FYFTcast: Ladislav Karpianus

Ladislav Karpianus, zakladatel projektu Krotitelé draků, byl hostem nové epizody FYFTcastu. Jak dlouho se věnuje D&D? Jaká je komunita? Co bys měl jako začátečník udělat?

Dorreah: Láďo, ty začínáš být jedna z ikon D&D v rámci Krotitelů draků. Jak dlouho se D&D věnuješ?

Láďa: Aby mě spousta lidí nebrala za slovo: Dřív jsme hráli Dungeons & Dragons tři a půlkovou verzi. Tu novou hraju třeba pět let. Ale se stolními RPG hrami (to jsme všichni začínali na Dračáku) jsem začal už někdy ve 12 letech. Teď je mi 35. Měl jsem samozřejmě nějakou pauzu, asi čtyřletou, když jsem byl na vysoké škole a jel jsem jen art. Takže celkově zhruba dvacet let.

Tip: Přečti si článek Jak začít hrát Dungeons & Dragons

Dorreah: Co tě na tom tolik chytlo, že ses rozhodl vytvořit pořad?

Láďa: Já jsem té hře hodně vděčný. Neměl jsem úplně jednoduché dětství a dost mi to pomáhalo, utíkal jsem do toho. Někdy v pubertě jsem zjistil, že mě baví vyprávět a pak že mě baví i psát. Díky tomu jsem šel i na vysokou a díky tomu se teď živím jako scenárista. Takže mi to ukázalo směr a dalo skill na začátek. Mám pocit, že teď to té hře splácím a ukazuju ji dalším lidem. Tím neříkám, že by všichni měli začít psát, ale naučí vás to improvizovat, nelpět na věcech a vcítit se do někoho jiného. Inspiroval jsem se v zahraničí, tam tyto formáty začaly vznikat. 

Dorreah: Kdybys měl vypíchnout jednu věc, díky které u D&D zůstáváš, co by to bylo?

Láďa: Nejradši mám, když se s hráči překvapujeme. Já si třeba představuju, že ostatní budou nějak reagovat, a oni pak reagují ještě líp, než jsem čekal. A taky když je něčím překvapím já a vidím ty jejich udivené výrazy. Je to takové odhození masky. Na chvíli se člověk aspoň vrátí do dětství.

Dorreah: Je představivost tou klíčovou vlastností, která to celé pohání?

Láďa: Jo. Představivost, kreativita, ochota si hrát. Z ochoty si hrát vždycky vznikne aspoň nějaká kreativita. Jde o to přestat být kritický k sobě i ostatním a užít si to.

Dorreah: Jak dlouho trvá, než se hráč D&D stane dobrým? Nebo než si to začne užívat?

Láďa: To je dobrá otázka. Dobrým se nestane nikdy, zlepšovat se dá pořád. A užívat, to záleží na mindsetu člověka. Třeba druhá, třetí session. Je potřeba nováčkům dát prostor na rozkoukání.

Dorreah: Jak vypadá průměrná D&D session?

Láďa: Myslím, že jsou dvě varianty hráčů (když to hooodně zjednoduším). Ti, kteří mají radši souboj, a ti, kteří mají radši roleplay. Takže pak je na hráčích a game masterovi, jak vypadá to ideální sezení. Pro někoho to může být strategický fight, který trvá hodinu a půl a na konci třeba někdo umře, pro někoho zase takový roleplay, který někoho až rozbrečí. To je třeba ideální pro mě, ta sociální interkace skrze postavy. Tohle je takový fór, ale dobrou session poznáš i tak, že na konci nepotřebuješ od ostatních slyšet, že to bylo dobré.

Dorreah: Jaké lidské vlastnosti jsou potřeba pro D&D, aby si to člověk nejvíc užil? Předpokládám základy herectví a nějakou kreativitu. Co dál?

Láďa: Hráč by měl umět naslouchat a být disciplinovaný, neskákat do řeči a nebýt sobecký. Taky ochota experimentovat. U game mastera to herectví ze začátku ani není nutné, pak už je samozřejmě výhodou. Oproti hráčům by měl mít ještě nějaké komunikační dovednosti, to mi připadá nejdůležitější. Koukat na hráče a když se začne nudit, dostat ho zpátky. Při každém sezení by každý hráč měl mít aspoň jednu scénu, která byla jen jeho a kterou si opravdu užil. Hráčem se ale může stát kdokoli.

Dorreah: Je něco, co tě D&D naopak naučilo?

Láďa: Ještě mě pořád učí. Já mám problém v tom, že když se pro něco nadchnu, jsem schopen přejet ostatní. Chci, aby mě ostatní poslouchali a sám skáču ostatním do řeči. A D&D mě učí víc poslouchat.

Dorreah: Takže komunita D&D naslouchá?

Láďa: Ne. Většina hráčů taková je, ale pak je taková ta hardcore skupina, která má pocit, že to je jejich. Tam přestává pak naslouchání a začíná jen řvaní. Od těch pak člověk schytá hejt, když něco vydá veřejně. Proti tomu je potřeba se obrnit. Konstruktivní kritika je na druhou stranu super.

Dorreah: Existuje herna, nebo online místo, kde se srocují nováčci?

Láďa: Jo, jsou spousty heren, snad v každém větším městě. Dělá to myslím i Černý rytíř, kromě MTG, tam se asi dá domluvit. Na různých serverech se můžou poznávat, třeba na Discordu Krotitelů si myslím, že je netoxická milá komunita. Takže jestli se stydíte, tak nemusíte. Dá se tam roleplayovat i jen textově. Existuje RPG forum a D20, tam za netoxicitu neručím. Rychlejší a jednodušší je ale samozřejmě začít s kamarády.

Dorreah: Co je první krok, když si chci zahrát D&D, ale nic o tom nevím?

Láďa: Dnes je super to, že se člověk může podívat na session někoho, kdo to hraje na živo. Myslím, že ten současný D&D boom s tím souvisí. Člověk si to pak líp dokáže představit. Pak bych si pořídil Starter Set nebo Essentials Kit a oslovil kámoše, nebo teda hledal lidi na netu. Pokud člověk chce začít hrát, musí nejdřív najít game mastera. Pokud ale chce začít hrát jako game master, tak může začít hned, protože těch je tak málo, že se na tebe hned sesypou hráči.

Dorreah: Co si myslíš o fenoménu gamebook?

Láďa: Miluju! To u mě bylo ještě před D&D. Dokonce je sbírám. Na druhou stranu čistě literárně je to vážně brak, všechna klišé seřazena za sebou. Ale miluju je, na to se nesahá a jen proto, že je tak miluju, můžu to o nich říct.

Tip: Gamebooky spolu se všemi hrami na hrdiny najdeš v sekci RPG hry

Dorreah: Je D&D finančně náročné?

Láďa: Samozřejmě stejně jako MTG nebo Warhammer je to nadesignované tak, aby si člověk pořád chtěl něco kupovat, takže může být. Na druhou stranu základní pravidla najdeš v pdfku zdarma na stránkách vydavatele, Wizardů. Pak už potřebuješ jen tužku, papír a hotovo. České překlady existují taky, Starter Set ani Essentials Kit nejsou drahé a to pro začátek stačí úplně bohatě. Pak se to dá samozřejmě škálovat a dokupovat další knihy, miniatury a podobně. To jsou pak tisíce (smích).

Dorreah: Co jsou to ti Krotitelé draků?

Láďa: Projekt, který se pořád vyvíjí. V současné době je to ineraktivní na Twitchi. Když nás diváci nestihnou, můžou se podívat zpětně na Youtube. A tam teda hrajeme D&D s herci i streamery a Youtubery, máme i kostymérku... Hrajeme ve vlastním světě a snažíme se lidi bavit a zároveň představovat D&D. Jeden díl má většinou 3-4 hodiny. Máme to i jako podcasty a nově děláme recapy, aby i lidi, kteří přijdou od osmého dílu, věděli, o co jde v 15 minutách. Děláme i svoje vlastní studio.

Dorreah: Děkuju, žes k nám do FYFTu přišel!

Láďa: Já taky děkuju.

 

Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore

 

 

[Autor-Sony]