Proč je důležité umět si hrát?

Volný čas vyplněný hraním si, to je doména FYFTu. Proč je to ale tak důležité?

V dnešní době je toho tolik, čemu se můžeme věnovat! Je ale dobré se zamyslet, čemu svůj čas a energii věnujeme. Protože čas už nám nikdo nevrátí. Nedělám svůj koníček jen ze zvyku? Stále mě to naplňuje? Učím se díky němu něco nového?

Tip: Pokud sháníš nový koníček, jsi tady správně! Podívej se na všechny kategorie na FYFTu

 

Protože žijeme ve světě zaměřeném na výkon, ať už mluvíme o škole nebo o práci, je opravdu důležité umět dobíjet baterky. Proč zrovna hraním? Nejen, že se tak zbavíš stresu, ale posílí to tvoji kreativitu a schopnost řešit problémy neobvyklými cestami. Zlepšuje se ti představivost a nezávislé myšlení. Díky tomu se celá tvoje osobnost posunuje na další level. Dalším aspektem koníčků je komunita. Tím, že si budeš hrát, narazíš na fajn lidi, kteří přemýšlejí podobně jako ty. Nebo právě přemýšlejí úplně jinak, a to je to, co tě obohatí a inspiruje. 

Víš, co je to kreativní prokrastinace? Pokud se ti zrovna nechce pracovat na povinnostech, zkus na moment vypnout hlavu při kendaměspeedcubingu nebo yoyu. Možná díky tomu přijdeš na nová řešení svých povinností. Oproti pasivnímu odpočinku“ na sociálních sítích je aktivní odpočinek přínosnější, protože se nepřestáváš soustředit – ale soustředíš se na úplně něco jiného. Je to jako meditace, při které se pozornost soustředí na dech.

Další výhodou koníčků je, že čím víc nového se učíš, tím snáze ti pak učení jde. Říkáme tomu FYFT efekt. Ten, kdo třeba trénuje s kendamou, je pak šikovnější třeba na skládání rubikovy kostky. A toto platí o všech koníčcích. Znamená to, že ať už se naučíš cokoliv, vždycky to pro tebe bude znamenat jenom plusy!

A když tě to přestane bavit, vždycky můžeš začít s něčím novým, nebo se vrátit k nějakému hobby, které ti dělalo radost v minulosti. Důležité je, aby hraní bylo zábava!

Zajímavost o hráčích

Richard Bartle, který v 90. letech studoval herní mechanismy a hráče samotné, tyto hráče rozdělil na čtyři skupiny podle důvodů, ze kterých se svému koníčku věnují. Jeho kategorizaci lze aplikovat na jakýkoliv koníček – skilltoy, ale i deskovky.

Explorer je hráč, který miluje luštění hádanek, objevování věcí i za rámec příběhu a zadaného úkolu. Výzvy přijímá jako příležitost k objevení svého nového potenciálu. Ve hře se snaží vyzkoušet co nejvíc možností.

Socialiser hraje hlavně kvůli ostatním spoluhráčům. Chce spolupracovat, trochu soupeřit, ale hlavně prožívat společné zážitky. 

Killer rád získává respekt svými činy. Na hru se většinou pečlivě připravuje, dobývá, obsazuje a vymýšlí, jak co nejlépe vyzrát nad soupeřem.

Achiever shromažďuje statistiky, dosahuje levelů a milníků, pokořuje výzvy a sbírá achievementy. Je zaměřen na zisk, odměnu, ale i přijímání výzev a stavění svého postupu na odiv.

killer achiever socialiser explorer

Dorreah je Achiever říznutý Explorerem, Martin, Petr a Evča jsou Killers, Dejf je Explorer a Socialiser, Sony dřív byl Explorer, dneska je Socialiser. Kterým typem jsi ty?

Nezapomeň si hrát!