Hraj Mikado jako profesionál! | Pravidla hry

Co se ti vybaví pod pojmem Mikádo? Vlasy! Účes! Střih.. no mohli bychom pokračovat donekonečna. Ale pozor - Mikado je totiž společenská (nejen) stolní hra! Hra, o níž se tvrdí, že pochází z Japonska. Některé zdroje ale uvádí, že její kořeny sahají dokonce do Maďarska a japonskou kulturou je hra pouze inspirována! Kde je pravda? Kdo ví... Na pravidlech této skvělé hry její původ ale nemění nic - a my tě její pravidla dnes moc rádi naučíme!

opt_mikado-jak-hrat-navod-pravidla

Zajímavost: V Americe se hře Mikado říká Pick-Up Sticks

Co je cílem hry aneb kdo je vítězem?

Existují dva způsoby, jak můžeš Mikado hrát. První je jednodušší, druhý složitější. Záleží, na co si troufneš.

 • nasbírej co nejvíce tyčinek Mikada
 • nasbírej co nejvíce bodů podle hodnoty tyčinek Mikada (častější)

Svůj název hra dostala podle modré hůlky zvané Mikado. V klasickém Mikadu se nachází tyčinky různých barev (41), kde každá barva je za jiný počet bodů. Dohromady tyčinky čítají 170 bodů. Každá tyčinka má asi 15 cm a jsou vyrobeny ze dřeva - častěji se ale setkáš s plastovým Mikadem. Hra se vyrábí ve třech verzích - normal, mini a obří.

Tip: Víš, jak si vyrobit i vlastní Mikádo? Stačí ti obyčejné 20cm špejle, které barevně odlišíš.

Jak jednotlivé tyčky vypadají a za kolik jsou bodů?

 • modrá spirála - MIKADO = 20 bodů (1 v balení)
 • červená/modrá/červená/modrá/červená - MANDARIN = 10 bodů (5 ks v balení)
 • modrá/červená/modrá - BONZE = 5 bodů (5 ks v balení)
 • modrá/žlutá/červená - SAMURAI = 3 body (15 ks v balení)
 • modrá/červená - KULI = 2 body (15 ks v balení)

 Jak probíhá hra Mikádo?

 • Sevři svazek tyčinek v dlani a narovnej tyčinky kolmo k hrací podložce. Pak uvolni stisk a všechny tyčinky se ti rozmístí do unikátního pořadí.
 • Pokračuje soupeř - tahá tyčinku po tyčince do té doby, dokud se nějaká jiná z tyčinek v hromádce nepohne, nebo pokud se hráč jiné tyčinky dotkne. Když se tak stane, pokračuje další hráč.
 • Pokud získáš tyčinku Mandarin nebo Mikádo, můžeš si s nimi po zbytek hry při uvolňování ostatních tyčinek pomáhat - například nadzdvihnout jinou tyčku nebo ji odvalit.
 • Vyhrává ten, kterému se podaří nasbírat tyčinky s nejvyšším bodovým součtem (v jednodušší verzi s nejvyšším počtem tyčinek)

Obvykle se hraje na 5 kol, ale je to vcelku jedno. S protihráči si zaznamenávejte výsledky a kdo prohraje, zve na kafe!

Co je to sálové Mikado?

Sálové Mikado je zkrátka Mikádo o větších rozměrech - nepoužíváš jen ruce, ale celé tělo - tyče mají totiž skoro metr! Díky svým rozměrům získalo své označení "sálové" - protože zkrátka potřebuješ velký sál na to, abyste si ho pohodlně mohli zahrát bez úrazu.

A jak si vyrobit vlastní sálové mikado? Najdi si tyče nebo rovné klacky o délce cca metr. Každý na hromadu přidá tyč. Z hromady pak odnímejte tyče tak, aby se jiné nepohly ani o píď - znáš to. Kdo má na konci hry nejvíce tyčí, vyhrál.


Mikádo je jedinečná stolní hra, u níž každý tah přináší napínavé okamžiky. Ať už se rozhodneš hrát klasické nebo sálové Mikado, zábava je jistá. Tak si připrav tyčinky a zkus své štěstí v této tradiční hře, která spojuje hráče po celém světě a přináší nezapomenutelné okamžiky radosti ze soutěžení. Ať žije Mikádo!

[Autor-Ája]