Knucklebones - skilltoy pro neposlušné ručičky

knuck

Jedním z nejnovějších přírůstků do rodiny skill toys jsou i Knucklebones. Co si pod nimi ale představit?

Žonglování mezi prsty aneb co to jsou knucklebones

Knucklebones, často známé jako Knucklerollers, jsou malé “kůstky”, které si skilltoyer roluje mezi klouby a články prstů. Jsou součástí fidgetingu - díky své nenápadnosti a tichosti jsou vhodné na poradu i do školy. Pokud máte problém s neposedností, vaše ruce si chtějí hrát a vy se nedokážete soustředit, mohou pro vás být skvělou pomůckou nejen při učení nebo práci, ale také čtení, sledování seriálů nebo dalších odpočinkových aktivitách. K tomu všemu vám bohatě postačí naučit se jakýkoli trik, který lze opakovat až do zbláznění - díky svalové paměti zaměstnáte ruce, trikovat budete bez přemýšlení a hlava bude připravena sledovat a vnímat vše, co se do ní snažíte dostat.

Knucklebones mohou připomínat například Begleri, hru s pokerovými žetony, kterou můžete vidět u stolu nejlepších pokerových hráčů, nebo obyčejné mnutí a hraní si s mincemi či klíči, které najdete po kapsách. Všechny výše zmíněné aktivity jsou totiž zaměřené na totéž - jemnou motoriku, odbourání stresu a zvýšení soustředění.

Materiál, velikost a další parametry

Největší výhodou této skilltoy je jistě velikost, vejdou se totiž i do malé kapsičky u džínových kalhot. Nejběžněji se na trhu objevují knucklebones střední velikosti, tedy zhruba 6 cm, existují však i malé a mikro velikosti pro mladší a menší ruce i větší velikosti pro silnější prsty. Nejlehčí plastové rollery mohou mít kolem 15 gramů, těžší kovové pak ve stejné velikosti i trojnásobek. I proto doporučujeme knucklebones vyzkoušet a rozhodovat se například i podle váhy. Na některé triky (především házecí a létající) je samozřejmě příjemnější vybrat knucklebones lehčí, u některých triků pak oceníte hlavně stabilitu a přilnavost, kterou vám zaručí těžší skilltoy.

Knucklebones jsou nejčastěji vyrobeny z titanu, nerezi, plastu, akrylátu nebo dřeva. Své výhody i  nevýhody však mají všechny varianty. U dřeva počítejte s možným zapíchnutím třísky do ruky nebo naštípnutím textury knucklebone při pádu z větší výšky nebo na ostřejší předmět či povrch. U kovového provedení nárazy do kloubů bolí víc, skilltoy je těžší a při pádu tak může rozbít kachličku nebo jinou křehkou plochu, nad kterou budete trikovat. Některým plastovým rollerům pak do karet nehraje především lehkost a snadnější možnost poškrábání.

 
První kroky s knucklerollerem v ruce

Tip: než si pustíte výuková videa nebo obrázky a seznámíte se s nejznámějšími triky, zkuste si s rollerem jen tak pohrát mezi prsty - je docela možné, že sami vymyslíte nějaký trik nebo přijdete na některý z již objevených kousků, a to vám může dodat spoustu radosti a zápalu pro učení se s touto fidget hračkou.

Na začátek je důležité naučit se přesouvat skilltoy mezi prsty - různé triky mohou začínat na různých pozicích, nastavovat si knucklebone druhou rukou je nepraktické a může působit i velmi neesteticky. K takovému přesunu slouží například trik s názvem forward roll. Důležité je naučit se pracovat i s palcem, získat jistotu v takzvaném Thumb roll. Do hry se nebojte zapojit ani další ruku, skilltoy vyhazujte a zkoušejte vše, co vás jen napadne.

A že trik nevypadá jako na videu? Nebojte se, jenom trénink dělá mistra! Kromě přesnosti je u knucklebones důležitá i rychlost a plynulost. Tríčky na počátku vašeho snažení můžou vypadat kostrbatě a chaoticky, to se však za několik málo minut nebo hodin tréninku může změnit a zvláštní pohyby se mohou proměnit v krásná estetická kouzla. Tak hurá do toho!

PRO FYFT.CZ napsala Lucie Burianová

[Autor-FYFTtalent]