Jak najít ztracený dron

Máš FPV koptéru? A lítáš tak trochu jak neřízená střela? Tak to ti asi hlavou občas proběhne myšlenka: "Jak najít ztracený dron?" Inu, je to zajímavé téma. Ale lepší bude začít větou: "Jak NEZTRATIT dron?".

Protože, když se dron neztratí, není důvod ho hledat. Takže co vlastně udělat před letem pro to, aby ti dron nefrnknul? Nejsou to věci z povinné výbavy na freestyle. Ale občas se můžou hodit. Obzvlášť, pokud se chystáš na nějaký Long range let.

GPS modul

GPSka je malá součástka, která díky sbírání signálů ze satelitů dopočítává spoustu informací jako pozice, rychlost nebo výška. To je pochopitelně výhoda - vědět, kde se dron nachází. To ale není jediný benefit!

S GPS modulem si taky můžeš aktivovat tzv. "GPS Rescue" (v Betaflightu, nebo GPS RTH v INAVu). Tato funkce po aktivaci převezme kontrolu nad dronem.  Dron se potom většinou otočí zpět, vystoupá do předem dané výšky a začne letět k výchozí pozici.

Upozorňujeme, že GPS Resc funkce není určena k tomu, aby dron přistál na krabici, ze které vzletěl. Slouží pouze k tomu, aby se dron přiblížil k tobě tak blízko, že dokážeš převzít kontrolu.

Taky musíme podotknout, že se dá GPS Resc nastavit buď na páčku nebo jako na failsafe proceduru. Pokud si nastavíš, aby se ti dron začal vracet pokaždé, když ztratíš signál, může ti to uškodit víc, než bez toho.

Pokud poletíš v prostoru, kde v cestě mohou být vysoké překážky nebo třeba strop, dron to do nich může napálit..

GPS modul do FPV dronu

GPS modul do FPV dronu

GPS souřadnice si můžeš zobrazit buď v OSD nebo na vysílačce. Ale to už je náš další tip. S posledními známými GPS souřadnicemi je mnohem snazší dron dohledat.

Telemetrie

Správně si nastavit spojení vysílačky s dronem je důležité! Pokud použitý systém má funkci "telemetrie", je rozhodně dobré ji používat. Musíš si ale růčo zapnout telemetrii v betaflightu.

Tip: Nevíš, co je betaflight? Nebo tušíš, ale neorientuješ se v něm? Mrkni na náš Průvodce Betaflight Configuratorem!

 

Teprve po nastavení telemetrie v betaflightu začne řídící deska říkat informace přijímači. A ten je pak odešle do 

To ještě není úplně vyhráno. Ještě musíš upozornit vysílačku, že dostává extra informace. To uděláš tak, že půjdeš do nastavení Model, pak na stránku Telemetry a níže v nastavení je Discover new sensors. Pak vysílačka zaregistruje nové hodnoty, které jí dron říká. Tohle je dobré i bez GPS modulu, ale s ním se ukáže i počet satelitů a třeba i pozice.


Tip: V hodnotách telemetrie se může ukázat i RSSI. To je síla signálu vysílačky. To se může dost hodit, protože na vysílačce bývá lineární anténa. Ta má nejvyšší vyzařovací výkon kolmo na anténu. To můžeš využít k otáčení a sledování, v jakém směru je nejsilnější signál. Tím směrem se bude nacházet dron. Tato technika se dá využít bez GPS a dobře ji využiješ na poslední dohledání třeba i v lese.

Buzzer

Pípák může být velmi dobrý pomocník s hledáním. Některé pípáky mohou být až 130dB hlasité. Takový zvuk může být slyšet na několik desítek metrů. A ještě víc užitečný je pípák s vlastní baterií. Často se při crashi vypojí baterie, zničí nebo i vybije. Pak dron bude slyšet ještě několik hodin

Buzzer do FPV dronu

Buzzer do FPV dronu (pípák)

Flip after crash

V Betaflightu je mód Flip after crash, která umožní otočit směr motorů. Tak se můžeš s dronem pokusit otočit. Pozor na zaseklé vrtule. Když se vrtule nemůže hýbat, riskuješ zničení motorů i ESC. Proto se zkoušej otočit jen párkrát a krátce.  

Tip: Při opačném směru rotace vrtule vydává hlasitý zvuk. I když je dron vycrashovaný někde na louce, můžeš zvuk otáčení slyšet i na víc než sto metrů.

 

A teď pár slov na závěr. Zachovat dron v letu není jen otázkou štěstí. Klíčová je řada opatření - tím minimalizuješ riziko ztráty svého mazlíka. Od správného nastavení GPS modulu a využití telemetrie až po použití pípáku a módů jako je Flip after crash.

Bez ohledu na to, jestli jsi začátečník nebo zkušený pilot, mít plán pro zachování dronu v případě potíží je nutnost pro bezpečný a příjemný polítáníčko. Tak ať to (neu)lítá!

[Autor-David]