Koupil/a sis RTF kit - a co dál? | Drone Racing

Zdravíme všechny začínající FPV piloty! Jestli ses právě stal vlastníkem RTF setu, v tomhle článku jsme ti připravili vše, co budeš do začátku své Drone Racing kariéry potřebovat.

Na webu máme spoustu užitečných článků ohledně létání s FPV dronem, ale i vše, co se týče příslušenství a dalších FPV záležitostí. Tenhle článek ber jako takový rozcestník, který tě provede světem Drone Racingu tak, aby ses mohl(a) co nejrychleji zdokonalovat.

opt_ready-to-fly-rozcestnik

Rozdíly mezi FPV sety

A co znamená RTF? Je to zkratka pro Ready To Fly. Jedná se tedy o FPV Drone set, který jen vyndáš z krabičky a hned můžeš letět vzhůru do oblak. Pro začátečníky je RTF set rozhodně výhodou, protože se nemusí zabývat výběrem komponentů, ale mají dron, vysílačku, FPV brýle, baterie a nabíječku pohromadě, vše spárované a připravené k letu. Existují i jiné sety, například BNF nebo PNP.

BNF - Bind and Fly - v setu obdržíš pouze dron, napáruješ ho ke svým brýlím a vysílačce a letíš.

PNP - Plug and Play - v setu obdržíš také pouze dron, který je oproti ostatním setům navíc ochuzený o přijímač. Ten si musíš napárovat dle vlastního uvážení.

Varianta RTF kit je nejpohodlnější, ale o tom svědčí i její cenovka.

Nejoblíbenější RTF sety

Rozcestník světem Drone Racingu

Najdi si chvilku a zkus se proklikat našimi články, které pečlivě pro Drone komunitu připravujeme. Můžeme se ti zaručit, že v nich najdeš spousty užitečných informací.


Co to jsou FPV drony?

Jako první vřele doporučujeme přečíst si článek Závodní drony od A do Z. Pokud totiž v FPV tápeš a vlastně pořád nevíš, co to znamená a co to obnáší, v článku se seznámíš s nejpodstatnějšími základy, na kterých můžeš nadále stavět.

Povíme si o závodech dronů u nás a ve světě, způsobech využití dronů, jak vlastně dron funguje, dosah, dolet, nosnost a spooousta dalšího! 

💡 Tip: Všechny drony najdeš přehledně v kategorii FPV drony! Můžeš si prohlédnout freestyle drony, drony na natáčení, závodní drony i zmíněné RTF sety.
 

Můžeš si i pustit tohle video, ve kterém uvidíš jednotlivé disciplíny Drone Racingu. Třeba si i na základě toho vybereš!


Jak létat s FPV dronem?

Ačkoliv se může zdát, že létání s dronem je easy, není tomu tak! Ale rozhodně se nemusíš bát, to zas ne. Ovšem není dron jako dron a FPV dron rozhodně není ten typ koptéry, která sama visí ve vzduchu a přes veškeré poryvy větru stále stabilně drží na místě.

FPV dron tě poslechne na slovo (tedy spíš na sebemenší pohyb páčky) - a tak se může klidně stát, že pokud pilotování nebudeš zvládat, spadne z výšky, narazí do stěny, nebo třeba ani nevzlétne.

💡 Tip: FPV simulátorů je celá řada, ale jak vybrat ten nejlepší? Otestovali jsme simulátory za tebe a sepsali super recenzi na placené i neplacené simulátory! Mrkni na článek Jak vybrat FPV Simulátor?
 

Ovládání páček (gimballs) a porozumění jim je samo o sobě těžký skill. Roli hraje každý milimetr a každá vteřina. Proto doporučujeme si nejdřív přečíst článek a naučit se létat v simulátoru na počítači.

Tam můžeš bourat, jak jen potřebuješ - navíc se to od reality až tolik neliší (i když offline létání je samozřejmě lepší zážitek). Ale za rozbitou koptéru hned první den to nestojí. Určitě koukni i na video, kde ti Dejf podrobně vysvětlí, jak s dronem létat.


Pravidla pro létání alias drone legislativa

Bohužel to, že bychom chtěli polétat gotickou katedrálu, Pražský hrad nebo si zafreestylovat mezi novými baráčky u nás za sídlištěm, nás k takové činnosti neopravňuje. S FPV pilotováním se pojí nespočet různých pravidel a zákazů.

Nejen, že každý FPV pilot by měl vlastnit pilotní průkaz a mít s sebou vždy další osobu, která bude sledovat okolí, ale dokonce i existují zóny, ve kterých je létání trestné. Rozhodně doporučujeme si legislativu nastudovat dřív, než se vydáš do vzduchu.


Jak mluví FPV piloti? FPV slovník

Nastuduj si FPV řeč v FPV slovníku.

Každá komunita má svůj slang, to není žádná novinka. Ale zrovna Drone Racing je odvětví technické se spoustou anglických termínů, které nemají zastoupení v češtině. A piloti se mnohdy radši vyjadřují právě cizími výrazy, než aby zavedli vlastní české.

"Byl jsem na jeden pack s pětipalcem v bandu a při powerloopu jsem urval rameno i s reglem a VTXo se mi z toho přeplo do PITu, narazil jsem si tam Lipolku a ta od tý doby hrozně saguje.”

💡 Tip: Pokud nebudeš rozumět nějakým slovíčkům, mrkni na náš slovník s definicemi FPV slangu. Zároveň doporučujeme projet naši kategorii FPV článků, protože tam najdeš návod snad na všechno!

Jak pájet?

Nauč se základy pájení z našeho článku!

Bez pájecího pera a cínu se u tohohle koníčku rozhodně neobejdeš. A je i dost možné, že s páječkou v ruce budeš trávit víc času, než samotným létáním.

Pořád bude potřeba pájet různé spoje, takže tenhle skill bys měl(a) určitě ovládat. A navíc je to praktická dovednost, kterou využiješ nejen u dronů, ale i v domácnosti, když se nějaká elektronika rozbije. Není to totiž tak velká věda, jak to vypadá.

Můžeš taky mrknout na názorné video, ve kterém ti Jirka ukáže, jak vše připravit a napájet.


Drone FAQ - časté dotazy

Nově jsme zavedli také FPV poradnu. Protože první dvě písmenka ze zkratky FPV znamenají FURT PROBLÉMY (...tedy First Person View...), je třeba nějaký prostor, kam začínající FPV piloti chodí pro rady.

Náš FAQ aktualizujeme, proto, pokud v článku nenajdeš odpověď na svůj dotaz, neváhej nám napsat (dejf@fyft.cz). S problémem ti poradíme a zahrneme ho do FAQu, aby případně naše odpověď pomohla i dalším pilotům.

💡 Tip: Nevíš si rady se servisem a opravou dronu? Mrkni do naší FPV poradny!
 

fpv drone faq - otázky a odpovědi


Průvodce jednotlivými komponenty FPV dronů

Motory, vrtule, rámy, baterky, antény... ani vlastníkovi předpřipraveného RTF setu se opravy a výměny komponentů nevyhnou - a spíše si k němu moc rády najdou cestu. Častým výměnám se můžeš vyvarovat správným zacházením (například nevybíjet baterku pod napětí 3,6V).

Následující články ti nastíní, jak jednotlivé součástky dronu fungují a jak vybrat ty správné, když je budeš potřebovat (nebo chtít) vyměnit.


Vše o motorech do dronu

Přečti si článek: Vše o motorech do FPV dronu.

Tvůj RTF kit sice obsahuje plně funkční dron, ale i tak není na škodu si nastudovat informace o komponentech, ze kterých se takový dron skládá. Pokud budeš létat, budeš bourat a opravám se nevyhneš. Navíc do motorů se snadno zamotá kus trávy při pádu, mohou se přehřívat, nebo se s nimi mohou dít jiné patálie.

Od toho je tu pro tebe článek, který tě světem motorů provede.

jak vybrat fpv motory


Vše o baterkách do dronu

Přečti si článek: Vše o bateriích do FPV dronu.

A není baterka jako baterka. Některé obsahují dva články, jiné mají článků šest. A s volbou baterky se pojí také výběr nabíječky. Baterkami tě provede článek zmíněný výše, nebo se také můžeš podívat na video níže.


Vše o vrtulích do dronu

Přečti si článek: Vše o vrtulích do FPV dronu.

Dvoulisté, třílisté nebo čtyřlisté vrtule - a není to jedno? Ne, není! Každý list vrtule totiž přidá na svižnosti dronu. Ve svém setu máš základní vrtule, nicméně pokud si projedeš náš článek o vrtulích, zjistíš, jak vybrat další (a třeba i lepší) vrtule, pokud se ti ty stávající poškodí.

Protože věř, že každý vroubek na listu může mít na výkon dronu dopad. A motor toho ramena, na kterém je poškozená vrtule, musí makat o to víc.

jak vybrat fpv baterku


Vše o anténách na drony

Přečti si článek: Vše o anténách na FPV dron.

Antény jsou pro spoustu lidí španělskou vesnicí. Jaké antény mít na dronu, na brýlích, na vysílačce, a jak je zvolit tak, aby to všechno sedělo? Problémům s anténami mnohdy nerozumí ani zkušenější pilot, nicméně přelouskáním našeho článku o anténách nic nezkazíš.

Jaké jsou typy antén, který se hodí spíše na freestyle a který na long range? To jsou informace, co se rozhodně hodí vědět!


Vše o Drone rámech

Přečti si článek: Vše o rámech pro stavbu FPV dronu.

Rám je samotné tělo dronu. Určuje jeho velikost i výkon. Podle velikosti rámu pak volíš i velikost vrtulí, motorů a baterky.

Bohužel rám je také jedna z nejvíc náchylných částí při nárazech. Musí být odolný, ale také lehký, ať zbytečně nezatěžuje motory a dron je svižný. A nesmí se třepit. Zkrátka je toho hodně, co bys měl(a) vědět o rámech dronu, jednou se ti to může hodit.


Tak co, jsi Ready To Fly? Tak ať to lítá! 

[Autor-Ája]