FYFTcast: Matěj Grohmann

V  nové epizodě FYFTcastu je hostem držitel 14 českých speedcube rekordů – Matěj Grohmann

Dejf: Dnešní FYFTcast bude s Matějem Grohmannem. Já tě uvedu, aby lidi věděli. Jsi držitel několika rekordů ve speedcubingu: Single Megaminx - 43.55, Average OH 3x3x3 - 11.99, Single FM3x - 21, Average FM 3x - 25.33, Single 7x - 2:20.77, Average 7x - 2:30.85, Single 6x - 1:39.99, Average 6x - 1:48.51, Single 5x - 47.63, Average 5x - 52.42, Single 4x - 25.20, Average 4x - 30.02, Single 3x - 4.97, Average 3x - 7.22. Jde ještě něco vylepšit?

Matěj: Určitě jde. Spousta z nich je starých. Big cuby šly teď hodně nahoru, ty jsem přestal trénovat už před nějakou dobou. Megaminx taky určitě překonat jde, ten jsem nikdy ani pořádně netrénoval. Kdyby byl čas, určitě by šly překonat všechny. Teda až na jednu ruku, ta je opravdu šílená, to sám nechápu, že se mi povedlo. Trojku bych možná taky už nepřekonal, před tím rokem jsem byl mnohem lepší, než jsem teď. Uvidíme příští rok, až budou soutěže. 

Tip: Všechny druhy kostek i příslušenství, které zrovna máme skladem, najdeš v sekci Speedcube.

Dejf: Zajímá mě, jak se tvoje časy mění v průběhu života?

Matěj: To ti přesně neřeknu. V trojce jsem byl před tím rokem a půl opravdu nejlepší za celou dobu, ale ani jsem ji nijak extra netrénoval. Trénoval jsem věci okolo a to mě udělalo lepším v trojce. Samozřejmě když jsem trénoval víc, ty časy šly dolů, ale teď mi stačí třeba dva týdny a jsem zpátky, kde jsem byl. Obecně platí, že čím dýl skládáš, tím pomaleji se zlepšuješ. Za první dva roky jsem se strašně posunul, to už nikdy nezopakuju.

Dejf: Jak vůbec trávíš volný čas, když jsi říkal, že netrénuješ?

Matěj: Já samozřejmě skládám pořád, nebudu říkat, že ne a že jsem začal žít život. To spousta lidí říká, když přestane skládat (smích). Skládám pořád, ale spíš rekreačně - když jedu ve vlaku... Jinak trávím čas různě, chodím ven s kamarády, akce v práci, s rodinou. Kromě toho, že chodím denně do práce. Když byla ještě škola, to jsem neměl čas na nic.

Dejf: Zopakoval bys, jak jsi začal skládat?

Matěj: Návodů bylo tehdy určitě míň, teď jich najdeš spoustu. Já jsem se ale taky učil z Youtube. Myslím, že první, na co jsem narazil byl F2L od Matěje Mužátka. Pak jsem si o tom hledal víc. Dneska tě návody bombardujou ze všech stran, často je to chaotické.

Dejf: A co tě na rubikovce tak fascinovalo, proč zrovna ona?

Matěj: Já jsem si vždycky našel nějaký koníček, kterému jsem se pak věnoval do extrému. Jednu dobu jsem hodně jezdil na kole. Už od mala jsem si vždycky hrál s jednou hračkou, která mě nadchla. Kostku jsem dostal k narozeninám od mámy plus ještě Megaminx, nechtěl jsem tehdy k narozeninám nic. Máma uměla složit ty první dvě vrstvy, pamatovala si to a říkala, že to je lehké. Já jsem se snažil o první vrstvu a ona to vzala do ruky a za neuvěřitelný čas, třeba pět minut, složila první dvě (smích). Další lidi z rodiny to uměli složit taky, tak jsem si říkal, že se to musím naučit. Pak jsem viděl, že to lidi skládají na čas, to mě taky motivovalo k skládání na čas. Nejdřív jsem se to chtěl naučit složit celé, abych to mohl říct.

Dejf: Stal se z tebe sběratel?

Matěj: Až teď. Než jsem začal být sponzorován Speedcube shopem dva roky zpátky, nakupoval jsem minimalisticky. Na soutěži jsem si vždycky nechal od někoho doporučit kostku nebo jsem dlouho hledal, která je nejlepší, abych neutrácel. Tehdy dominovala MoYu. Až když jsem byl sponzorován, mohl jsem nakupovat hodně věcí v podstatě zadarmo, to jsem toho bral víc, protože mě to zajímalo, ale nepovažuju to ještě za sběratelství. Teď jsem si po třičtvrtě roce objednával hodně 3x3, protože vyšla spousta novinek a zajímalo mě, kam to postoupilo a nedělalo mi problém za to dát ty peníze. Teď se z toho už stává sběratelství.

Dejf: A pořizuješ si jiné hlavolamy než 3x3?

Matěj: Jo, WCA hlavolamy, ale mám třeba i 8x8 a tak, ale soustředil jsem se vždy spíš na ty soutěžní. Když jsem byl dítě, přál jsem si soutěžní úplně vždycky, abych neměl zbytečnosti.

Dejf: Jak hodnotíš ten vývoj kostek?

Matěj: Je to zajímavé. Budget kostky pod 10 dolarů mi třeba přijdou naprosto dostačující pro mě, až je to překvapivé. První budget kostka, která to možná odstartovala byl Guanlong. Ty dnešní magnetické budget kostky jsou ale mnohem lepší. Já třeba budget kostky na takové to normální skládání preferuju před svou main, až je to divné.

Dejf: Jaké jsou tvoje main kostky?

Matěj: Mám teď dvě 3x3, který považuju za main. Mám Weilong WR M. Ten jsem používal na svých posledních soutěžích, tak jsem si pak koupil ještě jeden. Pořád ho považuju za jednu z nejlepších kostek, i když jsem teď zkoušel ty nové. Jsem schopen dobře skládat i s QiYi MS nebo Meilong M. 2x2 je úplně jedno, to ani netrénuju. 4x4 nemám představu, koupil jsem si teď MGC 4. Ale nemám na ní víc než 50 solvů, takže ji nemám ještě vůbec nastavenou. Sedí mi ale i Meilong  6x6 taky MGC 7x7 Spark. Určitě všechno magnetické. 5x5 jsem vynechal. Teď mi přišla WR M od Moyu. Ta je super, ale přijde mi, že je na mě moc malá, hlavně ty vnější vrstvy. Předtím jsem skládal s Valkem 5. A ten mi opravdu sedl. Takže něco mezi těmi dvěma, je to těžké říkat, když se tomu moc nevěnuju.

Dejf: Co považuješ za svůj největší úspěch?

Matěj: Když byla Praha 2016 Mistrovství Evropy, tam jsem byl třetí v nejmenším počtu tahů. Tehdy mi to přišlo v pohodě, ale teď už bych to nezopakoval. Za ty roky šla konkurence raketově nahoru. Jinak mně nikdy moc nezáleželo na těch umístěních na podiích. Ještě můžu říct první sub 5 single v Polsku, to byl možná můj první sub 5 single ten rok, protože doma jsem tak dobře neskládal. Jsou to dobré úspěchy, rád na to vzpomínám, ale jako dobrý úspěch beru i to, že jsme organizovali soutěže.

Dejf: Kdo je tvůj největší rival?

Matěj: Možná jsem někdy měl rivala, ale nikdy to nebylo negativně. Když jsem se učil jednu ruku, rekord měl Lukáš Pohořelický, my jsme spolu hodně dobře vycházeli a tak jsme se předháněli. To samé v trojce. Ale to byl rival v dobrém slova smyslu. Ono se to mění, ale byli to kamarádi. Vždycky je lepší, když jsi na tom s někým podobně a je tam ta kamarádská rivalita.

Dejf: Využil jsi něco z kostky v reálném životě?

Matěj: Dělat věci na poslední chvíli – naučil jsem se organizovat si čas a efektivitu práce. Taky dívat se na věci z různých úhlů pohledu a hodně komunikace. Já jsem předtím byl uzavřený, ale když jsem se poznal s komunitou, která má stejný koníček, už jsem se před nimi nebál mluvit. I pohled na řešení problémů, protože kostka je taky řešení problému (smích).

Dejf: Je něco, co bys chtěl vzkázat začínajícím speedcuberům?

Matěj: Nebojte se soutěžit, co nejdřív, ne jako já po roce a něco. Najděte si nějaké lidi, komunitu, pak je to mnohem větší zábava. Neshazujte svoje výkony, každý byl pomalý, každý je jiný, nestresujte se pokud se nezlepšujete.

Dejf: Můžou tě někde sledovat?

Matěj: Ne. Jedině v Hradci, v 7 nebo 8 chodím do práce a pak jezdím zpátky do Kostelce (smích). A na akcích samozřejmě.

Dejf: Děkuju, že sis na nás udělal čas!

Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučuji kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore
 
 

[Autor-Ája]