FYFTcast: Martin Olejník

FYFTcast s tím, kdo je za spoustou věcí, které zákazník nevidí. Martin Olejník alias Ferda Mravenec FYFTu!

Dejf: Ty jsi takovej FYFT boy, ale nejsi úplně ten naskillenej týpek. Ty tady děláš tak jako všechno. Mohl bys lidem říct, co vlastně děláš tady ve FYFTu?

Martin: Hlavní prioritou jsou objednávky a momentálně i nakupování produktů, abychom měli plný sklady. Taky řešení reklamací... A když se stavěla pobočka, tak jsem zařizoval skoro všechno.

Dejf: Ty jsi takovej Ferda Mravenec.

Martin: Jojo, práce všeho druhu (smích).

Dejf: Poznamenala tě doba karantény? Ať už ve Fyfťáckým nebo osobním životě.

Martin: Jediný v čem mě poznamenala je to, že mi zavřeli fitko a přestal jsem se hejbat a držet dietu, takže jsem zase tlustej (smích). To je takový veřejný tajemství, že jsem zhubl asi 20 kilo. A teď to mám zase skoro všechno zpátky kvůli karanténě.

Dejf: A jak dlouho jsi to shazoval?

Martin: Asi tři měsíce. Teďka se do toho zase pustím. Jinak tady ve FYFTu mě to asi nepoznamenalo... Já si nestěžuju, lidí chodí miň... To asi nemůžu říkat (smích). Je to klidnější, člověk je míň ve stresu, udělám dole ve skladu víc práce a nemusím běhat nahoru k lidem.

Dejf: Jak ses dostal do FYFTu? Máš nějakej příběh?

Martin: To je long story a nebejt Peti, byla by to kratší story (smích). Já jsem se s Peťou poznal u přijímaček na bakaláře na podnikatelku. Frajer seděl v lavici sám, říkám si "jdu k němu". Hned jsme se seznámili, přijímačky lidi sbližujou - všichni ve stejným průseru (smích). Já jsem od něj něco opsal, on něco ode mě, já jsem to měl nakonec lepší než on (smích). Já už nevím jak dlouho na té škole vydržel, něco přes dva roky. On už měl v té době Yoyomanii a ten brněnskej krámek a fungovalo mu to, já jsem mu tam občas pomohl... A pořád jsme si říkali, že pro něho budu pracovat, že něco vymyslíme... Ale nic, celý ty roky nic. Pak jsem prodlužoval bakaláře kvůli psaní bakalářky. A ten rok jsem trávil prací v Jihlavě a částečně i tady v Praze. Dělal jsem elktrikáře a rekonstrukce bytů. A jednou v létě mi Petr volal, dlouho jsme se po škole neviděli a ptal se, co dělám. Říkal jsem, že budu pokračovat ve studiu zase v Brně, že teda můžeme něco vymyslet. Dělal jsem ala byznys s webovejma stránkama a tak různě, přivýdělky. A v prosinci si říkám "Už bych si ale měl najít nějakou pořádnou práci". Tak jsem začal hledat. Šel jsem asi na tři pohovory, všude mi řekli, že jsem zbytečně kvalifikovanej (smích). Pak se ozval Peťa a říká "Tak pojď ke mně!", tak mu říkám "Já už na to čekám!!!" (smích). Začátkem ledna jsem nastoupil. Peťa viděl, že nejsem blbej, že si spostu věcí dokážu zařídít, aniž bych potřeboval jeho pomoc... A teď je rád, že mě má (smích). Říká, že jakmile jsem nastoupil, mohl začít opravdu podnikat a řídit firmu. Nemusel dělat úplně tu fyzickou práci, ale řídit marketing, web... Takže jsem mu uvolnil ruce.

Dejf: Jakej máš k FYFTu vztah? Pokud vím, tak se nevěnuješ žádné skilltoyi.

Martin: Naplno se nevěnuju ničemu, upřímně bych na to asi ani neměl čas. A proč jsem tu... Mě to baví. Když jsem viděl Rubikovy kostky, tak si říkám, jo to znám. A taky jsem manuálně zručnej, dokážu všechno opravit, co třeba člověk pošle na reklamaci... Baví mě u nás takový ty jednodušší věci, jako je třeba Lama. Prodáváme věci i lidem, kteří k tomu nemají profi vztah, ale vidí easy hru a berou. To jsem i já, takovej easy... Jednoduchej (smích).

Dejf: Můžeš něco říct o těch webovkách?

Martin: Já jsem chodil na střední na průmyslovku, takže informační technologie, programování. Myslel jsem si, že budu progtramovat v Javě, v C, ale absolutně mi to nešlo (smích). Ale co mi šlo, bylo HTML a CSS, takže jsem začal dělat takový úplně basic stránky, občas někomu. Pak jsem objevil WordPress a tyhle redakční systémy, tak to už začalo vypadat líp, protože šablon je všude moc. Takže tohle jsem chvilku dělal, ale vždycky jen bokem, ne na full.

Dejf: A pak jsi začal zakládat ty dream...

Martin: No jo, dreamlife.cz, to je moje hlavní kapitola - osobní rozvoj, motivace, inspirace. Myslím, že už na střední jsem ho četl, když jsem byl na vejšce, tak přestali vydávat články. Tehdy jsem napsal majiteli takovej hezkej e-mail, kde jsem napsal, že bych se o to rád postaral a on jako že jo. Úplně mi to spadlo do klína. Dostal jsem přístupy, začal psát články, oživili jsme to a návštěvnost se nám vyhoupla z 3 tisíc za měsíc na 30 tisíc. V tom jsem teda dělal dlouho. Pak jsem to odkoupil, majitel už s tím nechtěl mít nic společnýho. Pak přišel FYFT a odsunul Dream life na druhou kolej, ale pořád to funguje, pořád vychází minimálně jeden článek týdně. Doufám, že až předám nějakou práci tady ve FYFTu na někoho jinýho, zase se k tomu vrátím. Mimo to mám zabookovanejch spoustu domén na dream. Dream invest, dream finance, dream pub, bar, bank.

Dejf: Dream fit, že?

Martin: Jo, to bylo dobrý. Jsem zaregistroval doménu dream fit a po dvou, třech měsících se mi ozval borec, že by to chtěl koupit. Tak jsme se dohoodli na ceně, mám tam doložku o mlčenlivosti, nemůžu říct, za kolik jsem to prodal. Pak jsem si hned zabookoval další dream domény a mám jich teď asi 25.

Dejf: A kromě aut a domén, tě baví co?

Martin: Po tom, co jsem si koupil první auto, jsem přestal chodit na ryby. Býval jsem rybář. 

Dejf: Co tě FYFT naučil?

Martin: S kostkama, ty vnitřní mechanismy. Pak Prestashop, systémy, exporty, importy... Ještě se musím naučit stříhat videa.

Dejf: A je něco, co ti přinesl FYFT? Realizuješ tu i něco, co jde z tvé hlavy?

Martin: Hele, realizuju a nebejt Peti, tak si to ani neuvědomím. Třeba když jsme rozšiřovali sortiment... A já: "Co třeba deskovky?" (smích). A kde jsme teď. A taky hlavolamy jsem sem přivedl já.

Dejf: A co říkají na tvou práci doma? Děláš vlastně v hračkárně (smích.)

Martin: Mamina to ani tak nebere, je ráda, že mám práci a jsem samostatnej.

Dejf: Tak já ti děkuju za pokec a třeba zase v nějakým videu!

Martin: Já taky díky. Video dáme!

 

Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

 SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore

 
 

[Autor-dejf]