Minimalismus

// Minimalismus? Petře, FYFTe, s tím na mě nechoď, já mám své věci rád a zbavovat se jich nebudu. //

Pročistíš kalendář, aktivity a závazky, abys měl čas na to, co ti dává smysl a těší tě nejvíc. Oželíš nějakou věc a čas ušetřený na výběru, učení se s tím, stěhování a cestě na poštu věnuješ zase něčemu moudřejšímu.

// Tímto si teda obchode házíš pěkně klacky pod nohy, já si jdu vybrat novou věc a ty mi říkáš, ať si věci nepořizuji. //

Méně věcí na stole znamená menší rozptýlení, rychlejší uklízení a méně organizace – 3 papíry opravdu nemusíš nijak organizovat. Méně slíbených závazků znamená lepší koncentraci na učení se a projekty.


FYFT je minimalismem předurčen, přímo vychází z jeho hodnot a přenáší je dál:

  • Ušetřením místa nebo hmotnosti v batohu díky lehkému hacku získáš místo na Rubikovu kostku nebo extra sváču.
  • Nacpeš malé věci do batohu, letíš bez kufru a ušetříš kopu letištních poplatků a dlouhé fronty. Stáváš se totálně svobodným, nemusíš jít ubytovat kufr, abys prošel město, prostě rovnou jdeš.
  • Přemýšlíš nad svým žitím a vše si optimalizuješ na svoji osobnost, ne podle toho, co říkají reklamy.


Jak se stát minimalistou

1. Definuj si v životě to nejpodstatnější: Tito 3 kamarádi a rodina, tyto 2 koníčky, škola a těch 35 věcí.
2. Zbav se závazků, aktivit, věcí, které ty podstatné nepodporují: Zbavit se celé skříně na prostor pro cvičení, prodání playstationu abych dělal něco rozumnějšího, prodání starých knih, které už nikdy nebudu číst.
3. Využitý prostor, čas a prostředky využij na to důležitéZ prodaného playstationu mám tolik, že nemusím 3 měsíce na brigády a můžu se rozvíjet. Uklízení mi zabere nyní jenom zlomek času a tak se můžu učit čtvrtý cizí jazyk. Se známými, co mi přinášeli akorát stres, jsem se přestal vídat a jsem mnohem šťastnější. Nenakupuji nové hadry, ale věnuji se více kamarádům.

+ Dělej si pravidelné review, jestli jsi nesešel z cesty a děláš pořád to podstatné