Yoyo (nebo jojo) si většina z nás pamatuje jako hračku z dětství, která nás po pár minutách omrzela, protože to bylo pořád dokola to samé. Dneska už je ale yoyo o něčem úplně jiném. Je to sport rozšířený po celém světě, ve kterém se konají velké soutěže – a rozhodně už to není pořád dokola to samé.
Tip: Všechna freestyle yoya najdeš v naší sekci Yoyo.
A když to člověk umí, vypadá to nějak takhle.
Jak začít
Nejlépe se učí od kamarádů. Všechno, co vidíš, se hned můžeš začít učit. Víme ale, že i mezi kamarády se dělají věci špatně. Stane se, že má celá škola yoyo špatně přivázané k ruce, protože to všichni odkoukali od jednoho, který nevěděl jak na to.
Tip: Jak s yoyem začít, jak se učit triky a jak se o yoyo starat se dočteš v článku Jak na yoyo.
Styly yoyování
Yoyovat se dá více způsoby a používají se i různá yoya. Tohle je 5 základních stylů yoyování:
- 1A – Základní styl yoyování. Používá se jedno yoyo připevněné k ruce.
- 2A – Loopování. Používají se 2 loopovací yoya připevněná k rukám.
- 3A – Jako 1A, akorát se používají 2 neresponsivní yoya, na každé ruce jedno.
- 4A – Offstring. Používá se jedno větší yoyo (podobné diabolu), které není připevněno k provázku.
- 5A – Freehand. Yoyo má na konci provázku protizávaží (tzv. counterweight), takže není připevněno k ruce.
Tip: Přečti si více o jednotlivých stylech yoyování v článku Styly yoyování.
S jakým yoyem začít?
Spousta začátečníků chce hned ze začátku to nejlepší, nejdražší kovové yoyo. Není to ale tak snadné – yoyí je více typů. Základní typy yoyí jsou responsivní a neresponsivní.
- Responsivní yoya – Yoya co se vrací na trhnutí do ruky.
- Neresponsivní yoya – Yoya co se po trhnutí nevrátí. Vrací se přes smyčku (bind)
Nejlepší je začínat s responsivním yoyem. Na něm se dají lépe naučit základy. Nejlepší yoyo na začátek je Arrow nebo One – je responsivní, ale v balení je i druhé ložisko, které z něj udělá neresponsivní yoyo pro pokročilé.
Tip: Víš, že si můžeš vybrat ze spousty barev a tloušťky provázků (stringů)? Najdeš je v kategorii Provázky na yoyo.
Tip: Více o výběru yoya se dočteš ve článku Jak vybrat yoyo.
Soutěže
Yoyeři se nejčastěji scházejí na soutěžích. Mají uvolněnější atmosféru a spousta yoyerů, co na souteže chodí, ani nesoutěží. Jsou yoyeři, kteří soutěžení berou vážně, ale i yoyeři, kteří na contesty jezdí hlavně kvůli komunitě.
Tip: Pokud chceš svoje yoyování posunout na next level, nezapomeň mrknout do kategorie Součástky a příslušenství.
Nejčastěji se soutěží ve 3 kategoriích:
1. Začátečníci – Začátečníci jsou ti, co většinou yoyují méně než rok. Soutěží se v tricklistu, který se na každé soutěži může trošku lišit. A lišit se může i hodnocení. Někdy je na každý trik jen jeden pokus a kdo udělá chybu, vypadává, a někdy třeba mají soutěžící více pokusů a boduje se na kolikátý pokus se jim trik povedl. Soutěží se výhradně s responsivním yoyem (některé triky s neresponsivním ani nejdou).
2. Středně pokročilí – Středně pokročilá kategorie má většinou 2 kola – tricklist a freestyle. První kolo je tricklist a funguje jako kvalifikace. Každý soutěžící projde tricklistem a nejlepších 10–15 postupuje do finále, kde je většinou 1 minutu freestyle (někdy minutu a půl) na předem připravenou hudbu.
3. Pokročilí (Elite) – Pokročilá kategorie je ta nejvyšší a počet kol se liší podle velikosti soutěže a počtu soutěžících. Na menších soutěžích je většinou 1 minutu freestyle kvalifikace a 15 nejlepších postupuje do finále, kde je 2 minutový freestyle. Na větších soutěžích, jako je Mistrovství ČR, může přibýt i Tricklist nebo obávaná WildCard – 30 sekund dlouhý freestyle, který vidí pouze rozhodčí a hodnotí se pouze technické score (běžně se hodnotí i vystupování atd.).
Tip: Více o soutěžení se dozvíš v článku Yoyo soutěže.
[Autor-Tonda]