K úspěchu nevede zkratka

Víš jaký je rozdíl mezi dovednostmi a schopnostmi? S dovednostmi se nenarodíš. Rozvíjíš je vzděláním, trénováním a zkušenostmi, které během života získáváš. Tím může být například skládání Rubikovky, kouzlení a Cardistry nebo Žonglování. Můžeš se setkat i s Kendamou se kterou se můžeš své dovednosti rozvíjet neustále, aneb jak řekl Franta v našem videu "Čím jsem lepší, tím jsem horší".

Na druhou stranu, díky genetice máš už nějaké schopnosti, neboli vlohy pro určitou činnost. Je to kreativita, logické myšlení nebo třeba improvizace. Když budeš stejný čas věnovat výše zmíněným koníčkům, jeden z nich ti přirozeně půjde lépe.

Jednoduše řečeno schopnosti jsou přirozené a dovednosti naučené.

Jak vybrat správný koníček?

Když máš vrozený talent nebo sklony k určité činnosti, je pravděpodobné, že se v ní budeš rychleji zlepšovat a dosáhneš lepších výsledků s menším úsilím, než ostatní. Nicméně se může stát, že tě taková aktivita nebude bavit. Proto je dobré brát ohled i na tvoje zájmy, na to co tě baví a co ti dělá radost.

Někdy může být trochu složité najít koníček, který odpovídá tvým vlohám a zároveň tě baví a naplňuje. Doporučujeme ti vyzkoušet několik různých koníčků, abys našel takový, který ti vyhovuje nejen v ohledu na tvoje vlohy, ale také v tom, co tě baví a dává ti pocit uspokojení. 

Pokud takový koníček najdeš, můžeš si být jistý, že tě bude motivovat k dalšímu rozvoji, ke zdokonalování svých schopností a učení nových dovedností. 

Jestli už máš v koníčku jasno, tak si u nás rovnou pořiď nějakou skilltoy, která ti pomůže s ním začít.

fotka do clanku

K úspěchu nevede zkratka

Pokud ti ze začátku nějaký koníček nejde podle představ, nevěš hlavu. Skill není zadarmo a musíš věnovat značné úsilí na to, abys dosáhl/a zdárného výsledku. Když pak ale zakončíš kendama trik, složíš kostku nebo zalítneš dronem trať - ten pocit je k nezaplacení.

Nezapomeň, že koníčky a dovednosti jsou důležitou součástí našeho života, bez nich by to byla nuda. A právě od toho jsme tu my, vždycky máme v rukávu (nebo v kapse) trik na to, jak si užít každou volnou minutu na maxiumum a chceme se o ně s tebou chceme podělit.

Mrkni na náš blog, najdeš tam cenné rady, tipy, recenze a návody téměř pro všechny koníčky, kterým se věnujeme.

Ve FYFTu se snažíme věnovat offline aktivitám a budovat různé komunity, které se u nás mohou setkávat a předávat si zkušenosti, který je těžší nabít skrz online svět. Každá z aktivit je něčím výjimečná a za každým úspěchem stojí minimálně několik hodin úsilí. Často to jsou měsíce a roky, než se člověk dostane, tam kam chce. Ale výsledek opravdu stojí za to.

[Autor-Lucka]