Jak se naučit kreslit? 10 tipů pro začátečníky

Kreslení. Skill, kterému nás učí už v mateřské školce. A každý z nás ho, v rámci možností, ovládá.

Tužky a pastelky se s námi táhnou již od nejútlejšího věku až po dospělost. Tvoří značnou část našich životů - a to ačkoliv se nám hodiny výtvarky mohly zdát jako ztráta času.

Abychom si kreslení zpříjemnili, neměli bychom zapomínat na správné techniky kreslení. A to obzvlášť, pokud chceš tuto dovednost rozvíjet i nadále. Protože není tužka jako tužka. A není pastelka jako pastelka.

Jak začít kreslit, 10 tipů pro začátečníky

V tomto článku tě provedeme světem kreslení od A do Z. Rozvedeme si základy kreslení tužkou, kreslení pastelkami, dokonce i kreslení fixami. A také ti poradíme s rozdíly jednotlivých výtvarných potřeb.

Tak jdeme na to!

Úvod do kreslení aneb proč je to tak super dovednost

Otázka, kterou si pravděpodobně kladeš, zní: "Jak se naučit kreslit?". Na to existuje jedna odpověď. Je to o cviku. Stejně jako u všech ostatních skillů.

Tip č. 1 | Není to jen o talentu! Důležitá je vytrvalost.

Pamatuj, že talent je jen 10 % úspěchu.

- Pokud máš vrozený talent pro kreslení (či malování), ale nebudeš ho rozvíjet, rozhodně z tebe v budoucnosti nebude světoznámý umělec.

- Ale pokud ti kreslení nikdy nešlo, ale máš píli a trpělivost, máš potenciál stát se druhým Leonardem da Vincim!

A jak ZAČÍT kreslit? Nezáleží, zda tě zajímá, jak kreslit na profi úrovni, nebo ti stačí nakreslit hezký domeček... Čapni do ruky tužku - a začni hned. Důležité je se odhodlat a neodkládat to. Prostě začni kreslit hned teď (tedy - po dočtení tohoto článku :D).

Nezapomeň si stanovit cíl, za kterým půjdeš. Fakt na tom záleží. A cesta bude o to jednodušší.
Co třeba: "Jednoho dne budu mít vlastní vernisáž!"?

Tip č. 2 | Sleduj své pokroky.

Nezapomeň pozorovat svůj progres. Protože to tě motivuje k další tvorbě. Vyplavuje to dopamin.

Svoje kresby si pečlivě uchovávej. Po několika letech budeš s úsměvem vzpomínat na to, kolik práce ti ta matlanice dala. A oceníš to, kam jsi se dopracoval/a.

Tip č. 3 | Kreslení = kreativita. Buď kreativní.

A proč je teda kreslení tak moc super? Představ si, že můžeš přenést jakoukoliv představu a myšlenku do reálné podoby. Bohužel většina z nás může mít v hlavě sebelepší představu, ale nejsme schopni ji přenést na papír. Pokud ale umíš kreslit, otevírá se ti obrovská brána.

Inspiraci na kreslení si můžeš zpočátku brát od ostatních umělců. A může to být výhodou. Čím dál se ale budeš do kreslení nořit, tím více se snaž zapojit svou kreativní hemisféru. Vyplatí se to. A navíc se svými origo nápady můžeš chlubit ostatním.

Pokud dostaneš nápady na kreslení v tramvaji cestou do školy, hned si je zapiš! Protože až budeš doma sedět nad prázdným papírem, oceníš to.

Tip č. 4 | Kreslením si můžeš přivydělat.

Lidé milující umění podporují umělce, jejichž tvorba je něčím osloví. Proto je výhodou, když si umělec najde svůj vlastní, osobitý styl, ve kterém tvoří všechny kresby. Tvým podpisem mohou být například originálně vypadající karikatury, vlastní postavička (tzv. OC - original character), používání specifické palety barev a tak podobně.

Esenciální složka každé tvorby je nápad. Nápady na kreslení mají být originální a zajímavé. Vyšperkuj svoje nápady a třeba bude tvůj obraz brzy viset u někoho v obýváku. A inspirovat ke kresbě ostatní.

Tip č. 5 | Stačí ti vlastně jen tužka a papír. Easy.

Neobejdeš se bez tužky (popřípadě pastelek/fixů) a papíru. A dále si zajisti nějaké klidné místo, kde se cítíš pohodlně. To taky hraje svou roli.

Můžeš samozřejmě zvolit klasický papír, ale my doporučujeme blok na kreslení. Skicáky jsou super pomůckou pro ty, kteří chtějí mít své kresby pohromadě. A můžeš ho brát kamkoliv s sebou. Navíc papíry ve skicáku jsou kvalitní a přizpůsobené právě kreslení.

Hlavně v začátcích oceníš gumu, ale pokud jsi střelec, zkus to bez ní.

Pokud se nechceš u kreslení krčit, zvol stojan na kreslení. Někomu to nemusí vyhovovat, pro někoho to může být příjemná alternativa, jak kreslit.

Tip č. 6 | Vymez si na kreslení konkrétní čas - třeba v neděli po obědě

Kreslení není vždy procházka růžovým sadem. Dá se u toho i pořádně navztekat. A pak se snadno ztrácí motivace.

Proto si vymez čas a prostor jen na tuto aktivitu. Toto časové okno využívej i ke studiu kresby (např. pokud je tvým cílem portrét, studuj anatomii obličeje).  Takto ukotvený návyk se lépe udržuje.

Kreslení tužkou neboli černobílé umění

Jak začít kreslit tužkou? Návod, tipy

Kreslení tužkou má své zastánce, ale i odpůrce. Přeci jen odstíny šedé mohou občas působit smutně. Ale věř, že s tužkou se mnohdy dá vyřádit více než s pastelkami. Takže jak kreslit tužkou?

Nejdůležitější je výběr tužky na kreslení. Tužky obecně se dělí do několika kategorií dle tvrdosti a využití.

Tip č. 7 | Miniprůvodce tužkami

Tužky B (black = černý) - nejlepší tužky na kreslení

Tužky s označením B jsou svatým grálem všech kreslířů. Jedná se o měkké tužky. Nemusíš na ně tlačit a přitom jsou na papíře krásně tmavé. A krásně po něm kloužou.

Čím vyšší číslo před "B", tím měkčí tužka je. Pokud chceš nějakou plochu pořádně ztmavit, zvol co nejměkčí tužku. Pozor ale - čím měkčí tužka je, tím více se rozmazává. Toto je u u umělců požadovaná vlastnost, ale začátečníkovi to může občas uškodit (pokud si třeba přejede po obrázku dlaní).

Tvrdosti (resp. měkkosti) B tužek jsou od 1B po 8B.

Tip: Mrkni na článek Kreslení tužkou | Tvrdost tužek a jak stínovat? Je to obsáhlý článek, kde každou tužku rozebíráme dopodrobna a kde tě seznamujeme s nejznámějšími kreslicími technikami! Součástí článku je i tutorial na easy kresbu krok po kroku či nápady na kreslení. :)

Tužky HB (hard black = tvrdý, černý)

Tužky HB jsou vhodné například na jemné skicování. Tužka HB se nerozmazává, ale přitom je hezky pigmentovaná. Velký projekt s ní ale asi nenakreslíš.

Tužky F (firm = pevný)

Tužky s označením F jsou na komplexní kreslení nevhodné. Jsou ale podobné jako HB, takže nákupní seznam s nimi napíšeš. Jejich označení napovídá, že jsou pevné - proto na papíře trošku drhnou. Pořád jsou ale tmavší, než tužky s označením H.

Tužky H (hard = tvrdý)

Hard tužky rozhodně nejsou tužky na kreslení. Jsou to rýsovací tužky.

Zde platí, že čím vyšší číslo, tím tvrdší tužka je. A tím méně viditelnou udělá na papíře čáru. Což je například pro architekty výhodou.

H tužky najdeš ve tvrdostech 1H až 10H.

Tak tužky do ručky a kreslíme ✏

Základy kreslení tužkou

Kresbu si nejdříve načrtni tvrdší tužkou (B, 2B). Postupně se dopracuj k vyšším číslům (5B, 6B). Postupným snižováním tvrdosti docílíš hezkého stínování. Na nejtmavší místa kresby používej nejměkčí tužku. 7B, 8B a 9B používej, až si budeš jistější v kramflecích.

Tlačit nemusíš. Kresli plochou hrotu tužky a postupně vrstvi. Kreslení tužkou si dopodrobna rozebereme již brzy v nadcházejícím článku.

Kreslení pastelkami - barvičkám zdar!

Jak začít kreslit pastelkami? Návod, tipy

Stejně jako kreslení tužkou, i kreslení pastelkami má své kouzlo.

Pokud se chceš věnovat pastelkám, doporučujeme si pořídit nějakou sadu pastelek na kreslení, ať máš na výběr hodně barev.

Pokud totiž obrázku dodáš více odstínů barev, více vynikne. Naber si například pět odstínů od každé barvičky a snaž se stínovat.

Tip č. 8 | Důležité je netlačit!

Už na začátku článku jsme zmiňovali, že trpělivost je cesta k úspěchu. Pokud nemáš trpělivost a obrázek se snažíš sytě vybarvit tlačením na pastelku, akorát si pastelku (i obrázek) zničíš.

Pastelku si nahni tak, aby byl hrot vodorovně s papírem, a lehkým přítlakem vybarvi danou plochu. Pak začni další vrstvou. Obrázek bude vypadat lépe a navíc v něm nebudou patrné tahy.

Tip č. 9 | Dokonalost? Neexistuje!

Kreslení pastelkami vyžaduje hrozně moc práce. Vyzrát na míchání barviček a na to, aby obrázek vypadal reálně, to je sen nejednoho z nás. Rozhodně nečekej, že se tak stane přes noc.

Zezačátku zapomeň na přísnost. Pochval se za to, že ses vůbec ke kreslení dokopal/a. Zlepšení přijde s časem. Nemá smysl se bičovat!

Navíc v NEdokonalosti je krása. To nejhezčí vlastně vzniká omylem.

 Zajímá tě svět pastelek dopodrobna? Připravujeme článek přímo o kreslení pastelkami, máš se na co těšit!

Tip. č. 10 | Miniprůvodce pastelkami aneb které pastelky jsou na kreslení nejlepší?

Stejně jako u tužek záleží na tvrdosti a konzistenci pastelek.

  • Měkké pastelky jsou pigmentované, syté. Velmi měkké pastelky mohou při nešikovném zacházení tvořit "voskovou stopu". Dobře se míchají. Obecně jsou to nejlepší pastelky na kreslení.
  • Tvrdší pastelky mají slabší pigmentaci. Skvěle je ale ořežeš, hrot vydrží dlouho a můžeš s nimi nakreslit hezké detaily. A nemažou se. Pozor ale - nevol příliš tvrdé pastelky, s těmi nic moc nenakreslíš. Bývají to takové ty za pár kaček ze supermarketu. To nejsou pastelky na kreslení, ale na solidní utrpení :D
  • Akvarelové pastelky lze rozmazat vodou, a v podstatě tak vytvořit malbu. K nim si ale pořiď štěteček.

Mrkni - zaujala tě nějaká sada pastelek na kreslení?

Kreslení fixami - pigmentace zaručena!

Jak začít kreslit fixami? Návod, tipy

Fixy na kreslení? My říkáme ANO!

Největší výhodou fixů na kreslení je sytost stopy, kterou zanechají. Nevýhodou je jednak to, že vyžadují preciznost (protože fixu fakt nevygumuješ), jednak možné propíjení skrz papír.

Obecně ale kreslení fixami může být velmi zábavné a relaxační. Čím tlustší fix máš, tím větší plochu můžeš vybarvit. Zároveň s nimi snadno nakreslíš ostré přechody a obrysy. To je s pastelkami složitější.

Tlusté fixy využíváme například k vybarvování omalovánek (ať už dětských, nebo těch pro dospělé). Nejlepší fixy na kreslení jsou ty s měkkým (téměř štětcovým) hrotem.

Tip č. 11 | Nemáš fixu? Zkus místo toho obyč propisku!

Ať už jsi student nebo pracant, propisku máš u sebe tak či tak. Kreslení propiskou je snad tou nejlevnější formou kreslení. A navíc to vypadá sakra dobře. Dej tomu shot!

Mrkni, jaké fixy na kreslení máme v nabídce

Chceš o kreslení fixami vědět víc? Neboj - v blízké době si budeš moct přečíst obsáhlejší článek o fixách!

Další potřeby na skicování a kreslení

Potřeb na kreslení není nikdy dost. Tady je pár tipů na další příjemné kreslicí pomocníky:

  • Pryž v tužce - ořežeš ji jako klasickou tužku, ale vygumuješ s ní ty nejmenší detaily.
  • Plastická guma - vygumuje i slabší vrstvu pastelky.
  • Blender na pastelky - lépe sjednotí přechod mezi barvami.
  • Pravítko - pro symetrii, rovné linie či nakreslení pomocné mřížky se hodí.
  • Papírový kapesníček či další papír - vypodlož si s tím ruku, ať si obrázek nerozmažeš.
  • Lak na vlasy - pokud se tvoje kresba hodně maže, můžeš ji tím opatrně přestříkat. Lak na vlasy slouží jako fixace.

Kreslení je úžasným prostředkem, kterým můžeš vyventilovat svoje emoce i osobnost. Rozvíjí tvůrčí schopnosti i kreativitu. My věříme, že přečtení tohoto článku tě přesvědčilo aspoň k načmárání domečku nebo kytičky. Jestli ano, naše mise je splněna.

[Autor-Ája]