ROUX metoda - Jak složit Rubikovu kostku efektivně

Přál(a) sis někdy skládat kostku metodou, ve které nemusíš vůbec rotovat kostkou, na vyřešení stačí míň tahů a nemusíš dělat F2L

Jestli jo, máme pro tebe skvělou zprávu! Matěj Grohmann, jeden z nejlepších českých speedcuberů pro nás natočil návod na metodu Roux pro úplný začátečníky.

Roux je metoda s obrovským potenciálem. Většina lidí sice používá klasickou CFOP metodu, ale pomalu se na špičce začíná objevovat víc a víc cuberů co dosahují s Roux časů, které často stačí na pódium.

Roux je metoda, se kterou v průměru složíš kostku na 45-50 tahů, což je oproti CFOP, kde je průměr 55-60, znatelný rozdíl. Díky tomu můžeš dosahovat stejných časů jako s CFOP i ve chvíli, kdy budeš pomaleji otáčet. Roux je totiž oproti CFOP podstatně efektivnější.

A jak se vlastně s Roux skládá?

1. První 1x2x3 blok

Prvním krokem je vytvořit si na kostce 1x2x3 blok. Tohle se dělá intuitivně, ale stejně jako pro kříž v CFOP tady existuje několik triků na které si časem přijdeš.

2. Druhý 1x2x3 blok

Druhý krok je v podstatě stejný jako ten první. Cílem je vytvořit 1x2x3 blok, tentokrát ale na druhé straně (naproti prvnímu bloku).

3. Rohy

V dalším kroku se skládají rohy. V pokročilé verzi se tohle dělá na 1 algoritmus ze setu COLL (Corners of Last Layer), který obsahuje 42 algoritmů.

Jako Roux začátečník je ale nepotřebuješ. Místo toho můžeš rohy složit stejně jako v začátečnické metodě – prohozením a otočením, případně jedním ze sedmi 2-look OLL algoritmů v kombinaci s dvěma PLL algoritmy, třeba Y-permem a T-permem.

4. Zbytek - LSE (Last Six Edges)

Stejně jako u rohů se tenhle krok v pokročilé verzi skládá naráz, ale pro začátek je rozdělený do několika menších kroků. Super je, že na tenhle krok nepotřebuješ žádné algoritmy. Ano, ze začátku může být těžký vymyslet LSE intuitivně a je jednodušší se pár algoritmů naučit, ale ve finále se to dá zvládnout i bez nich.

A to je všechno! Pokud zvládneš otočit a prohodit rohy a složit posledních 6 hran intuitivně, na začátečnickou metodu Roux vlastně nepotřebuješ žádné algoritmy.

A máme pro tebe i tip na závěr. V Roux metodě se často používají M tahy, takže kostky které jsou nejlepší na CFOP nemusí být nutně dobré i na Roux. Jasně, většina jich bude dobrá na oboje, ale nemusí to tak být vždycky, hlavně u kostek, které mají silnější magnety. Jestli zrovna takovou kostku hledáš, koukni na ty naše v kategorii 3x3x3.

Značení tahů:

 

značení 3x3 Rubikova kostka - notace (Rubiks Cube Notation)

[Autor-Ája]