci třetího hodu (nebo i dřív pokud jsi s hodem spokojen) se vyhodnotí výsledek. Sbíráš body, energie k nákupu vylepšení monstra, léčíš se a útočíš. Zajímavé je, že při útoku si nevybíráš cíl, ale útočíš na hráče, který je zrovna v Tokiu. Hráč, jenž je v Tokiu, zase útočí na všechny ostatní. Ale být v Tokiu má i svoji výhodu. Pokud přežiješ kolo, dostaneš body. Vyhrává ten, kdo nasbírá jako první 20 bodů, nebo přežije jako poslední. Vládce Tokia si můžete zahrát až v 6 hráčích. Komponenty nové edice jsou vylepšené a přibyla i jedna nová mechanika – stupnice zla, kdy za postup nahoru dostáváš destičku s devastující schopností.

vstupni-vladce-tokia-min

Harry Potter: Boj o Bradavice

Jde o kooperativní deck-building hru, která je koncipovaná tak, že tě v prvních dvou ročnících naučí metodu deck-buildingu používat. Pokud už to umíš, můžeš rovnou začít ve třetím ročníku. Každý ročník je náročnější. Pravidlům této hry jsme věnovali samostatné video a článek – Jak se hraje Harry Potter: Boj o Bradavice.

Munchkin: Podzemí

Hra, která má spoustu edic a rozšíření, je karetní hra Munchkin. V průběhu se prodíráš dungeonem až k závěrečnému bossovi a máš za úkol ho porazit. Po cestě k němu sbíráš karty, ale taky to ztěžuješ protihráčům. Celá hra je napěchovaná humorem – ilustrace, hlášky, názvy karet. Najdeš v ní taky inspiraci RPG a fantasy světem.

Fotosyntéza

Fotosyntéza není ani karetní, ani kostková deskovka. Je to hra o životním cyklu. Hráči pěstují svoje stromy (každý jeden druh), přičemž potřebují světelné body. Ty v průběhu sbíráš, ale protihráči ti v tom můžou zabránit – jejich stromy totiž vrhají stín. Obsahuje papírové modely stromů v různých stadiích, což je docela paradox vzhledem k tomu, z čeho se papír vyrábí.

Nova Luna

Tato hra se na Spiel des Jahres dostala do užšího výběru. Je abstraktní, ale má opravdu jednoduchá pravidla. Vybíráš si destičky s úkoly, které plníš. Když úkol splníš, dáš na destičku žeton. Vyhrává ten, kdo se jako první zbaví všech žetonů. Jestli jsi fanda Azulu, tady si přijdeš na své!

Starší vstupní hry

Azul

Říkal v předchozím odstavci někdo Azul? Pokud tě šílenství roku 2017 minulo: Azul je abstraktní rodinná hra, ve které máš za úkol zdobit stěnu paláce barevnými dlaždicemi. Umisťovat ale musíš strategicky! Dlaždice bereš ze společné nabídky výloh a vždycky si musíš vzít všechny dlaždice jedné barvy. Ty pak umístíš na levou stranu svojí desky. To samé pak udělá další hráč a takhle se postupně budete střídat, dokud nedojdou dlaždice z nabídky. Pak se na tvé desce za každý plný řádek jedna dlaždice posune doprava na svoje místo a oboduje se. Bodování se zpočátku může zdát trochu složitější, ale po pár kolech se do toho dostaneš. Jakmile někdo vyplní jeden řádek na pravé straně desky, hra končí. Hra je svižná a obsahuje krásné komponenty.

azul

Takenoko

Podobně jako Azul i Takenoko je krásně zpracovaná barevná hraVe hře jde o pěstování bambusu, rozšiřování zahrádky a krmení nenasytné pandy. Toho hráč dosáhne pomocí jednoduchých akcí. Na základě svých tajných úkolů se snažíš mít políčka zahrady jedné barvy v určitém tvaru, bambus jedné barvy v určité výšce a docílit, aby panda konzumovala bambus jedné konkrétní barvy. To vše přináší vítězné body. Jakmile někdo z hráčů splní určitý počet úkolů (podle počtu hráčů), tak se sečtou všechny body a kdo jich má nejvíc, je vítěz.

vstupni-takenoko-min

Pandemic

Pandemic je kooperativní hra – všichni hrají za jeden tým a snaží se porazit samotnou hru. Výhodou této mechaniky je to, že není překážkou, když zná detailní pravidla hry jen jeden z hráčů. Ve hře Pandemic se 2 až 4 hráči stávají členy týmu pro kontrolu a prevenci nemocí a jejich úkolem je zastavit šíření nemocí, vyléčit nakažené a vyvinout léky. Akce jsou velmi jednoduché a jsou popsané na pomocné kartičce, kterou každý hráč může mít před sebou. Ve hře vás bude tlačit čas v podobě balíčku karet. Když dojde, nebo když vypukne osmá epidemie, případně se jedna z nemocí rozšíří natolik, že už ji není možné zastavit, tak jste skončili. Cesta za vítězstvím je jen jedna: najít léky na všechny 4 nemociHra má několik obtížností, takže pokud vám přijde první jednoduchá (tu většina zvládne i napoprvé), není problém si ji zvednout o dvě až tři obtížnosti výš. A to už je výzva.

pandemic

Jízdenky, prosím! (Ticket to Ride)

Jízdenky, prosím! je dnes už klasika a asi nejznámější hra s vláčky. Spočívá v tom, že stavíš železniční síť a snažíš se spojit dvě města dle úkolu na kartě, kterou na začátku hry dostaneš. Karty ještě můžeš získat v průběhu hry a na konci za ně získat body. Ve svém tahu si buď vezmeš 2 karty podle barvy, nový úkol a nebo vyložíš z ruky karty jedné barvy a tím postavíš novou trať. Za 10 minut vysvětlené, za 45 minut odehrané. Navíc si můžeš vybrat mezi mapou Ameriky, Asie a Evropy.

vstupni-jizdenky-min

Břink!

Břink! v originále Clank! je deck-building hra, která ale není čistě karetní. Pohybuješ se navíc po herním plánu. V Břinku hraješ za zloděje a jdeš do podzemí ukrást poklad, který střeží drak. K tomu slouží balíček karet, který na začátku mají všichni hráči stejný a postupně si do něj dokupují lepší karty. To přinese silnější akce k zahrání. Hýbeš se po herním plánu, bojuješ s nepřáteli a děláš hluk (tzv. břink). Když ho uděláš hodně, drak na tebe může zaútočit, tím ubrat životy a nemusíš se dostat z podzemí živý. Ten, kdo toho stihne ukrást nejvíc a přežije i cestu zpět, je vítěz

brink

Doba kamenná

Doba kamenná je příkladem worker-placement hry. Worker-placement je mechanika, kdy máš na starosti nějaké pracovníky v podobě různých panáčků a ty pokládáš na políčka herního plánu. Tam pracovníci provádějí nějakou akci – většinou získávání zdrojů. V Době kamenné se staneš vůdcem kmene a budeš rozhodovat o tom, kdo obstará jídlo, kdo suroviny pro stavbu chýše, kdo obdělá pole a další věci pro civilizační rozvoj. Ve hře hrají velkou roli i kostky, což hráčům může připadat moc náhodné do celkově strategické hry, ale lze je pomocí prvních nástrojů modifikovat. Vyhrává ten, kdo má na konci hry nejvíce bodů z budov a karet.

stone-age

Century: Cesta koření

Century: Cesta koření je hra, ve které se staneš obchodníkem s kořením. Snažíš se ho prodat s co největším ziskem. Je to rychlá hra s pár pravidlyZahraješ akční kartu, která přinese nové koření, nebo si je vyměníš za vzácnější. Akční karty si můžeš i koupit. Dále si můžeš vzít kartu kupce a tím prodat koření, nebo si vzít zpět všechny svoje zahrané akční karty. Tohle se opakuje, dokud někdo nemá 5 karet kupců a na konci se spočítají jen body. Skvělá kombinační hra, kde co nejefektivněji hraješ karty, abys získal potřebné koření a prodal ho tomu správnému kupci.

century

Ethnos

Jednoduchá a velmi svižná area control hra. Snažíš se mít vliv v co nejvíce královstvích a na koncí tří věků mít co nejvíce bodů. Tahy jsou velmi rychlé a i v plném počtu hráčů se dá celá hra odehrát během hodiny. Ve svém tahu buď vykládáš skupiny národů, které se na začátku hry náhodně vyberou, nebo si dobíráš kartu z balíčku, případně společné nabídky. Věk končí jakmile se z balíčku karet vytáhnou tři draci. Na hře je též zajímavé, že herní plán má tvar Slovenska.

ethnos

Na křídlech

Na křídlech (neboli Wingspan) je snad nejpopulárnější hrou roku 2019. Získala plno ocenění a na BGG je na prvním místě v kategorii rodinných her. Hra má krásnou grafiku, komponenty, originální téma a jednoduché mechaniky. Na první pohled se může zdát složitá, ale po prvním nebo druhém tahu se chytneš. Ve svém tahu zahraješ jednu ze 4 akcí – vyložíš kartu, bereš potravu, karty a nebo snášíš vejce. Pak se spustí efekty karet ptáků na vaší desce. Hraje se opět na vítězné body, které dostáváš za tajné a veřejné úkoly a vajíčka. Body můžou generovat i samotní ptáci. Na křídlech je jedna z mála kompetitivních her, kde můžeš skončit poslední a stejně mít dobrý pocit ze hry.

Doufáme, že dáš nějaké z těchto her šanci, a věříme, že ti otevřou dveře do světa deskovek!

[Autor-dorreah]