FYFTcast: Dejf Václavík

David Václavík alias Dejf. Kouzelník, cardista, Fyfťák, Youtuber. Jaký je jeho příběh?

Petr: Vítám tě poprvé na hostovské židli našeho FYFTcastu, nabídl jsem se, že Dejva vyzpovídám. Nejdřív bych tě představil: ve FYFTu se staráš kompletně o videa a TikTok, jsi součástí Instagramu a pobočky a zastupuješ směry cardistry a kouzlení. Předtím jsi při práci organizoval cardistry komunitu, pracoval v kasinu a měl 20tisícový Youtube kanál Dejf & Petr. Tento podcast jsem rozdělil do několika částí: Dejf kouzelník, cardista, Youtuber, Fyfťák, pobočník, hračička. Jak se u tebe vyvíjely směry kouzelní a cardistry?

Dejf: Já jsem žil v době, kdy cardistry neexistovalo, říkalo se tomu extreme card manipulation, pak se to přejmenovalo na flourishing a pak až na cardistry. A byl jsem kouzelník, takhle začíná spousta cardistů. Ke kouzlení mě přivedl můj děda, ukázal mi pár triků, který jsem se od něj naučil. Hustý je, že ty triky, co jsem se naučil od něj, někdy ve třetí třídě, dělám dodnes. I na dobře placených vystoupeních. Nevěděl jsem ale, jak se v těch kouzlech zlepšit, dělal jsem pořád to stejný. A jednou soused hledal na netu, jak sbalit holku a našlo mu to barový triky. Zkoušel si je na mně, protože věděl, že k tomu mám blízko, a tím mě dostal k tomu, že se to dá hledat i na internetu. Pak jsme i kouzlili na ulicích, někdy na střední. Taky mi hodně pomohla stránka x-teen, kde se vždycky battlovalo, kdo je hezčí, lidi hlasovali. A tak jsem tam přidával nějaký triky na videích. Tam na mě přišel jeden kouzelník, napsal mi, že mají sraz v Praze. Tím jsem se dostal do komunity.

Petr: Jaká je česká kouzlící scéna? Pochopil jsem, že jsou různý směry: jevištní, mikromagie, tvorba rekvizit... Spousta oblastí. Jaký to je v Česku?

Dejf: Pro mě je těžký to hodnotit, já scénu zas tak dobře neznám. Dobře znám jen mladý kluky, ale stejně nevím, jak to kdo dělá na jevišti. Každopádně jsem ale rád, jak to tady je. Díky rozhovorům, který dělám, jsem si mohl pokecat se stašíma kouzelníkama, ke kterým bych se jinak nedostal. To, co dělá Ondra Pšenička, jak zpopularizoval karty Butterfly a celkově Česko, to nám hodně pomohlo. Dělají se livestreamy, na který se můžou připojit čeští kouzelníci a můžou si pokecat. To tady doteď nebylo. Ale co si budem povídat, radši bych byl, kdyby to bylo pro cardistry.

Petr: Takže tím, žes kouzlil s kartama, jsi objevil cardistry?

Dejf: Mě ke cardistry přivedl Petr Skyva, on mi to na srazu v Praze ukazoval, tak jsem to chtěl umět. To je rok 2011. Tehdy pro mě cardistry mělo nižší váhu než kouzlení, přehouplo se to až tak před pěti lety. Jako největší benefit kouzlení beru to, kam mě to dostalo, na jaký zajímavý místa. Díky kouzlení jsem třeba byl jako dobrovolník na Srí Lance. Protože jsem napsal do nadpisu e-mailu, že jsem kouzelník, tak mě vzali, že jim to ještě nikdo nenapsal. Přitom jsem neměl žádný reference, ale hosty jsem pobavil. Ale to byla samozřejmě třeba jedna desetina toho, co jsem tam dělal. Vím, že toho bych mohl využít i v budoucnu, kdybych chtěl extra levně cestovat.

Petr: Teď mě zajímá jakto, že jsi v pozici organizátora cardistry tady v Česku?

Dejf: Já se ještě vrátím k tomu kouzlení trošku. Když jsem začal kouzlit, nechtěl jsem vůbec dělat triky s kartama, protože to dělal každej a já jsem nechtěl být jako každej. Pak už mi ale docházely věci – dělal jsem s lahvema, gumičkama, provazama, ale už mi docházely rekvizity, potřeboval jsem něco fresh. Tak jsem zkusil karty a zjistil, že je to pro mě to nej. A s tím souvisí i to, že jak jsem hračička, mám rád nový věci, věci, který nikdo nedělá. Já když jsem začínal s cardistry, tak jsem znal všechny, kdo to dělali, to byli třeba tři lidi. Pak jsem si připadal hustej, že dělám něco, co ani nikdo neví, jak se jmenuje. Na kanále Dejf & Petr jsme pak měli i jako jednu oblast cardistry a jako první jsme začali natáčet tutoriály. A díky tomu začala i růst komunita. To je asi i to, proč se to se mnou tak pojí. Jsem jedním z adminů na Facebookové a Instagramové stránce Cardistry CZ/SK, ale nikdo jinej než já tam nic moc nepřidává, já jsem v tom pořád aktivní. Dělám akce... Takže to tak vyplynulo z té mojí aktivity, i když nejsem nejlepší. A taky jsem přišel se Shufflights, pak jsem zjistil, že už to ve světě je, ale já to nevěděl, a tak se cítím, jako že jsem to vymyslel (smích). Jsou to vlastně svítící destičky a díky nim jsem byl i v televizi v pořadu Gejzír.

Petr: Jak to bylo s Youtube kanálem Dejf & Petr?

Dejf: Já bych začal od začátku. S kámošema jsme dělali kraviny a natáčeli jsme se u toho, videa o ničem. Lepší content pak byl, že jsme přilepili před Kaufland dvacku, sekunďákem na kanál nebo dlažbu, a natáčeli jsme lidi, jak si ji chcou vzít, kopali do toho. Nebo třeba video jak rybařit, v obchodě jsme nahodili prut do mrazáku... Prostě hovadiny. Jmenovali jsme se Thementi. A dělali jsme třeba i prank cally, který v té době ještě nebyly populární, ještě z telefonní budky. Pak to zaniklo. Mě napadlo, že bychom mohli dělat něco jinýho, třeba učit kouzla na netu, protože jestli chceš uspět jako kouzelník, musíš být ultra hustej, aby tě lidi sledovali, dělat rozhovory s celebritama nebo prozrazovat kouzla, což je teda nejhorší cesta, kterou jsme se vydali, ale už na začátku jsme si nastavili mantinely, učili jsme jen začátky. Jinak nám s odběrateli hodně pomohl NejFake, to rostli odběratelé v desítkách za sekundu.

Petr: K FYFTu ses dostal tak, žes nám napsal, že znáš všechny obchody s cardistry v Česku a žes o nás nikdy neslyšel.

Dejf: No a říkal jsem si, že bychom mohli vymyslet nějakou spolupráci, pak jsme se setkali... Pak jsem se dozvěděl, že bude pobočka v Praze, to jsem ti napsal a napsal jsem to i do nějakýho komentáře na Youtube, ten tam pořád je.

Petr: Tak od té doby je Dejf ve FYFTu. Chtěl bys ve FYFTu něco realizovat?

Dejf: Já na budoucnost moc nemyslím, maximálně tak tejden dopředu. Ale za zlepšení by stálo určitě rozšíření sortimentu karet, což se daří, tak jsem spoko. Zároveň jsem si říkal, že by bylo dobrý mít tu nějaký kouzla a zároveň jsem se těšil na to, že se naučím s těma věcma tady, třeba žonglovat. A co mě taky baví je, že se tu potkávám s hustýma lidma. Třeba Franta – o kendamách vím úplně všechno, slyším to při natáčení videa, při stříhání, pak si to třeba pustím... Ale abych dal spike, to nedám. To stejný o kostkách. Moc se nevyznám v discgolfu nebo hrách.

Petr: Další rolí je Dejf pobočník, protože jsi tady v Praze na pobočce, tebe lidi nejčastěji uvidí. Nejsi prodavač, protože tady takovou taktiku nemáme, proto jsem nezvolil toto slovo. Máš nějakej poznatek tady z pobočky, z kontaktu s lidmi?

Dejf: Lidi, kteří přichází sem na pobočku, jsou většinou teenageři nebo ještě mladší a zjistil jsem, že to je moje krevní skupina (smích). Když jsem pracoval v kasinu, byli tam samí dospělí a většinou bohatí, nebo pak ultra chudí, když jsem byl prodejce svítidel, tak tam byli samí architekti, nebo lidi, co na to měli. Tam jsem se cítil asi nejhůř, ta skupina mi nesedla. Asi bych nechtěl dělat ve školce nebo učitele, ale ti mladí nemají žádný velký povinnosti, berou všechno tak lehce, rádi zkouší nový věci... To je moje krevní skupina.

Petr: A bereš je jako kamarády, nebo jako kidy, jak je bereš?

Dejf: Občas řeknu, že jsou to kidi, ale jsou to hlavně kamarádi. Tykáme si, když mi netykají, tak jim říkám, ať mi tykají, protože jinak se cítím hrozně starej. Občas na otázku o práci říkám, že jsem družinář. Zaskládám si s klukama kostku, zahrajeme si Lamu...

Petr: Dále Dejf hračička. Ty jsi early adopter spousty věcí, můžeš některý z nich vyjmenovat?

Dejf: Já skáču do věcí po hlavě, ať už mě pozve televize, virtual tunning ve Photoshopu, nebo střih videa, natáčení videí. Novinky mě baví doteď, zkouším pořád něco na TikToku, filtry na Instagram, podcasty. Hoverboard jsem hned objednával. Vždycky, když je něco nový a dostupný, jdu do toho. Diabolo, flowerstick, knuckle bone. Dlouhou dobu jsem chtěl jednokolku, tu jsem dostal až v devatenácti. Cardistry a kouzlení, to taky není moc populární...

Petr: Myslíš, že něco z toho bude na vzestupu?

Dejf: To nevím, ale vnímám, že FYFT má influence na lidi. FYFT přišel s kostkama a teď všichni skládají kostku. Taky kendama teď, to jede jak na běžícím páse. Všichni teď chtějí vidět Frantu a kendamu.

Petr: Díky, žes přišel do našeho podcastu

Dejf: Já díky, žes mě vyzpovídal, že jsem mohl předat dál myšlenky. Teď mě napadá myšlenka na závěr: zkoušejte věci a nebojte se jich.

Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučuji kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

 

SPOTIFY ► https://open.spotify.com/show/0XTXYI4XPGauWTB56XArq4

APPLE PODCASTS ► https://podcasts.apple.com/us/podcast/fyftcast/id1487807782?uo=4

POCKET CASTS ► https://pca.st/ml5s2irz

RADIO PUBLIC ► https://radiopublic.com/fyftcast-WD0xlv

ANCHOR ► https://anchor.fm/fyft

 SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore

[Autor-dejf]