FYFTcast: Ondřej Pšenička

Nejočekávanější kouzelnický rozhovor – s Ondřejem Pšeničkou! Jak to bylo s jeho triky ve Fool Us? Jak bude pokračovat vývoj Butterfly karet?

Dejf: Ondřej Pšenička: kouzelník, producent karet, fooler. Bylo to, kde jsi teď, cílem, nebo je za tím spousta náhod?

Ondra: Já si nekladu dlouhodobé cíle, jen krátkodobé. A pak jdu směrem, který se mi v tu chvíli nejvíc líbí. Před deseti lety jsem neměl ten rozhled, který mám dnes. Nemůžeme se hnát za jedním cílem s klapkami na očích. Třeba půl roku před tím, než jsem šel do Fool Us, jsem vůbec netušil, že tam půjdu. Pak mě jednoho dne napadlo kouzlo, které by se tam perfektně hodilo, tak jsem to tam pak nějak dostal. Jít podruhé pro mě bylo nepředstavitelné, nechtěl jsem ztratit ten kredit za to, že jsem je foolnul a podruhé by se mi to nepovedlo. Pak jsem se potkal s producenty a ti se mě ptali, jestli nepůjdu podruhé, ale nic jsem neměl. Pak jsme dělali nějaká kouzla a oni mi říkají: "Tohle je docela dobré!" Tak jsem to půl roku zdokonaloval a náhodou jsem je foolnul znova. Potřetí, to už byl úplný nesmysl. Ty první dva výstupy byly o tom, že jsem je foolnul Butterfly kartami a něčím, co jsem se učil už 17 let. Nic jiného jsem ale neměl. Před schůzkou s producenty mě ale na cestě něco napadlo. Zapojil jsem do toho i svá předchozí vystoupení ve Fool Us. A producentům se to líbilo. Mají ve mě velkou důvěru. Vydřel jsem to, ale zároveň jsem měl i velké štěstí.

Dejf: Co tě na kouzlení nejvíc baví?

Ondra: Asi je to především to, že mi to jde. Je dobré dělat věci, které člověku jdou. Myslím, že to je i jeden z těch důvodů, že mě to bavilo. Asi mě to i odlišovalo od ostatních. Třeba cardistry mi nejde, nedělám ho. Je důležité posilovat svoje silné stránky, ale i znát ty slabé. Že mi to jde, jsem poznal díky kouzelnickým soutěžím.

Dejf: Ty vystupuješ jako kouzelník i mimo kamery. Pořád to hraješ, nebo jsi to už ty?

Ondra: Nevím, co ti odpovědět. Mně lidi často říkají, že mají rádi mou kouzelnickou postavu, tak jim vždycky poděkuju. Ale pak si říkám: Vždyť já ale žádnou nemám! V té postavě jsou vlastnosti, které mám já jako člověk, ale trochu vyostřené. To jsem se naučil na herecké škole. Divadlo je život pod lupou. Když kouzlím, jsem to já, ale pod lupou.

Dejf: Z toho, co ti kouzlení přineslo do života... Čeho si nejvíc ceníš?

Ondra: Lidí. Řekne se "komunita" a já mám husí kůži. Mám spoustu úžasných přátel. Zajímavá věc, kterou mi kouzelní přineslo je jazyk. Díky kouzlení jsem se naučil dobře anglicky. Otevřou se ti dveře, vrata, jiná dimenze, když se naučíš jazyk, kterým mluví skoro nejvíc lidí na světě. Tolik vědomostí, které existují v tom jazyce, to si neuvědomíš, dokud ten jazyk neumíš. Ono i to souvisí s těmi lidmi. Můj kouzelnický učitel Alan mi, už když jsem byl dítě, říkal: "Chlapče, uč se anglicky! Protože 95 % kouzelnické literatury je v angličtině." To je pravda, učte se anglicky.

Dejf: Všímám si, že rád hraješ deskovky. Jak dlouho ses k nim dostával, jak dlouho hraješ?

Ondra: Nějakých pět let. První hra byla Citadela, pak Carcassonne, ale tam byl moc velký podíl náhody. Pak Catan... Ale ty už vůbec nehrajeme. Máme Dominion, to je asi nejstarší hra, kterou máme a pořád hrajeme. Mars, to byla jeden čas naše nejoblíbenější hra. Podmořská města... Scythe: Vzestup Fenrise. To je skvělé dobrodružství. Hrajeme vždycky já, mamka, moje přítelkyně Hanka a Martin, můj bratr. Skvělé hry pro začátečníky jsou Na křídlech, Azul, Ubongo a Dixit. Skvělá rychlá hra je Sedm divů světa.

Dejf: Ty máš takový vytříbený vkus. Chodíváš v sáčku, máš šáteček... Neřekl bys něco k tomu?

Ondra: To mě naučil Damian, on je můj fashion guru. Rád chodím prostě slušně oblečený. Když jdu na vystoupení, často si lidi myslí, že jsem v kostýmu. Ale já jsem prostě jen hezky oblečený. Ale na Fool Us jsem si koupil pokaždé speciálně oblek. Mě to baví.

Tip: Poslechni a přečti si rozhovor s kouzelníkem Damianem Odess-Gillettem

Dejf: Ty hodně cestuješ kvůli kouzlení. Cestuješ někdy i jen tak sám pro sebe?

Ondra: To jsme se teď bavili s Hankou, jestli někdy pojedeme na takovou tu dovolenou. Bez práce. Já to nedělám, nepotřebuju tolik odpočívat, protože dělám to, co mě baví a naplňuje. Můj taťka chtěl, abych po něm převzal jeho firmu. Ale já nechci vydělávat peníze něčím, co mě nebaví, abych si je pak ve svém volnu užil. Já si je užívám během toho, co je vydělávám. Já mám každý den víkend, ale pracuju i o víkendu.

Dejf: Máš i jiné koníčky?

Ondra: Hraju golf. Už to není drahé, zpřístupnilo se to. Ale samozřejmě když to chceš hrát nějak víc, stojí to peníze, jako všechno. Golf mi ale právě zas tak moc nejde a baví mě se v něm zlepšovat. Skvělé na tom je, že hraješ sám proti sobě. A teď jsem po dlouhé době lyžoval. Mám od dob na gymplu i instruktorské zkoušky. I tohle vypadá jakože je to o ničem, ale pak tě z toho bolí celý člověk.

Dejf: Říkal jsi, že nesleduješ televizi. Sleduješ něco jiného? Youtubery, TikTok... Nebo jen čteš knížky?

Ondra: Čtu. Já se často nějak odstřihávám. Když byly online magic jamy na zoomu, tak to mě bavilo moc, ale pak se tím rychle přesytím. Je to moc informací, které nestíhám zpracovávat, tak mám teď pauzu. Teď to pro mě není tak velká priorita, ale dělám to rád.

Dejf: Nejradši děláš, co tě zrovna v tu chvíli baví. Co je to teď?

Ondra: Teď je to definované okolnostmi: nemůžu vystupovat, ve virtuálních show jsem se moc nenašel... Tak vymýšlím budoucnost karet Butterfly. Tento rok vyjde šest balíčků. Bude to něco, co tu ještě nebylo.

Dejf: Teď mám přísnou otázku. Často se říká, že Butterfly jsou super do sbírky, ale ne tolik na používání, že už jsou moc luxusní. Co si o tom myslíš?

Ondra: To je na každém. Chápu, že si je lidi nechtějí ošoupat, protože jsou drahé. Cardisti je ale rádi používají a k tomu ony jsou.

Dejf: Děkuju, že jsi přišel.

Ondra: Já děkuju za pozvání.

 

Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

 

[Autor-dejf]