Yoyo – hračka nebo sport?

Yoyo (nebo jojo) si většina z nás pamatuje jako hračku z dětství, která nás po pár minutách omrzela, protože to bylo pořád dokola to samé. Dneska už je ale yoyo o něčem úplně jiném. Je to sport rozšířený po celém světě, ve kterém se konají velké soutěže – a rozhodně už to není pořád dokola to samé.

Tip: Všechna freestyle yoya najdeš v naší sekci Yoyo

A když to člověk umí, vypadá to nějak takhle.

Jak uvázat yoyo na prstJak začít

Nejlépe se učí od kamarádů. Všechno, co vidíš, se hned můžeš začít učit. Víme ale, že i mezi kamarády se dělají věci špatně. Stane se, že má celá škola yoyo špatně přivázané k ruce, protože to všichni odkoukali od jednoho, který nevěděl jak na to.

Tip: Jak s yoyem začít, jak se učit triky a jak se o yoyo starat se dočteš v článku Jak na yoyo.

Styly yoyování

Yoyovat se dá více způsoby a používají se i různá yoya. Tohle je 5 základních stylů yoyování:

  • 1A – Základní styl yoyování. Používá se jedno yoyo připevněné k ruce.
  • 2A – Loopování. Používají se 2 loopovací yoya připevněná k rukám.
  • 3A – Jako 1A, akorát se používají 2 neresponsivní yoya, na každé ruce jedno.
  • 4A – Offstring. Používá se jedno větší yoyo (podobné diabolu), které není připevněno k provázku.
  • 5A – Freehand. Yoyo má na konci provázku protizávaží (tzv. counterweight), takže není připevněno k ruce.

Tip: Přečti si více o jednotlivých stylech yoyování v článku Styly yoyování.

S jakým yoyem začít?

Spousta začátečníků chce hned ze začátku to nejlepší, nejdražší kovové yoyo. Není to ale tak snadné – yoyí je více typů. Základní typy yoyí jsou responsivní a neresponsivní.

  • Responsivní yoya – Yoya co se vrací na trhnutí do ruky.
  • Neresponsivní yoya – Yoya co se po trhnutí nevrátí. Vrací se přes smyčku (bind)

Nejlepší je začínat s responsivním yoyem. Na něm se dají lépe naučit základy. Nejlepší yoyo na začátek je Arrow nebo One – je responsivní, ale v balení je i druhé ložisko, které z něj udělá neresponsivní yoyo pro pokročilé.

Tip: Více o výběru yoya se dočteš ve článku Jak vybrat yoyo.

Soutěže

Yoyeři se nejčastěji scházejí na soutěžích. Mají uvolněnější atmosféru a spousta yoyerů, co na souteže chodí, ani nesoutěží. Jsou yoyeři, kteří soutěžení berou vážně, ale i yoyeři, kteří na contesty jezdí hlavně kvůli komunitě.

Nejčastěji se soutěží ve 3 kategoriích:

  • Začátečníci – Začátečníci jsou ti, co většinou yoyují méně než rok. Soutěží se v tricklistu, který se na každé soutěži může trošku lišit. A lišit se může i hodnocení. Někdy je na každý trik jen jeden pokus a kdo udělá chybu, vypadává, a někdy třeba mají soutěžící více pokusů a boduje se na kolikátý pokus se jim trik povedl. Soutěží se výhradně s responsivním yoyem (některé triky s neresponsivním ani nejdou). 

 

  • Středně pokročilí – Středně pokročilá kategorie má většinou 2 kola – tricklist a freestyle. První kolo je tricklist a funguje jako kvalifikace. Každý soutěžící projde tricklistem a nejlepších 10–15 postupuje do finále, kde je většinou 1 minutu freestyle (někdy minutu a půl) na předem připravenou hudbu.

 

  • Pokročilí (Elite) – Pokročilá kategorie je ta nejvyšší a počet kol se liší podle velikosti soutěže a počtu soutěžících. Na menších soutěžích je většinou 1 minutu freestyle kvalifikace a 15 nejlepších postupuje do finále, kde je 2 minutový freestyle. Na větších soutěžích, jako je Mistrovství ČR, může přibýt i Tricklist nebo obávaná WildCard – 30 sekund dlouhý freestyle, který vidí pouze rozhodčí a hodnotí se pouze technické score (běžně se hodnotí i vystupování atd.).

Takhle vypadá soutěžní freestyle.

Tip: Více o soutěžení se dozvíš v článku Yoyo soutěže.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení