Žonglování s kruhy aneb když tě nudí míčky

Ptáš se, jak naučit žonglovat s kruhy, aby to vypadalo cool? Připravili jsme si pro tebe návod pro začátečníky, kde se naučíš základní trik se třemi kruhy zvaný kaskáda.

Tip: Všechny pomůcky k žonglování najdeš v kategorii Juggling

Na co se při výběru kruhů zaměřit

Je dobré zmínit, že je víc druhů kruhů - jestliže nebereme v potaz barvu, liší se ve velikosti. Tam je to na preferenci člověka, co se mu prostě chytá a háže líp. Pak je rozdíl i ve tvaru - většina kruhů se hodí spíše do uzavřených prostor - prostě tam, kam nefouká, protože vlivem větru se mohou během žonglování posouvat ve vzduchu. Pak existují pokročilejší kruhy, které v sobě mají menší otvory, díky kterým vítr projde a kruh mu lépe odolá.

Tip: Seznam se s jugglingem blíže v našem článku Co je to žonglování.

My ti můžeme nabídnout třeba tyto varianty:

Kaskáda aneb základní trik se třemi kruhy

Jedná se o stejný trik jako s míčky. Akorát s rozdílem, že otočíš dlaně o 90°.

jak natočit ruce při žonglování s kruhy

Základem žonglování se 3 kruhy je stejné jako s míčky - musíš žonglovat jakoby na šest dob - jedna doba, kdy vyhodíš, druhá doba, kdy vyhodíš další, následně to chytáš. Nikdy se ti nemůže stát, že vyhodíš v jednu dobu dva míčky naráz. A podle toho, kolik máš míčků, tolik musíš mít dob, a to vždy dvojnásobek - tedy dva míčky - čtyři doby; tři míčky - šest dob; čtyři míčky - osm dob.

Tip: Základy žonglování s míčky tě naučí Vašek Peca v článku Žonglování se 3 míčky.

Jakmile už chápeš princip žonglování s míčky, můžeš začít s kruhy. Pokud jsi pravák, začneš se dvěma kruhy v pravé a jedním v levé a skončíš se dvěma v levé a jedním v pravé.

jak žonglovat do kříže

Je důležité kruhy vyhazovat do kříže. Vyhodíš z pravé, chytneš do levé a hned se to co nejrychleji snažíš hodit zpátky, abys zase v pravé ruce měl dva míčky/kruhy. Bohužel, spoustě lidí se stává, že jakmile chytnou míček do ruky, mozek jim už nedovolí ho vyhodit hned zpátky - jde tam ale jenom o trénink.

Zároveň si taky rozvíjíš periferní vidění, protože se musíš dívat na jedno místo, abys nejel očima po každém míčku - z toho by se ti jen zamotala kebule. U třech míčků se to tedy ještě dá stíhat, ale jakmile jich máš víc, už se to pochytat nedá. Proto se musíš dívat na střed a jen periferně sledovat, co tvoje žonglovací pomůcky dělají.

jak stát při žonglování s kruhy k publiku

Když žongluješ s kruhy, stojíš bokem k publiku, na rozdíl od žonglování s míčky, kde k publiku stojíš čelem. Docílíš tak lepšího vizuálního efektu, protože samozřejmě nechceš, aby publikum vidělo jen létající čáry.

Kruhy se vyhazují kousek nad úroveň očí, protože kruhy se musí dostatečně roztočit, aby dostředivou silou mohly letět rovně. Když se kruh netočí, začne se stáčet různě do stran, což je nežádoucí. Je to podobné, jako když zkoušíš první spike - taky si tamu roztočíš a pak až ji vyhodíš, díra tak zůstane hezky dole.

Tip: Jestli chceš zkusit Juggle i s kendamou, koukni na článek Kendama triky pro začátečníky i pokročilé.

jak chytat kruh při žonglováníjak chytat kruh při žonglování

Když budeš kruh chytat, chytej mezi palec a ukazováček - líp to roztočíš a taky se ti bude na kruh líp mířit.

A teď něco pro pokročilé nebo kreativní žongléry!

S Alešem Hrdličkou jsme pro tebe natočili video s pokročilými triky s kruhy - mrkni na video a potrap své neposedné ruce.

Tak co, už zvládáš žonglování s kruhy?

 

 

[Autor-Ája]