Jak se zlepšit v Cardistry?

Už umíš základy Cardistry a chceš se zlepšit?

Tip: Pokud ještě základy neumíš, přečti si náš článek Jak začít s Cardistry. Pokud vůbec nevíš, co cardistry je, omrkni článek Co je cardistry

Ve zlepšování se ti pomůžou 3 věci:

  1. Uč se – Pořád si rozšiřuj základnu pohybů, ze kterých potom budeš moct tvořit.
  2. Tvoř – Vymýšlej si vlastní movy a comba.
  3. Poděl se o to – Ukaž ostatním, co jsi vytvořil, a nech se inspirovat tím, co vymysleli oni.

Tip: Ty nejlepší karty najdeš v sekci Cardistry 

Role kreativity

Být kreativní je to, co definuje "dobrého" cardistu. Vystoupíš tím z řady ostatních míchačů karet, kteří dělají stejné triky.

Kreativně vymýšlet triky není pro každého. Někdo se raději vydá cestou naučit se co nejvíce slavných moves, vylepšuje slavné triky, kreativně natáčí videa, studuje teorii cardistry nebo třeba jen sbírá karty. Není to jen o tricích.

Důležité: Kreativita nezlepší tvůj skill, ale tvůj skill zlepší tvou kreativitu.

Přeci jen naše svalová paměť v prstech nebo naše vizualizace v hlavě jsou limitované našimi schopnostmi. A i když vymyslíme náhodou hustej move, nebudeme jej schopni bez skillu odprezentovat. Věnuj tedy dostatek energie učení se od ostatních před vlastní tvorbou.

Zkoušej balíčky v různých stádiích opoužívání. Na některé triky se hodí spíše nový, na některé naopak středně či velmi používaný.

Jak vymyslet vlastní move?

Nejprve bys měl nějaké triky už umět, alespoň základy. V komunitě existují i výjimky jako je Noel Heath, který se neučil známé triky a rovnou je vymýšlel, ale takových je opravdu málo.

Vymyslet vlastní move není vůbec jednoduché. Oproti jiným skill toys na FYFTu, v cardistry používáš 52 objektů, každý můžeš libovolně chytit, ohýbat, házet atd. Ale aby to ve výsledku vypadalo dobře, chce to trochu času a trpělivosti.

Rozhodně se neuč comba. Jsou sice skvělá a je dobré je umět, nicméně z nich moc nového nevymyslíš, vetšinou jsou již dotažená.

Brouzdej po Youtube nebo Instagramu a uč se věci od náhodných lidí. Třeba se ti zalíbí část nějakého triku, kterou aplikuješ na jiný. Nebo se budeš pokoušet napodobit daný trik a omylem ti vznikne něco úplně jiného. No a nebo vylepšíš přímo ten jejich move.

Flourish nevymyslíš za večer, je to mnohonásobné zkoušení a opakovaní, než přijdeš na tu správnou flow. Každopádně zajímavé myšlenky mohou přijít při poslechu hudby, ticha nebo v ruchu velkoměsta. Změna prostředí určitě pomůže.

TIP (od Matveje): Dej balíček spolužákům, co s kartami neumí nic, ať něco zkusí. Třeba vznikne něco, co tě inspiruje.

TIP (od Dejfa): Založ si soukromý Instagram a náhravej si tam různé napady, ať na ně nezapomeneš (Instagram proto, aby ti videa nezabírala místo v telefonu).

Pokud něco vytvoříš, sdílej to na Instagramu dřív, než ti někdo nápad ukradne. Sdílej si s kamarády nápady, choď na akce, komunita taky pomůže. Ve světě je obrovská, v ČR to pomalu roste, většina z nich sdílí na IG pod hashtagem #cardistryczsk.

Ještě na chvíli u Matveje zůstaneme a ukážeme si příklad v praxi. Třeba tenhle flourish vymyslel sám Matvej:

 

Tento move je jednoduchý, nepotřebuješ k němu žádné skills, žádný charlier cut ani scissor cut. Nicméně na své si přijdou i zkušenější, pro ně si Matvej připravil zajímavější opener. Je to combo move, takže opener klidně napoj na stávající move. Výsledek pak určitě sdílej pod hashtagy #cardistryczsk nebo #fyftfamily na Instagramu.

Dalším je BBC move, který je pro pokročilé, a to nejen obtížností, ale i zakončením, každý cardista by si měl vymyslet svůj vlastní konec. Ten pak určitě sdílej s #cardistryczsk nebo #fyftfamily

 

Akce

Cardistry je celkem nový směr a tak soutěže teprve postupně vznikají. Nejznámější je Cardistry-Con – každoročně tuto akci pořádají cardistry legendy Dan & Dave, a to každý rok na jiném kontinentu. U příležitosti této akce vznikají i speciální edice balíčků jen pro tuto příležitost.

Jednou za čas vytvoří nějakou soutěž i Zach Mueller, zátupce nejznámější cardistry značky Fontaine.

V Čechách se konají spíše jamy/srazy, kde se cardisti setkávají, ukazují si nové triky, řeší nové karty apod. 

Naštěstí díky prezidentovi Českého Magického Svazu dostala cardistry komunita prostor a roku 2018 proběhla první oficiální soutěž na Magic Festu v Uherském Hradišti. Akce dostala spoustu pozitivních ohlasů, můžeme tedy očekávat další.

[Autor-dejf]