10 tipů, jak se zlepšit v discgolfu!

Už se nějakou dobu věnuješ discgolfu, ale stále se ti nedaří přiblížit svoje skóre parům na hřišti? Nezoufej!

Ať už jsi začátečník, který se teprve seznamuje s pravidly discgolfu, nebo pokročilý hráč, který chce zdokonalit svojí techniku, máme pro tebe 10 skvělých tipů, které ti zaručeně pomůžou k lepšímu výsledkům.

Tip č. 1 | Rozcvič se!

Pamatuješ na rozcvičku ze základky? Může se ti to zdát trochu "cringe", ale fakt to má smysl! Protažení před hrou ti hezky zahřeje svaly v pažích, které pak podají lepší výkon při výhozech disků.

Stačí 2-3 minutky, díky kterým zvýšíš svou flexibilitu a rozsah pohybu. Navíc díky pořádné rozcvičce minimalizuješ riziko tzv. svalovky, která tě při 18 jamkovém hřišti další den nemine.

Dynamický stretching (svižná chůze, běh, jízda na bruslích) je ideální před hrou, případně se ještě můžeš protáhnout s diskem v ruce.

Protažení i po hře není vůbec na škodu, naopak! Tady je ideální zvolit statický stretching - tzv. rozcvičku, kterou znáš právě z dětských let.

Tip: Jsi v discgolfu nováček a vůbec netušíš, jak to na hřišti chodí? Mrkni na článek Úvod do discgolfu pro začátečníky, kde tě seznámíme s těmi největšími základy.

Tip č. 2 | Házíš správným diskem?

Není disk jako disk! Víš vůbec, že se disky na discgolf dělí do tří základních typů podle vzdálenosti, na kterou chceš házet?

Pro střední hody je ideální použít midrange, na krátké dohozy do koše je nejlepší putter a pro ty nejdelší hody potřebuješ driver (ty se ještě dělí na fairway a distance).

Každý disk ještě charakterizují čtyři číslice - speed (rychlost), glide (plachtivost), turn (stabilitu v první fázi letu) a fade (stabilitu v poslední fázi letu). A jak tedy vybrat ten správný disk?

Máme pro tebe super článek, ve kterém si probereme základní typy disků, jejich číslování a letové vlastnosti. Mrkni sem - Jak vybrat disky na discgolf?

Tip č. 3 | Zapisuj si scóre!

Nejlepším způsobem, jak zjistit, jestli se tvůj skill posouvá tím správným směrem, je zapisovat si scóre.

Zapisuj si, na jakém hřišti jsi byl(a) a jaký par jsi zahrál(a). Po nějaké době si porovnej pary ze stejného hřiště a uvidíš, jak na tom jsi. 

Pokud vyhodnotíš, že tvůj skill stagnuje, můžeš se zkusit zaměřit na svoji techniku házení nebo promyslet změnu disků.

Tip č. 4 | Máš správnou techniku?

Stále tápeš, jestli používáš správnou techniku? Způsob, jakým držíš disk a jak ho házíš, má obrovský vliv na to, jak daleko a přesně trefíš svůj cíl.

Existují dva hlavní typy úchopů: Power Grip (silový úchop), který se zaměřuje na maximální dosah a sílu, a Control Grip (kontrolovaný úchop), který je lepší pro kratší a přesné hody.

Pokud jde o samotné hody, v discgolfu se používají dva základní typy: backhand a forehand

Tip: Vše o gripech a hodech se dozvíš v článku Základní hody a jak na ně?
 

Tip č. 5 | Hraj pravidelně!

Stejně jako v jiných sportech, i v discgolfu je pravidelný trénink klíčem k úspěchu. Využij hezkého počasí a vyraz na hřiště! Jednou si potrénuj hody na větší vzdálenosti, jindy se zaměř na precizní puttování z různých vzdáleností a úhlů. 

Máme pro tebe dva skvělé tipy na trénink puttování! Potřebuješ k tomu 3 stejné puttery, 3 markery, discgolfový koš a prostor kolem sebe.

Trénink č. 1

U prvního tréninku dva markery odlož, budeš potřebovat jen jeden. Polož si marker 4 metry od koše, stoupni si za něj a zkus se trefit všemi třemi disky do koše.

Pokud trefíš 3 ze 3, posuň marker o jeden metr dál od koše. 

Pokud trefíš 2 ze 3, nech ho tam, kde je.

Pokud trefíš 1 ze 3, posuň marker o jeden metr blíž ke koši. 

A takhle se ideálně postupně vzdaluj, třeba až na vzdálenost 10 metrů.

Trénink č. 2

V dalším cvičení rozmísti 3 markery ve stejné vzdálenosti od koše, každý z jiné strany. Stoupni si za jeden marker a zkus se trefit do koše.

Měj na paměti, že musíš zaskórovat se všemi třemi disky. Pokud se ti to nepodaří, otoč marker a pokračuj k dalšímu. 

Vždy, když se ti podaří trefit koš se všemi disky, posuň marker o metr dál od koše a pokračuj k dalším markerům. Jakmile se dostaneš zpět k otočenému markeru, zkus puttovat jiným stylem a opět se snaž trefit 3 ze 3 disků.

Tímto způsobem se budeš postupně vzdalovat od koše a zároveň trénovat různé styly puttování. 

Tip č. 6 | Ve dvou se to lépe táhne!

Pokud si najdeš parťáka nebo parťačku, hned to půjde líp! Pokud to bude nováček, jako ty, můžete všechny techniky a "fígle" objevovat společně. A pokud to bude profík, může být tvým průvodcem v tomhle skvělém koníčku.

Společné hraní hned nabere na zábavě, můžete mezi sebou soutěžit, vzájemně se motivovat a podporovat. Nadchni do discgolfu spolužáky ze školy nebo kolegy z práce a po náročném týdnu se společně odreagujte na discgolfovém hřišti.

Tip č. 7 | Je čas na nový disk?

Jsi zkrátka střelec a "OB profík" (OB = prostor mimo hru), kterému disky pravidelně končí v keřích nebo se odráží od stromů? Pokud už máš disk dost otlučený, můžeš si začít připadat jako opravdový veterán😁

Ale teď vážně, čím víc má disk šrámů, tím více to ovlivňuje jeho letové vlastnosti – a tím i tvůj výkon a skóre. Je tak na čase zvážit pořízení nového disku!

Tip: Všechny disky skladem (puttery, midrange i drivery) najdeš v kategorii Discgolf.

Tip č. 8 | Co takhle zkusit turnaj?

Nejde o to vyhrát, ale zkusit si to! Zahoď všechny svoje obavy a přihlas se na turnaj v discgolfu. Bude to skvělá příležitost nejenom se bavit, ale taky se zlepšit.

Možná uvidíš svět discgolfu úplně jinak a potkáš fajn lidi, kteří ti rádi poradí, jak se v discgolfu zdokonalit. Na iDiscolf.cz najdeš všechny potřebné informace o nadcházejících turnajích.

Pokud jsi v discgolfu nováček, vyhlídni si turnaj pro začátečníky, kterých se pořádá nemálo. A kdo ví, možná narazíš na turnaj, který se pořádá na tvém oblíbeném discgolfovém hřišti.

Tip č. 9 | Nic nejde hned...

Žijeme v uspěchané době, kdy chceme všechno hned a ideálně okamžitě. Bohužel, ve sportu to takhle nefunguje! Stát se profíkem v discgolfu je běh na dlouhou trať, kde se s každým jedním hodem stáváš lepším a lepším hráčem.

Musíš se naučit techniku, osahat si různé disky a poznat jejich vlastnosti. Každý disk se chová trochu jinak a hodí se na různé typy hodů a situace na hřišti. To všechno chce čas, trénink a neustálé zlepšování.

Nesrovnávej se s ostatními hráči a soustřeď se na svůj pokrok ve svém vlastním měřítku. Každý hráč má svojí vlastní cestu a tempo, kterým se zlepšuje.

Tip č. 10 | Přidej se do klubu!

Přidej se do klubu, účastni se pravidelných tréninků, sdružuj se s ostatními discgolfisty a pokoř klubové výzvy. Je to snazší, než si myslíš. Mrkni na web cadg.cz, najdi nejbližší klub, vyplň přihlášku a rozjeď to!

Každý klub má zkušené hráče, kteří si tě rádi vezmou pod svá křídla! 😊