Koupil/a sis RTF kit - a co dál? | Drone Racing

Zdravíme všechny začínající FPV piloty! Jestli ses právě stal vlastníkem RTF setu, v tomhle článku jsme ti připravili vše, co budeš do začátku své Drone Racing kariéry potřebovat.

Na webu máme spoustu užitečných článků ohledně létání s FPV dronem, ale i vše, co se týče příslušenství a dalších FPV záležitostí. Tenhle článek ber jako takový rozcestník, který tě provede světem Drone Racingu tak, aby ses mohl co nejrychleji zdokonalovat.opt_ready-to-fly-rozcestnik

Rozdíly mezi FPV sety

A co znamená RTF? Je to zkratka pro Ready To Fly. Jedná se tedy o FPV Drone set, který jen vyndáš z krabičky a hned můžeš letět vzhůru do oblak. Pro začátečníky je RTF set rozhodně výhoda, protože se nemusíš zabývat výběrem komponentů, ale máš vše hned pohromadě a připravené ke startu. Existují i jiné sety, například BNF nebo PNP.

BNF - Bind and Fly - v setu obdržíš pouze dron, napáruješ ho ke svým brýlím a vysílačce a letíš.

PNP - Plug and Play - v setu obdržíš také pouze dron, který je oproti ostatním setům navíc ochuzený o přijímač. Ten si musíš napárovat dle vlastního uvážení.

Varianta RTF kit je nejpohodlnější, ale o tom svědčí i její cenovka.

Nejoblíbenější RTF sety

Rozcestník světem Drone Racingu

Zkus se proklikat našimi články, které pečlivě pro Drone komunitu připravujeme. Rozhodně tam najdeš spousty užitečných informací.


Co to jsou FPV drony?

Přečti si článek: Závodní drony od A do Z

Jako první vřele doporučujeme přečíst si článek Závodní drony od A do Z. Pokud totiž v FPV tápeš a vlastně pořád nevíš, co to znamená a co to obnáší, v článku se seznámíš s nejpodstatnějšími základy, na kterých můžeš nadále stavět. Závody dronů u nás a ve světě, způsoby využití dronů, jak vlastně dron funguje, dosah, dolet, nosnost a spousta dalšího!

Můžeš si i pustit tohle video, ve kterém uvidíš jednotlivé disciplíny Drone Racingu. Třeba si i na základě toho vybereš.


Jak létat s FPV dronem?

Přečti si článek: Jak létat s FPV dronem

Ačkoliv se může zdát, že létání s dronem je easy, není tomu tak. Není dron jako dron a FPV dron rozhodně není ten typ koptéry, která sama visí ve vzduchu a přes veškeré poryvy větru stále stabilně drží na místě. FPV dron tě poslechne na slovo (tedy spíš na sebemenší pohyb páčky) - a tak se může klidně stát, že pokud pilotování nebudeš zvládat, spadne z výšky, narazí do stěny, nebo třeba ani nevzlétne.

Ovládání páček (gimballs) a porozumění jim je samo o sobě těžký skill. Roli hraje každý milimetr a každá vteřina. Proto doporučujeme si přečíst článek a stoprocentně nejdřív létat v simulátoru na počítači. Tam můžeš bourat, jak jen potřebuješ. Navíc se to od reality až tolik neliší (i když offline létání je samozřejmě lepší zážitek). Ale za rozbitou koptéru hned první den to nestojí.

Určitě koukni i na video, kde náš Dejf podrobně vysvětluje, jak s dronem létat.


Pravidla pro létání alias drone legislativa u nás i v zahraničí

Přečti si článek: Pravidla pro létání s drony

Bohužel, to, že bychom chtěli polétat gotickou katedrálu, Pražský hrad nebo i mezi novými baráčky sídliště, nás k takové činnosti neopravňuje. S FPV pilotováním se pojí nespočet různých pravidel a zákazů. Nejen, že každý FPV pilot by měl vlastnit pilotní průkaz a mít s sebou vždy další osobu, která bude sledovat okolí, ale dokonce i existují zóny, ve kterých je létání trestné.

Rozhodně doporučujeme drone legislativu nastudovat dřív, než se vydáš do vzduchu.


Jak mluví FPV piloti? FPV slovník

Nastuduj si FPV řeč v FPV slovníku

Každá komunita má svůj slang, to není novinka. A zrovna Drone Racing je odvětví technické a se spoustou anglických termínů, které nemají zastoupení v češtině. A piloti se mnohdy radši vyjadřují právě cizími výrazy, než aby zavedli vlastní český.

"Byl jsem na jeden pack s pětipalcem v bandu a při powerloopu jsem urval rameno i s reglem a VTXo se mi z toho přeplo do PITu, narazil jsem si tam Lipolku a ta od tý doby hrozně saguje.”

Nerozumíš ani slovo? Hurá do článku.


Jak pájet?

Nauč se základy pájení z našeho článku!

Pájka a pájecí pero se ti u tohohle koníčku rozhodně nevyhnou. A je i dost možné, že s páječkou v ruce budeš trávit víc času, než samotným létáním.

Pořád bude třeba pájet různé spoje, takže tenhle skill bys měl určitě ovládat. A navíc je to praktická dovednost, kterou využiješ nejen u dronů, ale i v domácnosti, když se nějaká elektronika rozbije. Není to totiž tak velká věda, jak to vypadá.

Můžeš taky mrknout na názorné video, ve kterém ti Jirka ukáže, jak vše připravit a napájet.


Drone FAQ - časté dotazy

Nevíš si rady se servisem a opravou dronu? Mrkni do FPV poradny

Nově jsme zavedli také FPV poradnu. Protože první dvě písmenka ze zkratky FPV znamenají FURT PROBLÉMY (...tedy First Person View...), je třeba nějaký prostor, kam začínající FPV piloti chodí pro rady.

Náš FAQ aktualizujeme, proto, pokud zde nenajdeš odpověď na svůj dotaz, neváhej nám napsat (dejf@fyft.cz). S problémem ti poradíme a zahrneme ho do FAQu, aby případně naše odpověď pomohla i dalším pilotům.

fpv drone faq - otázky a odpovědi


Průvodce jednotlivými komponenty FPV dronů

Motory, vrtule, rámy, baterky, antény... Ani vlastníkovi předpřipraveného RTF setu se opravy a výměny komponentů nevyhnou - spíše si k němu moc rády najdou cestu. Častým výměnám se můžeš vyvarovat správným zacházením (například nevybíjet baterku pod napětí 3,6V).

Následující články ti nastíní, jak jednotlivé součástky dronu fungují a jak vybrat ty správné, když budeš potřebovat (nebo chtít) měnit.


Vše o motorech do dronu

Přečti si článek: Vše o motorech do FPV dronu

Tvůj RTF kit sice obsahuje plně funkční dron, ale i tak není na škodu nastudovat informace o komponentech, ze kterých se takový dron skládá. Pokud totiž budeš správný pilot, budeš bourat a opravám se nevyhneš. Navíc do motorů se snadno zamotá kus trávy při pádu, mohou se přehřívat, nebo se s nimi mohou dít jiné patálie. Od toho je tu pro tebe tenhle článek, který tě světem motorů provede.

jak vybrat fpv motory


Vše o baterkách do dronu

Přečti si článek: Vše o bateriích do FPV dronu

A není baterka jako baterka. Některé obsahují dva články, jiné mají článků šest. A s volbou baterky se pojí také výběr nabíječky. Baterkami tě provede článek zmíněný výše, nebo se také můžeš podívat na video níže.


Vše o vrtulích do dronu

Přečti si článek: Vše o vrtulích do dronu

Dvoulisté, třílisté nebo čtyřlisté vrtule - a není to jedno? Ne, není, každý list vrtule navíc přidá na svižnosti dronu. Ve svém setu máš základní vrtule, nicméně pokud si projedeš tenhle článek, zjistíš, jak vybrat další (a třeba i lepší) vrtule, pokud se ti ty stávající poškodí - protože věř, že každý vroubek na listu může mít na výkon dronu dopad. A motor toho ramena, na kterém je poškozená vrtule, maká o to víc.jak vybrat fpv baterku


Vše o anténách na drony

Přečti si článek: Vše o anténách na FPV dron

Antény jsou pro spoustu lidí španělskou vesnicí. Jaké antény mít na dronu, na brýlích, na vysílačce, jak je zvolit tak, aby to všechno sedělo? Problémům s anténami mnohdy nerozumí ani zkušenější pilot, nicméně přelouskáním článku nic nezkazíš.

Jaké jsou typy antén, který se hodí spíše na freestyle a který na long range? To jsou informace, co se rozhodně hodí vědět.


Vše o Drone rámech

Přečti si článek: Vše o rámech pro stavbu FPV dronu

Rám je samotné tělo dronu. Určuje jeho velikost i výkon. Podle velikosti rámu pak volíš i velikost vrtulí, motorů a baterky.

Bohužel rám je také jedna z nejvíc náchylných částí při nárazech. Musí být odolný. Ale také lehký, ať zbytečně nezatěžuje motory a je dron je svižný. A nesmí se třepit. Zkrátka je toho hodně, co bys měl vědět o rámech dronu, jednou se ti to může hodit.


Tak co, Ready To Fly? Tak ať to lítá! 

[Autor-Ája]