Jakým kouzelníkem jsi? Iluzionista, mikromagik, nebo jiný?

Jaké typy kouzelníků existují? Ve videu ti představíme 13 základních kategorií!

Co si představíš, když se řekne kouzelník? Možností je opravdu spousta!

Tip: Prohlédni si naši nabídku kouzelných předmětů v sekci Kouzla

1) Sleight of hand

Tento typ kouzelníka má opravdu rychlé ruce. Možná sis představil právě ho, protože jde asi o nejčastější typ. Sleight of hand magician dělá triky s malými rekvizitami, jako jsou mince, karty, šátky... Dnes se můžeš setkat i s jiným názvem této kategorie, a to Mikromagie. Spadají sem i manipulátoři a pouliční kouzelníci. Ze Sleight of hand pochází i cardistry!

Tip: Všechny karty najdeš v sekci Cardistry

Zástupci: Juan Tamariz (Španělsko), David Roth (USA), Robert Fox (CZ)

 2) Iluzionista

Když kouzelník řekne iluze, většinou tím myslí velký objekt na podiu. Tento styl magie byl populární na přelomu 19. a 20. století, kdy iluzionisté, většinou se svými asistentkami, cestovali po celém světě.

Jedním z nejslavnějších představitelů je David Copperfield, který od roku 1980 proslavil právě nejen tento obor, ale i magii celkově. Dodnes vystupuje v Las Vegas, kde má několik vystoupení denně. Dalším zástupcem je Pavel Kožíšek (CZ). 

3) Dramatický monolog

Magie, která je doprovázena příběhem. Někdy se divákům může zdát, že kouzelník není kouzelník, ale vypravěč příběhů a kouzla využívá jen jako doplněk. Zde jsou vyžadovány skvělé herecké schopnosti a umění tvořit příběhy. Kouzlo podložené příběhem má velký efekt na diváka.

Zástupci: Derek Del Gaudio (USA), Ondřej Pšenička (CZ)

 4) Komediální kouzelník

Velice populární kategorie, kterou asi ani není třeba tolik představovat. Kouzelník zkrátka rozesmívá publikum. Spadají sem i komici, kteří občas použijí nějaké kouzlo. Podkategorií můžou být i klauni, kteří předvádějí kouzla pro děti.

Zástupci: Tommy Cooper (UK), Ali Bongo (UK), Mac King (USA) nebo náš český představitel takzvané trapnomagie Richard Nedvěd (CZ)

 5) Eskapolog

Tito kouzelníci zdokonalují umění uniknout jakýmkoli omezením, která je svazují. Jedním z mála významných eskapologů na plný úvázek je Johnatan Goodwin (UK), který vystupuje ve známé kouzenické skupině The Illusionists, kterou jste mohli vidět párkrát i v Praze. Dlouho před ním byl známý jiný britský eskapolog jménem Alan Alan, který unikl například zavěšený vzhůru nohama ve svěrací kazajce na hořícím laně, někdy i nad otevřenou klecí plnou hladových lvů.

Mezi ty nejznámější samozřejmě patří i Harry Houdini, a to nejen díky svým schopnostem uniknout z kdejakého žaláře a pout, ale i díky schopnosti skvěle promovat sám sebe.

 6) Mentalista

Mentální magie vzbuzuje v divácích dojem, že kouzelník má opravdu nadpřirozené schopnosti. Silou mysli tak zdánlivě ovládá telekinezi (schopnost pohybovat objekty pouhou myšlenkou), věštění či čtení mysli. Tento typ kouzelníka je pradvěpodobně nejvíce nepochopen publikem.

Max Maven (USA) je ikonický mentalista a žijící legenda mentální magie. Současným průkopníkem žánru je Derren Brown (UK), vyhýbá se však termínu "mentalista", raději se nazývá "psychologickým illuzionistou".

7) Black art iluzionista

V češtině se tomuto typu říká černé divadlo. Vystoupení se provádí na jevišti s černou sametovou oponou, správně rozmístěným osvětlením a tajnými umělci oblečenými také do černé. Díky tomu vznikají neobvyklé vizuální iluze. Historie tohoto formátu se datuje až do 18. století a nedávno se tato technika objevila v divadelní adaptaci knihy Harry Potter a Prokleté dítě.

8) Mechanický kouzelník

Mechanická magie pochází z historické fascinace automaty a mechanickými hodinkovými strojky. Ve zlatém věku magie vystupovali někteří kouzelníci na jevišti se svými mechanickými vynálezy. Tuto zábavu přivedl zpět k životu Derren Brown ve své divadelní show Svengali. Snad nejslavnějším exemplářem mechanické magie všech dob byl Turek Automat, jenž porážel v šachu protivníky po celém světě. Ve skutečnosti to byl však dokonale vyrobený stroj, který po otevření různých skříněk a šuplíků ukrýval složité mechanické systémy ozubených kol, přitom ale uvnitř ukrýval vždy nějakého šachového velmistra.

 9) Kouzelník se zvířaty

Známe to všichni: Kouzelník vytáhne králíka z kloboukuLouis Comte byl pravděpodobně prvním kouzelníkem, který toto kouzlo provedl. Bylo to v roce 1814.

Jedním z hlavních kouzelníků důležitých pro tuto generaci je nyní důchodce Lance Burton, který v roce 1982 získal cenu "Grand Prix" na FISM. Jako klasický kouzelník v cylindru a fraku objevoval holubice ze vzduchu. Isnpirovalo to ohromné množství lidí. Přibližně ve stejnou dobu si Siegfried a Roy získali mezinárodní uznání, když předefinovali žánr svým světově proslulým činem s vekými kočkami a dalšími exotickými zvířaty.

 10) Pantomima VS Patter kouzelník

Staré kouzelnické knihy říkají, že to, co říká kouzelník během vystoupení (patter), jsou zbytečné bláboly. Alternativně se pantomima označuje jako tichá magie. Ta může zahrnovat kostýmní vyobrazení kouzelných scén, magii inspirovanou mimem a další tiché divadlení umělecké formy. Xavier Mortimer předvádí svůj vlastní styl pantomimické magie. Teller z kouzelnické dvojice Penn and Teller říká, že se rozhodl hrát potichu, protože mu nedávalo smysl, aby kouzelníci vždy říkali zcela zřejmé věci. 

 11) Rychlá změna

Někdy označována také jako kostýmní magie. Diváci tak žasnou nad tím, jak rychle se umělci převlékají. Jako první s tím pravděpodobně přišel Leopoldo Fregoli (1867–1936). Nejpozoruhodnějším činem v tomto žánru jsou David a Dania, kteří se objevili na světové scéně v seriálu America's Got Talent, sezóna 1. Italský umělec Arturo Brachetti definoval tento žánr, je známý totiž tím, že předvádí osmdesát postav v jedné show!

 12) Technologický kouzelník

Technologická magie využívá při vytváření magických efektů výpočetní techniku, jako jsou tablety a počítače. Někdy se tato technologie používá v centru pozornosti a někdy se používá v tandemu s tradičními magickými technikami k vytváření iluzí. Během Covid-19 se daří interaktivním online magickým představením, která se uskutečňují prostřednictvím konferenčních platforem (kvůli sociálnímu distancování). Simon Pierro je německý kouzelník a moderátor v TV show Penn & Teller Fool Us, který se vydal technologickým magickým směrem. Švýcarský kouzelník Marco Tempest je v této oblasti průkopníkem již déle než deset let.

 13) Spiritualista

Stejně jako mentalisté je i tento typ kouzelníků často mylně interpretován jako "skutečný mág", neboť vystupuje, jako by jím byl. Spiritualismus se díky Fox Sisters v roce 1848 rozšířil po celém světě. Údajně ve svém domě v malém městečku, které se tehdy jmenovalo Hydesville v New Yorku, vyvolávaly strašidelné bytosti z podsvětí. Dokonce i když se sestry Foxovy v roce 1888 očistily a odhalily své podvody, lidé tvrdili, že lžou. Hlavním zastáncem tohoto žánru byl Eugene Burger, který vydal knihu na toto téma s názvem Spirit Theatre (1986). Derren Brown vytvořil televizní speciál o spiritualistické magii s názvem Séance v roce 2004. Tento žánr magie spadá také pod záštitu bizaristické magie.

 

Omrkni, jaká kouzla můžeš dělat s rekvizitami od nás!

Tip: Přečti a poslechni srozhovor s kouzelníkem Damianem Odess-Gillettem

[Autor-dejf]