Warhammer 40,000: Leviathan

Ahoj, 10. edice do Warhammeru 40k je venku! Co od ní můžeme čekat a jaké jsou její hlavní změny? Tato nová v pořadí desátá edice je vyloženě na samém začátku - Games Workshop tak představil samotné jádro nové verze. Dá se ovšem čekat, že s postupem několika dalších měsíců a let se na to nabalí další myšlenky a možnosti. 

10. edice si při svém startu klade dva cíle, zjednodušit hraní a být výrazně přístupnější nováčkům. Předchozí 9. edice totiž časem nabobtnala do široké škály pravidel, to sice umožňovalo obrovskou variabilitu při stavbě armády, ale kladlo to velké nároky na hráče.

Když sečteš všechny ty věci, jako pravidla hry, pravidla frakcí, artefakty, strategická vylepšení, vylepšení hrdinů a další, vyleze ti z toho klidně desítky stránek pro jednu frakci a těch bylo téměř třicet a každá s vlastními pravidly. 

Kdo chtěl něco uhrát na turnaji, musel zdlouhavě studovat pravidla, taktiky a tahat s sebou klidně i několik knížek s pravidly najednou. Základní myšlenka, se kterou nová edice přichází, je tedy razantní zjednodušení hry

 

Pravidla armád se vynulovala a nyní přichází znovu v jednoduché podobě. Pravidla armády zaberou pár stránek a pravidla konkrétních jednotek se pak vejdou každá na malou kartu. Čím Games Workshop překvapil je to, že už teď na začátku nové edice, jsou všechna pravidla pro všechny frakce zdarma ke stažení.

To ovšem neznamená, že by teď hra byla nějaká jednoduchá. To vůbec! Pořád je to wargamingová strategie, jen se řada těch pravidel okolo nově váže na konkrétní jednotky. Tudíž nemusíš myslet na ty desítky stránek a tahat sebou kvůli hraní několik knih. Všechno najdeš na těch zmíněných kartách jednotek.

Games Workshop plánuje do budoucna vydávat pro každou frakci samostatné knihy pravidel - takzvané kodexy, takže zjednodušená pravidla se stejně výhledově rozšíří. Kromě toho zjednodušení pravidel Games Workshop plánuje předělání turnajového hraní. Nově například chystá formát Combat Patrol.

To, co v konkrétní krabici pak najdeš, je armáda, se kterou se na takový Combat Patrol turnaj můžeš z fleku vydat. Kdybychom to měli přirovnat třeba k Magic: The Gathering, můžeme to brát jako takový předkonstruovaný balíček. Nemusíš přemýšlet nad tím, jak armádu postavit a jaké jednotky kupovat, aby sis mohla kompetitivně zahrát.

Unboxing nové bedny Leviathan

Než se pustíme do samotného obsahu, pojďme si říct, co vlastně ve světě Warhammeru 40K, Leviathan znamená. Tyranidi jsou věčně hladové příšery, připomínající něco mezi vetřelci a vesmírnými brouky a představují smrtící hrozbu pro celou galaxii.

Tyranidy své výpravy podnikají v takzvaných hive fleets bioorganických invazních flotilách a v pořadí třetí a největší z nich dostala název Leviathan. A okolo nich, ať už příběhem nebo obsahem, se teď nová základní krabice točí.

Do našeho studia jsme si pozvali Jardu Konáše, který tě provede unboxingem bedny a představí ti lór, kterým bedna Leviathan doslova číší.

Neuvěřitelných 72 detailně propracovaných figurek, 66 kartiček s pravidly misí, nádherný artwork, transfer sheety, letáček na propojení s appkou a především pravidla s unikátním přebalem, ze kterých se vlastně stane takový sběratelský kousek. 

Tyhle velké základní edice, jako byl třeba Dominion do Age of Sigmar, jsou typické tím, že pravidla, jež jsou součástí krabice, mají svoji vlastní specifickou obálku. Až Games Workshop vydá nová pravidla, která se budou prodávat samostatně, tak už budou mít jiný přebal. 

[Autor-Lucka]