Technika Drybrush

V návaznosti na minulé díly o barvení miniatur tě dnes naučíme techniku drybrush. Není to nic složitého, přesto tyto znalosti využiješ, až když máš na miniatuře nanesený undercoat a všechny barvy svaté trojice: base, shade a layer.

Tip: Doporučujeme ti přečíst si články Barvení miniatur – základová barva a Base, Shade a Layer barvy.

Suchý štětec

Je to tak, "dry brush" v překladu znamená suchý štětec. A opravdu se i tak používá. Pokud nemáš speciální štětce na drybrushing od Citadel, postačí ti obyčejný starý štětec, protože tato technika je docela destruktivní.

Spočívá v tom, že na štětec naneseš barvu a pak ji otíráš o ubrousek nebo hadřík tak dlouho, dokud nezanechává jen stopové množství pigmentu. Tím pak lehounce přejedeš vystouplé hrany a detaily, nejlépe jen jedním směrem, a výsledkem je zajímavý efekt. 

Suché barvy

Existují nejen speciální štětce, ale i speciální barvy – Citadel Dry. Pokud si je nechceš kupovat, vystačíš si i s obyčejnými base nebo layer barvami, ty ale musíš o něco otírat déle.

V praxi

Dorreah rád tuto techniku používá na krajiny a terény. Ve videu barví terén ze hry Warcry: Catacombs. Už na něm má nanesené a zaschnuté barvy Eshin Grey, Nuln Oil a Mournfang Brown.

Technikou drybrushingu nanáší Dawnstone z řady Dry. Kdyby se ti efekt nezdál dostatečný, můžeš nanést ještě jednu vrstvu shade barvy a pak znovu použít drybrushing.

Samozřejmě techniku můžeš použít i na samotnou miniaturu, Dorreah to ve videu ukázal na příkladu Necrona nastříkaného undercoatem Chaos Black. Použil na něho Dry barvu Necron Compound.

Layer barvu Ushabti Bone Dorreah použil taky na techniku suchého štětce, přestože je to obyčejná layer barva. Konkrétně na podstavec miniatury, na kterém už byla texturová barva Armageddon Dust a shade barva Nuln Oil. To taky jde, vyzkoušej co funguje tobě!

Tip: K čemu je dobrý nabarvený podstavec? Mrkni na článek Jak se barví podstavce miniatur.
 

[Autor-dorreah]