Výběr nejlepších her do karantény

Taky už jste přestali počítat dny v karanténě? Ať už trávíte čas doma jakkoliv, v aktuální těžké situaci je lepší zůstat doma. Spousta času se naučit pár triků s kendamou, kartami, zlepšit čas při skládání kostky nebo zahrát si nějakou tu hru. Pro příznivce her tu máme pár tipů pro jednoho, dva a rodinu, čím si doma zpříjemnit volný čas.

Pro jednoho

Pán Prstenů: Putování po Středozemi

Dobrodružná fantasy hra ze světa, který moc dobře znáte. Jedná se o kooperativní hru pro 1 až 5 hráčů. A v jednom funguje naprosto skvěle. Kampaň obsahuje 12 scénářů, kde vás příběhem doprovází aplikace, skladá mapu, vyhodnocuje souboje, různá střetnutí atd. Pokud znáte Panství Hrůzy, tak víte o čem mluvím. Největším rozdílem kromě tématu, je systém úspěchů. V Pánu Prstenů nejsou kostky, ale karty. Každá postava má vlastní balíček karet, který postupně budujete a nakupujete do něj lepší. Při vyhodnocování testů na různé vlastnosti, otáčíte karty ze svého balíčku a na nich hledáte symboly úspěchu. Jestli nemáte nic proti hrám s aplikací a hledáte příběhovou hru zasaženou do fantasy světa, Pán Prstenů: Putování po Středozemi může být to pravé.

Kolonie

Opět dobrodružná příběhová hra, která tentokrát používá knihu příběhů podobnou např. v Plyšové Hlídce. Ta na jedné straně má herní plán a na druhé zvláštní pravidla pro danou lokaci. V Kolonii záhadně zmizeli lidé a vy se v roli hlodavce snažíte přežít v postapokalyptickém světě. Brouzdáte městem a hledáte potřebné jídlo, šrot na opravu předmětů, bojovat s predátory apod. V jednom hráči se ujmete vždy dvou postav. Ty budete různě střídat, protože pro dohrání kampaně je třeba splnit osobní cíle všech čtyř hlodavců.

Komiks, v němž jsi hrdinou

Teďpro někoho možná trochu nevšední hra. Komiksový gamebook je komiks kombinovaný s hrou, kde vaše rozhodnutí určují vývoj děje. Pokud nemáte s tímto formátem zkušenost, tak doporučujeme začít s Rytíří - první dobrodružství. Je sice víc dětská, ale rozhodně neurazí. Pokud vás chytne, tak pak můžete zkusit složitější: Unesená, Sherlock: případ čtyř případů nebo Zapadákov.

 

Tip: Další hry pro jednoho najdeš v sekci Hry pro jednoho.

Pro dva 

7 Divů světa Duel

Jedna z nejlépe hodnocených her pro dva. Jedná se o variaci pro dva hráče ze světoznámé hry 7 Divů Světa, kde draftujete karty a budujete město, divy, rozvíjíte kulturu, řemeslo atd. Zde karty draftujete též, ale ne z ruky, ale ze společné nabídky, kde v každém věku tvoří jiný vzorec. Některé jsou ale zakryté a ty nelze vzít dokud nejsou vybrány karty pod ní. Na to je třeba myslet, protože tím můžete soupeři odkrýt důležitou kartu. Ve hře jsou tři cesty k vítězství. Můžete vyhrát na válku, kde žeton války musíte dostat k soupeři na úplný konec, na vědu, kde je potřeba získat 6 různých symbolů technologií a nebo na body, když dojde ke konci třetího věku a nikdo stále nesplnil předchozí dvě podmínky vítězství.

Na Křídlech

Dost možná nejkrásnější hra za loňský rok. Ve hře se stanete ornitology a do své voliéry umisťujete ptáky, aby jste získali co nejvíce bodů na konci hry. Ve hře jsou jednoduché 4 akce a ve svém tahu zahrajete vždy jednu z nich. Vyložíte nové ptáka, opatříte jídlo, snášíte vejce nebo dobíráte karty. Ptáci mají nejrůznější efekty a správná kombinace vás přinese blíž k vítězství. Hra je pro 2 až 5 hráčů a ve 2 funguje naprosto skvěle s svižně.

Marvel Champions

Fanoušci komiksů a karetních her si tady přijdou na své. Kooperativní hra, kde si vyberete jednoho ze tří padouchů, kterého musíte porazit a zmařit mu jeho ďábelské plány. Jedná se o deck-building, kde balíček každé postavy se skládá ze tří částí. Základní karty, karty hrdiny a karty aspektu. Pro ty, co neradi vymýšlí balíček, tak jednoduše můžou použít předpřipravené v pravidlech a ti, co si zase rádi staví a vymýšlí nejrůznější kombinace, tu mají též prostor.

Tip: Další hry pro dva hráče najdeš v sekci Hry pro dva.

Pro rodinu 

Pandemic

Ve hře Pandemic se 2 až 4 hráči stávají členy týmu pro kontrolu a prevenci nemocí (ty si můžete sami pojmenovat, např. koronavirus) a vaším úkolem bude zastavit šíření nemocí, vyléčit nakažené a vyvinout léky. Akce jsou velmi jednoduché a jsou popsané na pomocné kartičce, kterou každý hráč může mít před sebou. Ve hře vás bude tlačit čas v podobě balíčku karet, který když dojde, tak jste skončili, nebo když vypukne osmá epidemie případně jedna z nemocí se rozšíří natolik, že už ji není možné zastavit. Cesta za vítězstvím je jen jedna, najít léky na všechny 4 nemoci. Hra má několik obtížností, takže pokud vám přijde první jednoduchá, což většinou zvládnete i na poprvé, není problém si ji zvednout až o dvě obtížnosti výš, a to už je teprve výzva!

 

Divukraj

Nádherná worker-placement hra se zvířátky, kde si stavíte lesní městečko. Zvířecí pomocníky posíláte na různá políčka sbírat suroviny a za ty pak vykládáte karty do svého města. Karty mají efekty, které se spouští jednorázově, opakovaně při přechodu do dalšího období nebo když provede nějakou specifickou akci. Cílem je získat co nejvíce vítězných bodů na konci podzimu. Ve hře dominuje velký strom, který bohužel nemá žádnou funkci, ale na stole zaujme každého kolemjdoucího. Dá se hrát až ve 4 a není to úplně pro děti, doporučujeme spíš s dětmi, kteří jsou zvyklí hrát a nebojí se číst (na kartách je docela hodně textu).

Kvedlalové z Kvedlinburku

Nejšílenější název vyhrává rozhodně tato hra. V Kvedlalech budete vařit léčivé lektvary a přidávat ty správně přísady. Ale bacha, ať vám nevybouchne hrnec. Každý z hráčů dostanu pytlík se základními přísady a z něj si postupně bude náhodně tahat. Přísady jdou pak do vašeho hrnce. Čím víc jich přidáte, dostanete více bodů a peněz na nákup dalších ingrediencí, ale nachází se tam pár, který tam rozhodně nechcete a velké množství může vést k explozi hrnce. Jestli rádi pokoušíte štěstí, tak tady si přijdete na své. 

Tip: Další rodinné hry najdeš v sekci Rodinné hry.

5 post-apo her 

A pro příznivce tematických her a to konkrétně postapokalyptických jsme připravili krátké video.

 

Snad vás nějaký z tipů zaujal a věříme, že doma se rozhodně nudit nebudete. 

Tip: Pokud vás zajímají další top deskové hry, mrkněte na výběr nejlepších deskových her dle databáze Board Game Geek.

Hlavně zůstaňte zdraví a dobře se bavte. 

[Autor-Sony]