Jak vybrat tu správnou skilltoy na základě tvých schopností?

Skilltoys neboli dovednostní hračky jsou skvělým způsobem, jak si zlepšit motorické dovednosti, koordinaci a tělesnou aktivitu, a především efektivně využít svůj volný čas. Bez ohledu na to, jestli svoji dovednostní cestu právě začínáš nebo už ti pod rukama pár skilltoys prošlo, existuje několik faktorů, které je třeba při výběru dobře zvážit.

Pojďme si představit pár zajímavých skilltoys, včetně předpokladů, které je dobré ovládat, aby ti šly triky s nimi jak se říká od ruky. Pokud se v některém z popisů najdeš - bingo! Skilltoy je vhodná přímo pro tebe.

Rubikova kostka (Speedcubing)

Nejde ti ve škole matika = nezvládneš složit Rubikovku. Tohle je jeden z populárních hoaxů (hoax = dezinformace. neboli klamavá zpráva), tak se jím nenech odradit! Skládání Rubikovy kostky vyžaduje především znalost algoritmů, rychlou reflexi a velkou dávku trpělivosti!

Algoritmus je sada pohybů, kterými vyřešíš určitou situaci na kostce. Nejrozšířenější metodou ve skládání 3x3 kostky je CFOP (Fridrich), která obsahuje cca 80 algoritmů. Máš dobrého "pamatováka"? Pak máš polovinu úspěchu jistou!

Pokud nechceš skládat Rubikovku "jen tak" doma na gauči a láká tě speedcubing (skládání kostky na čas), je potřeba mít rychlé a přesné reakceSchopnost rychle rozeznat a provést správný algoritmus je pro dosažení rychlých časů zkrátka nezbytná.

Pro většinu speedcuberů je motivací soutěžit s ostatními. Jsi soutěživý typ? Výborně! Tvá soutěživost tě tak bude podněcovat k neustálému zlepšování.

Kendama

Kendama - na první pohled se zdá být až banálně jednoduchá, ale jakmile jí člověk vezme do ruky, zjistí, že je všechno jinak. Tenhle "kus dřeva" kombinuje vlastnosti jako obratnost, postřeh, rovnováha a soustředění. A jaká je cesta k úspěchu? Trénink, trénink a zase trénink!

Nesmíš se snadno vzdát - když kendamu držíš v ruce poprvé, trefíš se na kalíšek jednou z několika pokusů. Avšak neustálým tréninkem se zanedlouho dostaneš na úroveň, kdy se trefíš téměř pokaždé.

Dokonalá koordinace očí a rukou je nezbytná pro úspěšné provedení většiny triků. Každý pohyb musí být promyšlený a přesný, což vyžaduje pravidelný trénink a nalezení toho správného rytmu.

Pokud překypuješ kreativitou, pak je pro tebe kendama ideálním koníčkem pro sebevyjádření. Znalost základních triků je sice důležitá, ale schopnost vymýšlet vlastní triky přidává tomuto koníčku novou úroveň.

Žonglování

Jsou ti sympatické koníčky, které se vyznačují svojí rozmanitostí? Chceš si zlepšit jemnou motoriku, balanční schopnosti a podpořit správné držení těla? V tom případě je pro tebe žonglování to pravé! Můžeš vyzkoušet klasiku – míčky, kruhy a žonglérské láhve nebo se naučit s diabolem, objevit kontaktní žonglování nebo méně známé flowersticks. Žonglování má zkrátka tu výhodu, že když tě omrzí jedno, vždy najdeš něco nového, co by tě mohlo zaujmout.

I když se jednotlivé směry žonglování můžou zdát na první pohled úplně jiné, skutečnost je taková, že se hodně prolínají. U všech aktivit jde nějakým způsobem o rovnováhu, rytmus a prostorovou orientaci. Navíc, když už někdo umí jeden směr žonglování, velmi snadno se potom učí ty ostatní, protože jsou k nim potřebné podobné dovednosti.

Jestliže tě baví překonávat výzvy, můžeš zkusit žonglovat na různých površích a zajímavých místech, například na mírně nakloněném povrchu, v písku, při chůzi po schodech nebo při jízdě na jednokolce. Pokud je to pro tebe stále málo, zkus žonglovat s netypickými předměty - jablky, banány, fotbalovými míči nebo raketami na tenis. Zkrátka se vším, co tě napadne.

Cardistry

Cardistry je spojení slov CARD a ARTISTRY, tudíž umění, ve kterém mají hlavní slovo kartyTohle hobby spočívá v míchání karet, tricích s jednou nebo dvěma kartami, stavění z karet, vějířích, spreadech...fantazii se meze nekladou. Nejdůležitější je to, aby tvoje pohyby v očích pozorovatele vždy vypadaly co nejlépe. 

Každý pohyb s kartami je plný detailů, které je nutné provést 100% správně, proto jsou precizní pohyby prstů a rukou nepostradatelným předpokladem každého začínajícího cardisty. Pokud budeš chtít tento koníček posunout na další úroveň a předvést své dovednosti před živým publikem, dobrá komunikace a schopnost prodat svoje triky u tebe zkrátka nesmí chybět. 

Sebedůvěra ti pomůže vystupovat s jistotou a odvahou. Když věříš ve své schopnosti a v hodnotu toho, co nabízíš, přenáší se to i na diváky, kteří tě budou vnímat s větším respektem a zájmem. Cardistry scéna se může rychle měnit a rozvíjet, a tvá schopnost přizpůsobit se novým podmínkám a aktuálním trendům bude pro tvůj rozvoj v cardistry zásadní.

Yoyo

Trikování s Yoyem se na první pohled může zdát jako primitivní záležitost, ale ve skutečnosti je to koníček s neomezenými možnostmi, který se dá dělat několika různými způsoby. Yoyo má skvělou globální komunitu nadšenců. Být otevřený(á) sdílení svých získaných dovedností, učení se od ostatních a účast na soutěžích, ti může poskytnout nejen skvělou motivaci, ale také rozšířit obzory.

Vymýšlení triků je nejzábavnější část celého yoyování a čím dřív začneš, tím líp. Yoyo je kromě sportu hlavně nástroj pro kreativitu a jednou z nejlepších věcí je učení se triků navzájemExperimentování s novými nápady posouvá tvůj skill v yoyování na další úroveň.

Nezanedbatelným benefitem tohoto koníčku je trénink jemné motoriky, který s sebou přináší přesnost a kontrolu. Tyto dovednosti jsou nezbytné pro úspěšné provedení složitějších triků a kombinací. Yoyo tak není pouze hrou, ale i cestou k osobnímu rozvoji a objevování vlastních schopností.

Frisbee a discgolf

Chodíš často s rodinou nebo přáteli do parku a chceš těmto procházkám přidat zcela nový rozměr plný radosti a vzrušení? Máš rád/a společenské aktivity a ještě víc, když se odehrávají v přírodě nebo v lese? Pořiď  pár discgolfových sad a frisbee disků, a o zábavu máš postaráno!

Vyzkoušej discgolf - venkovní hru, ve které se snažíš ukořistit všechny “jamky” (koše s řetězy) rozmístěné podobně, jako je tomu u klasického golfu. Na discgolfovém hřišti tebe a tvoje kamarády čekají různé překážky, překonávání dlouhých úseků a sbírání bodů. A co je na tom nejlepší, většinu hřišť najdeš v parcích a lesích!

Nejenže si užiješ čerstvého vzduchu a pohybu, ale také si vytvoříš skvělé společenské zážitky, které budou plné smíchu a soutěživého ducha. Pro případy, že na žádné discgolfové hřiště nenarazíš, vezmi do batohu taky frisbíčko, se kterým si můžete zaházet téměř kdekoli.

Pokud máš rád/a výzvy, sepiš si checklist se všemi discgolfovými hřišti v Česku a postupně si odškrtávej ty, které už jsi pokořil/a!

[Autor-Lucka]