Jednokolky: Výběr, styly jízdy a rekordy | Prozkoumej fascinující svět jednokolek

Jednokolka je specifický druh sportu, na který si málokdo troufne - doslova jezdíš na jednom kole. To si zaslouží obdiv - spousta z nás totiž nedokáže jezdit ani na obyčejném kole bez pomoci rukou. V Česku máme navíc jednu osobnost, která v jednokolkaření vyčnívá a zvládne na jednokolce vyskákat i Žižkovský vysílač!

jak vybrat jednokolku

Nejčastější styly jednokolkaření

A jak se tedy jednokolkaří? Stejně jako není kolo jako kolo, není jednokolka jako jednokolka. Každý si vybere disciplínu, která mu vyhovuje nejvíce. A které to tedy jsou?

Tip: Přečti si náš Ultimátní návod, jak jezdit na jednokolce!

Klasické jednokolkaření:

Jedná se o základní formu jednokolkaření, při které se jezdec snaží udržet rovnováhu na jednom kole a pohybovat se různými způsobyKlasické jednokolkaření může zahrnovat jízdu po rovině, skoky, otáčení, stání na jedné noze a další základní dovednosti.

Trial jednokolkaření:

Trial jednokolkaři se zaměřují na překonávání překážek a terénních obtíží. Používají speciální jednokolky s robustními rámy a pneumatikami, které jim umožňují překonávat překážky, jako jsou schody, trubky, zdi a další terénní prvky.

Freestyle jednokolkaření:

Freestyle jednokolkaři se zaměřují na kreativitu a estetiku svých pohybů. Tento styl zahrnuje vykonávání různých akrobatických triků, piruet, skládání sekvencí a choreografií s jednokolkou.

Fun fact: Nedávno byl v jedné české talentové show žonglér Michal Tříska, který manipuloval s ohněm na 3 metry vysoké jednokolce!!

Mountain Unicycling - horská jednokolka:

"Muni" je jednokolkaření v terénu. Jednokolkaři využívají robustní horské jednokolky s tlumiči a speciálními pneumatikami, aby se mohli pohybovat po nezpevněných cestách, horských stezkách a přírodních terénech.

Touring jednokolkaření:

Tour jednokolkaři se specializují na jízdu na dlouhé vzdálenosti po silnicích a asfaltových površích. Používají jednokolky s většími koly a obvykle se snaží dosáhnout co nejvyšší rychlosti a udržovat dlouhodobou vytrvalost.

Elektrické jednokolky:

Vyzkoušet také můžeš i elektrickou jednokolku. Je to určitě pohodlnější - zkrátka něco jako elektrické kolo. Ale nejlepší na trénink je přeci jen stará dobrá klasická jednokolka. Na elektrické jednokolce buď na stojíš jako na skatu a nebo ji nohama u sebe ovládáš náklonem. Elektrické jednokolky fungují podobně jako segway neboli howerboard. Je na ně třeba ale tak trochu jiný skill.

Tyto typy jednokolkaření se často prolínají a je možné v nich kombinovat různé prvky. Je i mnoho dalších stylů - ty nejsou až tak časté, nicméně potvrzuje to, že fantazii se meze nekladou. Jednokolkaři také často soutěží na různých akcích a festivalech, kde mohou předvést své schopnosti a soutěžit s ostatními jednokolkaři.

Jednokolky rozdělujeme i podle přítomnosti brzdy na bržděné a nebržděné. Brzda bývá vpředu pod sedačkou.


Jak vybrat správnou jednokolku

Výběr jednokolky závisí na tvých dovednostech, zaměření na jednokolkaření, preferovaný styl jízdy nebo i na tom, jak odvážný/á jsi. Co tedy zvážit při výběru jednokolky?

ÚROVEŇ DOVEDNOSTÍ: Pokud teprve začínáš s jednokolkařením, je vhodné začít s jednokolkou určenou pro začátečníky. Tyto jednokolky mají standardní velikost kola, standardní výšku, prohnuté sedlo a pneumatiky na rovný povrch typu silnice. Pokud už máš pokročilé dovednosti, můžeš zvážit profesionální nebo pokročilé modely s většími možnostmi nastavení.

TYP JEDNOKOLKAŘENÍ: Zvaž, jaký typ jednokolkaření tě zajímá. Jestliže se chceš věnovat trialu a překonávání překážek, budeš potřebovat jednokolku s robustním rámem a pneumatikami vhodnými pro terénní jízdu. Pro freestyle jednokolkaření se hodí lehčí jednokolka s menším profilem a dobrými ovládacími vlastnostmi.

VELIKOST: Velikost jednokolky je důležitá z hlediska pohodlí a ovladatelnosti. Jednokolky jsou k dispozici v různých průměrech kol, obvykle od 16 do 36 palců. Menší jednokolky jsou snazší na ovládání, zatímco větší jednokolky umožňují rychlejší jízdu a lépe se hodí pro delší vzdálenosti.

KVALITA A ZNAČKA: Je důležité vybrat si jednokolku od renomované značky, která má dobrou pověst a vyrábí kvalitní produkty. Kvalitní jednokolka je důležitá pro bezpečnost a odolnost při jízdě.

NASTAVITELNOST: Jednokolky mají možnost nastavení sedla a dalších parametrů, což ti umožní přizpůsobit jednokolku své velikosti a preferencím. Nastavitelnost je výhodou obzvláště pro děti, které ještě rostou.

CENA: Cena jednokolky je samozřejmě také důležitým faktorem. Ceny se mohou lišit v závislosti na značce, typu jednokolky a jejích funkcích. Urči si svůj rozpočet a najdi vyváženou volbu mezi cenou a kvalitou.

Tip: Můžeš se i poradit s odborníkem nebo zkušeným jednokolkařem, kteří ti mohou poskytnout další rady a doporučení ohledně výběru jednokolky. Jedním z takových je náš český rekordman Petr Beneš.


Jak rekordman Petr Beneš k jednokolce přišel

Petr Beneš jezdí už 20 let na jednokolce, ke které přešel od trial bikingu. Nejvíc času strávil na malé trial jednokolce, teď se poslední 3 sezóny věnuje i velké jednokolce - nejdřív 27,5", teď už dokonce 29". Větší jednokolka má totiž lepší průchodnost terénem, například lesem. Na malé jednokolce jezdí trial a freestyle ve městě, na velké jednokolce se věnuje trailovému freeridu, sjezdovému ježdění a samozřejmě rekordům, kterých má momentálně 12 v české Guinessovce.

V prvních letech se nejdříve věnoval spíše skákáním schodů, dnes se věnuje spíše právě terénnímu sjíždění. Svoje jednokolky si rád sám upravuje tak, aby mu vyhovovaly - a několikrát mu právě toto zajistilo pokoření rekordu!

Nezapomeň mrknout na video, kde Dejf Bennyho zpovídá!

 

Rekordy Petra Beneše

2007 - Vyskákal 299 schodů Petřínské rozhledny (7:07,68 min)

2008 - Skočil z 230 cm na veletrhu For Tracel v Praze Letňanech

2012 - Sjel Monínecký bikepark na 24" nebržděné jednokolce (9:53,25 min)

2013 - Vyskákal 45 pater Žižkov Tower v Praze (28:26 min); vyskákal 715 schodů nejvyšší budovy ČR AZ Tower v Brně (27:49,24 min)

2017 - Sjel Nuselské schody v Praze na 20" nebržděné jednokolce (41,62 s)

2018 - Vyskákal 343 Svatohorských schodů na nebržděné jednokolce (10:35,9 min)

2019 - Slej 343 Svatohorských schodů na nebržděné jednokolce (7:7 min); Sjel 30 pater nejvyšší budovy ČR AZ Tower v Brně na nebržděné jednokolce (14:51,2 min)

2021 - Hodinovka ve skákání do schodů na jednokolce - 830 vyskákaných schodů

2022 - Sjel monínecký bikepark na 27,5" jednokolce (7:51,48 min)

Tak co, vyzkoušíš jednokolku?

[Autor-Ája]