Jakou vybrat akční kameru na FPV dron?

Chtěl/a by jsi pořizovat dechberoucí záběry ze svého létání, které budou mít lepší kvalitu než DVR v brýlích? Chceš takovou kvalitu aby ses mohl/a pochlubit kamarádům nebo to postnout na sociální sítě? Tak to jsi tady správně! Řekneme ti, jaké parametry jsou pro tebe důležité při výběru, na co si dát pozor a doporučíme ti akční kamery, které podle nás stojí za zmínku.

Základní úvahy při výběru akční kamery pro FPV

Proč akční kameru na dron? Odpověď je jednoduchá... potřebujeme kameru která je lehká, odolná, kompaktní a nahrává kvalitní obraz. Jenže to není tak jednoduché, protože lehké znamená křehké a kvalitní znamená drahé. Proto je potřeba najít ideální kompromis pro každého a pro různé účely, vybrat ideální kameru, protože kamera musí být svým rozměrem a hmotností úměrná k dronu, jinak by příliš těžká kamera mohla ovlivnit jeho výkon, rychlost a obratnost.

  

Při výběru akční kamery pro FPV létání upřednostni faktory, jako je kvalita obrazu, snímková frekvence, stabilizace obrazu, odolnost a kompatibilita s tvým dronem a příslušenstvím. Kromě toho zvaž velikost a hmotnost, výdrž baterie a jednoduchost použití, aby jsi našel perfektní kameru, která bude vyhovovat tvým potřebám.

Rady při výběru kamery

GoPro kamery

GoPro nastavuje laťku akčním kamerám velmi vysoko, hlavně díky dokonalé kvalitě obrazu, pokročilými funkcemi, stabilizací obrazu a uživatelsky příjemným designem. Jeho odolný, vodotěsný design a všestranné možnosti montáže z něj dělají ideální volbu pro FPV drony. Je to také ta nejdražší značka, ale za nás je cena opodstatněná.

GoPro Hero 12 Black

Hero 12 Black v něčem vylepšená jedenácka. Oproti předešlé generaci byla vylepšená kvalita videa za horších světelných podmínek, avšak pouze digitálně, senzor zůstal stejný. Díky přepracovanému softwaru a absenci GPS modulu má Hero 12 o něco větší výdrž na baterii.

Kamera dokáže nahrávat video o rozlišení 5.3K při 60fps a 10bit barvami stejně jako předchůdce, ale byl ještě přidán barevný profil GP Log color, který dovoluje ještě profesionálnější úpravu barev v postprodukci. Při snímkové frekvenci 30fps lze též nahrávat HDR video.

Kamera samozřejmě disponuje stabilizací obrazu v kameře, úprava softwaru přináší Hypersmooth 6.0 a 4x rychlejší Autoboost, který zase o něco posouvá kvalitu interní stabilizace. Nechybí možnost stabilizace v postprodukci pomocí Reelsteady nebo Gyroflow, které využívají gyrodata uložené ve videu ke stabilizaci. 

 

GoPro Hero 11 Black a Hero 11 Black Mini

Model Hero 11 Black a kompaktnější Hero 11 Black Mini dosahují stejné kvality obrazu, jen se liší ve výbavě, tvaru, váze a lehce v ceně.

Kamery dokáží nahrávat video o rozlišení 5.3K při 60fps a 10bit barvami a díky velkému snímači s poměrem stran 8:7 lze video velmi kvalitně stabilizovat. Hero 11 Black Mini se liší v tom, že nemá displej, GPS, nemá odjímatelnou baterii, važí o 33g méně a většinou stojí o 1/4 méně.

Obě zmíněné kamery disponují stabilizací obrazu v kameře, ale také možností stabilizace v postprodukci pomocí Reelsteady nebo Gyroflow, které využívají gyrodata uložené ve videu ke stabilizaci.

 

Takže která je lepší? Za nás, pokud chceš trochu ušetřit, nepotřebuješ displej a GPS tak je jasná volba Hero 11 Black Mini. Avšak Hero 11 Black po vyjmutí baterie váží také 133g tedy, stejně jako Mini a zachovává si všechny své funkce a možnosti. Možná je trochu náchylnější na poškození, ale pokud s ní plánuješ létat pomalu a opatrně na nějakém cinewhoopu, může to být idelání volba přímo pro tebe.

Navíc pokud jsi kutil a nebojíš se Hero 11 Black rozebrat, můžeš si z ní udělat 45g naked kameru, kterou budeš napájet z dronu a ušetříš tak spoustu hmotnosti na úkor odolnosti a kamera se pak stane pouze nástroj pro dron, takže na nějaké potápění na dovolené s ní můžeš zapomenout.

Tip: Jsi v FPV nováček a přemýšlíš jak začít, jaký dron koupit a podle čeho vlastně vybírat? Máme pro tebe nadupaný článek Jak vybrat dron pro začátečníky.

GoPro Hero 10 Black

Hero 10 Black stejně jako Hero 11 umí natáčet 5.3K při 60fps, avšak neumí 10bit barvy, má o něco horší kvalitu obrazu při zhoršených světelných podmínkách a také má menší snímač s klasickým poměrem stran 4:3. Je to tedy stále akční kamera se skvělým obrazem a díky svému stáří ji můžete pořídit daleko levněji nebo použitou na bazaru.

GoPro Hero 10 Bones

Jedná se o "na kost" ořezanou Hero 10 Black, tedy bez GPS, bez displejů, bez baterie, pouze to nejnutnější přímo od GoPro. Tedy ideální pro ty, kteří se bojí svojí kameru rozebrat a předělat si ji vlastnoručně. Bohužel se tato kamera oficiálně prodává pouze v USA, případně ji koupíte od přeprodejců. Váží 60g, což není málo ale není to špatná hodnota.

GoPro Hero 8 Black

Hero 8 Black je už starší kamera, která má stále dost co nabídnout a zároveň ji lze sehnat na bazaru za přijatelný peníz. Kamera sice nenatáčí 5K, ale natáčí krásné 4K při 60 fps v poměru stran 16:9 a 30fps v poměru 4:3, což znamená, že lze skvěle stabilizovat v postprodukci pomocí Reelsteady nebo Gyroflow.

Kamera umí také kvalitní interní stabilizaci obrazu, ale lepší je rozhodně použít stabilizaci v postprodukci, kde si můžeme parametry nastavit dle sebe. Je to tedy skvělá kamera pro ty, kteří nepotřebují 5k rozlišení a mají nižší rozpočet, nebo vědí že kameru dřív nebo později zničí.



GoPro Hero 6 Black

Hero 6 Black je úplná klasika, umí natáčet stejné video jako Hero 8 Black, jen má trochu nižší kvalitu videa za zhoršených světelných podmínek, ale svojí práci splní skvěle. Nedisponuje kvalitní interní stabilizací videa, ale to nám nevadí, protože video lze stabilizovat v postprodukci pomocí Reelsteady a Gyroflow, jen je potřeba FW kamery downgradovat na verzi 1.6 na které pracuje nejlépe. Jako naked ji lze odtučnit až na 25g.

 

Tip: Nezapomeň, že nedílnou součástí tohoto koníčku je i legistativa, proto si pořádně nastuduj Pravidla pro létání s drony.

GoPro Hero 5 Session

Poslední kompaktní model kamery s ideálním tvarem krychle pro FPV od Gopro, tvar krychle je velmi odolný, až nezničitelný. Celá kamera važí pouze 74g, umí natáčet 4K při 30fps nebo 1080p při 120fps. Obraz lze stabilizovat pomocí Gyroflow nebo Reelsteady, ale kamera je velmi náchylná na vysokofrekvenční vibrace, takže to na dronu nefunguje moc dobře, pokud nemáte vyladěnou koptéru nebo kvalitně zpracovaný držák.

             

DJI kamery

DJI také vyrábí akční kamery pod názvem DJI Osmo Action, tyto akční kamery přímo konkurují Gopro nejen kvalitou, ale hlavně cenou, některé modely dosahují stejné kvality obrazu jako Gopro, ale cena bývá o desítky procent nižší.

Bohužel jak už to u DJI bývá, vůbec nenaslouchají komunitě a jakmile nějakému produktu skončí období slávy, žádné aktualizace nebo vylepšení se nejspíš už nedočkáš.

DJI Osmo Action 4

Action 4 je přímý konkurent Gopro Hero 12, kamera umí nahrávat 4K při 120fps v poměru stran 16:9 nebo 60fps v poměru 4:3. Neumí tedy 5.3K, ale obraz z ní je velmi kvalitní a ostrý. Oproti Hero 12 má větší snímač a zvládá lépe tmavé scény. Kamera disponuje velmi kvalitní interní stabilizací videa i horizon lock, a nově umí i ukládat gyrodata pro posprodukční stabilizaci.

Kamera váží s baterií 145g, což je o 9g méně než Gopro, bohužel pro DJI kamery zatím nikdo nevyrábí naked kit, abychom mohli létat i naked DJI kamery.

DJI Osmo Action 3

Action 3 je přímý konkurent Gopro Hero 11, kamera umí nahrávat 4K při 120fps v poměru stran 16:9 nebo 60fps v poměru 4:3. Neumí tedy 5.3K, ale obraz z ní je velmi kvalitní a ostrý. Kamera disponuje velmi kvalitní interní stabilizací videa i horizon lock, ale bohužel neumí ukládat gyrodata pro posprodukční stabilizaci.

Kamera váží s baterií 145g, což není málo a naked DJI kamery nejsou běžné, kvůli absenci gyrodat. Proto je tato kamera lepší pro běžné užití než pro FPV.

     

DJI Osmo Action 2

Action 2 už je trochu jiná písnička, jde více naproti FPV pilotům, kamera váží pouze 56g a má krychelný tvar, umí natáčet 4K při 120fps v poměru 16:9 nebo 60fps při poměru 4:3 Kamera je vymyšlená jako dva magnetické moduly, kdy jeden je samotná kamera bez konektorů, má pouze displej a nahrávací tlačítko a druhý modul který slouží jako taková nabíjecí powerbanka, má slot na MicroSD kartu a USB-C konektor na dobíjení.

Samotná kamera pouze interní uložiště o kapacitě 32GB, což je akorát, vzhledem k výdrži na baterii, která je bohužel malá. Kamera má široké zorné pole až 155° což vytváří epické akční záběry, avšak poté co zorné pole digitálně zmenšíš, dost si zhoršíš výslednou kvalitu obrazu, protože z nativního rozlišení uřezáváš.

Action 2 disponuje velmi kvalitní interní stabilizací a zároveň umí ukládat gyrodata pro postprodukční stabilizaci v Gyroflow. Kameru tedy vřele doporučujeme, jen si dej pozor na křehký displej na zadní části kamery.

Tip: Už máš v kamerách jasno a chceš vědět Jak natáčet s FPV dronem jako profesionál? Mrkni na článek, nalezneš tam spoustu tipů a užitečných rad.

      

DJI O3 Air Unit

Nejedná se přímo o akční kameru, O3 Air Unit je totiž čistě FPV záležitost protože jak už název napovídá, jedná se o letovou jednotku pro digitální přenos videa, která ale zároveň umí nahrávat kvalitní 4K video při 120fps v poměru 16:9 nebo 2.7K 120fps při poměru 4:3. Unita má interní Rocksteady stabilizaci obrazu, ale umí také ukládat gyrodata pro Gyroflow, jen je potřeba se zbavit vibrací a ideálně si na regulátorech nastavit PWM frekvenci 48KHz.

Nahrané video je dost podobné tomu z Action 2, ale plná náhrada za Gopro to rozhodně není, je to spíš takový benefit pro toho kdo už unitu vlastní a na koptéře nechce tahat akční kameru nebo mu kvalita videa dostačuje. Velkou nevýhodou O3 Air unity je, že nastavení nahrávaného obrazu je také obraz přenášený do brýlí. Unita váží se vším krásných 39g.



Tip: Koupil/a sis RTF set a nevíš co dál? Vřele ti doporučujeme si přečíst článek Co dál s RTF setem? Najdeš tam vše, co budeš do začátku své Drone Racing kariéry potřebovat.

Insta360 kamery

Firma Insta360 je nejvíce známá pro své inovativní 360stupňové kamery, které ve světě FPV také nalézají uplatnění. Insta360 nabízí také řadu všestranných a cenově dostupných možností, které jsou nabité funkcemi, díky nimž jsou ideální pro FPV drony.

Insta360 GO 3

Insta360 GO 3 je vysoce kompaktní akční kamera o hmotnosti pouze 36g a velikosti palce se schopností natáčet v rozlišení 2,7K 30fps nebo 2.5K 50fps v poměru stran 1:1 a stabilizovat záběry v posprodukci v jejich programu nebo aplikaci.

Kamera disponuje interním uložištěm 32 až 128GB a vyniká na trhu díky nabíjecímu pouzdru s dotykovým displejem, které je super užitečné pro vlogování a slouží opět jako powerbanka. 

Oddělíte-li jej od pouzdra, lze jej použít jako samostatnou kameru – tvarový faktor velikosti palce je ideální pro malé FPV drony a zajišťuje minimální kompromisy ve výkonu koptéry.

Insta360 GO 2

GO 2 váží o 10g méně než GO 3, tedy 26g ale nahrává maximálně video o rozlišení 1440p při 50fps, také má menší výdrž na baterii a interní uložiště je 32 maximálně 64GB. Kamera dost bojuje s vibracemi, které mohou vést k rozmazání obrazu při pohybu.

Pokud má tvůj dron hodně oscilací, Insta360 Go 2 nemusí být tou nejlepší volbou. Pokud hledáš malou a všestrannou akční kameru pro zachycení jedinečných perspektiv, Insta360 Go 2 rozhodně stojí i přes její nedostatky za zvážení.

    

Insta360 ONE R

Insta360 ONE R má inovativní konstrukci která se zkládá z modulů, respektive hlavního výpočetního modulu s displejem, battery modulu a modulu s čočkou, tento modul může být klasický 4K 60fps modul jak jsme svyklí u akčních kamer, nebo 360stupňový modul pro natáčení 5.7k 360° videa při 30fps. 

Díky své modulární konstrukci nabízí všestrannost pro přepínání mezi tradiční akční kamerou a modulem 360stupňové kamery. To znamená, že máš svobodu pořizovat pohlcující záběry ve VR i tradiční akční záběry, jako to dělá například GoPro.

Opět jsou záběry kompatibilní s propracovanou Insta aplikací či programem do počítače, pro postprodukci, stabilizaci nebo edit. Jedná se tedy o zajímavý kousek, který může sloužit jako nástroj pro různé účely, ale hlavně jako možnost natáčet také 360stupňové videa ze tvého dronu.

  

Tip: FPV simulátorů je celá řada, ale který je ten nejlepší? Máme pro tebe velké srovnání placených i neplacených simulátorů, které najdeš v článku Jak vybrat FPV Simulátor?

Insta360 ONE X3

Insta360 ONE X3 je klasická 360stupňová kamera, která umí natáčet fantastické 5.7K video při 30fps, avšak tvarem ani svojí odolností není zcela ideální volbou pro FPV dron, pokud tedy nebudeš létat velmi opatrně.

Čočky se velmi lehce poškrábou a tato kamera není vůbec levná. Avšak můžete sáhnout po starším modelu X2 nebo X, které se jen liší rozměry a lehce kvalitou obrazu, která se model od modelu zlepšuje.

     

Runcam kamery

Runcam je oblíbená značka levných akčních kamer, ale i FPV příslušenství, takže vědí na co se zaměřit pro maximální uspokojení našich potřeb. Zatímco GoPro, DJI a Insta360 jsou nejznámější značky akčních kamer, mohou být poměrně drahé a pro mnoho lidí nedostupné. Runcam nabízí cenově dostupnější alternativu, která stále poskytuje slušnou kvalitu videozáznamu.

Runcam Thumb Pro

Runcam Thumb Pro vypadá trochu jako Insta360 GO, ale je to úplně jiná kamera. Thumb Pro cílí čistě na FPV piloty, proto kamera nemá baterii a váží pouze 16.5g, zvládá natáčet 4K při 30fps nebo 1080p při 120fps.

Stabilizaci obrazu si můžete zajistit sami pomocí Gyroflow, protože kamera nativně ukládá i gyrodata pro postprodukční stabilizaci. Kamera má na čočce vyměnitelné ochranné sklíčko a uvnitř těla slot na MicroSD kartu.

Kamera se napájí přímo 5V z dronu pomocí konektoru a její nastavení lze provést pomocí QR kodu, který si kamera naskenuje. Jedná se tedy o zajímavý kousek pro ty nejmenší koptéry.

  

Runcam 5 Orange

Runcam 5 Orange je levná akční kamera, která je často považována za náhradu za dražší GoPro Session 5 nebo Hero 6 Black. Tato kamera váží pouhých 56g a nová stojí přibližně jako zmíněné bazarové GoPro kamery, což z ní dělá skvělou volbu pro ty, kteří chtějí ušetřit, aniž by příliš obětovali na kvalitě obrazu.

Kamera zvládá natáčet 4K při 30fps v poměru stran 4:3 což je ideální pro postprodukční stabilizaci v Gyroflow, kamera má totiž vestavěný gyroskopický senzor pro sběr Gyrodat. Přestože kvalita obrazu není tak dobrá jako u GoPro Session 5 nebo Hero 6 Black, stále je to zdaleka nejlepší akční kamera, kterou kdy Runcam vydal

Vzhledem k absenci obrazovky je nutné všechna nastavení upravit prostřednictvím aplikace Runcam pro chytré telefony a naskenovat pomocí QR kódu jako u Thumb kamery.

         

Jaká je tedy ta nejlepší?

Každý má jiný rozpočet, jiné požadavky a chce kameru využívat pro různé účely. Proto jsme zde do užšího výběru vybrali ty kamery, které stojí za zvážení a jsou za nás vždy nejlepší ve své kategorii.

 

Kamera Hmotnost Kvalita obrazu Stabilizace Napájení

GoPro Hero 12 Black

154 g 5.3K při 60fps interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z baterie

GoPro Hero 11 Black Mini

133 g 5.3K při 60fps interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z baterie
GoPro Hero 11 Black 154 g 5.3K při 60fps interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z baterie
DJI Action 2 56 g 4K 120fps v poměru 16:9 nebo 60fps v poměru 4:3 interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z baterie
DJI O3 Air Unit 39 g 4K video při 120fps v poměru 16:9 nebo 2.7K 120fps v poměru 4:3 interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z dronu
Insta360 ONE X3 180 g sférických 5.7K video při 30fps interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z baterie
Insta360 GO 3 36 g 2.7K při 30fps nebo 2.5K při 50fps v poměru stran 1:1 interní i ukládání gyro dat pro postprodukci z baterie
Runcam Thumb Pro 16,5 g 4K při 30fps nebo 1080p při 120fps ukládání dat pro postprodukci z dronu

 

GoPro Hero 11 Black Mini - pro piloty, kteří nechtějí kameru rozebírat na naked, hledají ten nejlepší možný záznam na trhu v odolném vodotěsném těle a nemají problém s hmotností 133g a vyšší cenou.

GoPro Hero 12 Black - pro ty, kteří se odváží si z kamery udělat 45g naked a nebojí se mechanického poškození. Ideální na Cinewhoopy a Long Range koptéry, kde je menší riziko nárazu nebo pádu. Ovšem cena je v tomto případě úplně nejvyšší a riziko též.

DJI Action 2 - pro piloty, kteří chtějí malou kompaktní kameru s maximálně dosažitelnou kvalitou vzhledem k rozměru a hmotnosti 56g. Odolnost není díky displeji největší, ale stále o dost lepší než naked kamera. Cena je přijatelná a řekl bych, že je to aktuálně takový lepší střed, kdy kamera lze uplatnit ve všech směrech s kvalitou nepatrně horší než nejnovější GoPro kamery.

DJI O3 Air Unit - záznam podobný tomu z Action 2, ale plná náhrada za Gopro to rozhodně není, je to spíš takový benefit pro toho kdo už unitu vlastní a na koptéře nechce tahat akční kameru nebo mu kvalita videa dostačuje. Cena je vzhledem k dvojité funkci přijatelná a majitelé Goggles 2 nebo Integra rozhodně nemají nad čím přemýšlet a měla by to být jejich jasná volba.

Insta360 ONE X3 - 360stupňové kamery jsou kapitola sama o sobě, ale pro ty kteří prostě chtějí 360° je firma Insta360 nejlepší možná volba, jen je tomu potřeba uzpůsobit koptéru a dávat si pozor na poškození čoček, případně kamery. Všechny tři modely ONE X/X2/X3 a ONE R jsou skvělé a vybírejte dle svého rozpočtu.

Insta360 GO 3 - GO 3 je záležitost pro piloty s větším rozpočtem, kteří chtějí nejmenší kameru s baterií, která pořizuje videa, která lze stabilizovat a upravit i pomocí propracované aplikace v mobilu případně v počítači.

Runcam Thumb Pro - pro piloty s nejmenším rozpočtem, kteří chtějí tu nejmenší a nejlehčí kameru bez baterie na trhu, která zvládá 4K video a lze stabilizovat pomocí gyrodat.

Rady při výběru kamery

Kvalita videa: Jedním z důležitějších parametrů je rozlišení a bitrate. Pokud chceš skutečně dechberoucí záběry, vyber kameru s co nejvyšším rozlišením a rozumným bitratem.

 Pozor: Ne všechny kamery, které slibují 4K, tak opravdu dodají kalitní zábery. Není 4K jako 4K.

Snímková frekvence: Pro akční záběry potřebuješ vyšší snímkovou frekvenci, alespoň 60 fps. Ne všechny akční kamery zvládají vysoké rozlišení současně s vyšší snímkovou frekvencí. 

Stabilizace obrazu: Při létání bude obraz z kamery roztřesený vibracemi z dronu, proto je důležité mít kameru s dobrou interní stabilizací obrazu nebo možností ukládání gyrodat pro stabilizaci v postprodukci.

Širokoúhlý objektiv: Kamera s širokoúhlým objektivem ti umožní zachytit co největší zorné pole, což je v létání ideální, abys zachytil/a celou atmosféru kolem sebe. Záznam poté působí mnohem více akčněji.

Odolnost: Akční kamera by měla být odolná proti nárazům, vodě a prachu, abys ji mohl/a bez obav používat i ve stížených podmínkách, zejména pokud budeš létat nad vodními plochami.

Baterie a výdrž: Pamatuj, že při delším létání budeš potřebovat dostatečnou kapacitu baterie. Důležitým aspektem je i skutečnost, jestli má kamera integrovanou baterii nebo ji budeš muset napájet z baterie dronu.

➤ Možnosti připojení: Zkontroluj, zda vybraná kamera nabízí možnost bezdrátového připojení, jako je Wi-Fi nebo Bluetooth. To ti usnadní ovládání kamery i přenos záběrů na svůj telefon.

[Autor-Jirka]