Novinky v 9. edici Warhammer 40 000

Dorreah a Snorri z Rohaté Kostky ti v novém videu představí hlavní změny, které přináší 9. edice Warhammer 40 000. Minule jsme se zaměřili přímo na nový box Indomitus, dnes se na to podíváme z herní stránky. 

Dorreah: Myslíš, že jde o tak markantní změnu, jako když se ze 7. edice přecházelo na 8.?

Snorri: Při přechodu ze 7. na 8. proběhla velká změna a zjednodušení pravidel. Tak velký rozdíl tady teď nebude, jádro herního systému zůstane zachováno. Pořád je tu ta možnost používat kodexy osmé edice. 

Dorreah: Kdybys měl srovnat základní core pravidla 8. a 9. edice, jaký je nejzásadnější rozdíl?

Snorri: Pravidla jsou podobná, změny jsou jen drobné - jde hlavně o přehlednější herní kolo a přidání command fáze po vzoru Warhammer Age of Sigmar. 

Dorreah: Budou některé modely zastaralé?

Snorri: Všechny modely by měly být použitelné. Existuje tendence zvětšovat určité modely, ale vyřazování modelů nás pravděpodobně nečeká. Maximálně přeřazení mezi indexové jednotky.

Dorreah: Budou muset hráči koupit nové kodexy pro svoje armády?

Snorri: Nutné to není, ale je to doporučeno - nové kodexy zahrnují změny v edici.

Dorreah: Jednou z hlavních změn je tedy pravidlo pro command pointy - je z toho celá nová fáze. Jak to s command pointy bude?

Snorri: Všichni začínají se stejným počtem command pointů + 1 command point v command fázi, pokud je armáda battleforged.

Dorreah: Je jasné, že všechna pravidla ještě nejsou oficiálně venku, ale shrnul bys, na co se můžeme těšit a připravit?

Snorri: Změny se budou týkat oblastí: Coherency - nutnost držet jednotku v koherenci, jinak se odebírají modely. Overwatch - strategem, zrychlení hry a posílení close combat jednotek. Dále se to dotkne Blast Weapons - těžké zbraně mají větší použitelnost a hordy menší sílu. Na to navazuje změna vozidel a monstrous creatures - možnost střílet v close combatu, bez modifikátorů pro těžké zbraně. Modifikátory můžou být vždycky jen +1 nebo -1. Crusade - nový druh kampaně, postupné vylepšování jednotek.

Dorreah: Když jsme si to takto shrnuli, připadají ti pravidla jednodušší než v předchozích edicích?

Snorri: Jednodušší nejsou, ale jsou přehlednější a konkrétnější.

Dorreah: Kam si myslíš, že se Warhammer s touto novou edicí posune? Já vím, že jak je pro Warhammer Age of Sigmar aplikace, tak pro novou edici 40k ta aplikace bude placená.

Snorri: Dá se to stáhnout i jako neplacená verze, ale ta toho nepřinese moc. Myslím, že ta placená bude přehledná, navíc bude oficiální.

 

Základní pravidla Warhammeru se může naučit každý, protože jsou dostupná zdarma i v češtině.

[Autor-dorreah]