📣 Den dětí se blíží! 🎁 Využij až do 1.6. kód "DENDETI" a získej SLEVU 10% na cokoliv.

Základní triky s ložiskovým i fixním diabolem | Juggle

Dnes se naučíme základní triky s ložiskovým i fixním diabolem. Ložiskové diabolo je super i pro začátečníky, a to proto, že se dlouho točí a nevyžaduje tolik skillu. Naučíme se přesně ty triky, které se náš Dejf učil na začátku své diabolo kariéry a moc ho bavily (a baví doteď). Budou to špagety, trapeze, obálka, vodopád a slide, z fixních výtah a mašinka.

Tip: Pokud ses s diabolem ještě nikdy nesetkal/a, nejdříve si přečti náš článek O základních výhozech diabola

opt_diabolo-nahledka (2)

Rozdíl mezi fixním a ložiskovým diabolem

Fixní diabolo už z názvu vypovídá o své pevnosti. Nemá tedy rotační ložisko a nevyužívá tolik setrvačnosti jako právě ložiskové diabolo. U ložiskových diabol si ale musíš dávat pozor na to, jakou stranou ho k sobě natočíš (záleží tedy, jestli jsi pravák, nebo levák). Ložisko se totiž točí pouze na jednu stranu. Orientace se odlišuje barevnými proužky po stranách ložiska.

Pokud jsi pravák, roztáčíš diabolo pravou rukou - důležité je tedy ložiskové diabolo otočit tak, aby směrem ke tvým nohám byla černá barva (diabolo Hurricane). Pokud jsi levák, postav ho k sobě bílým proužkem. Pamatuj, že různé značky mají různé barvy, proto se vždy podívej, co píše výrobce.

Ložisková diabola

Fixní diabola

Triky s ložiskovým diabolem

Ložiskové diabolo je skvělou volbou pro kohokoliv. Snadno se roztáčí, drží rychlost rotace, nabízí efektivnější provádění triků a nezamotá se tak snadno jako fixní diabolo. Pojďme se naučit některé ze základních triků s ložiskovým diabolem!

Špagety (padající do hrnce)

Roztoč si diabolo a ruce si dej přímo rovně proti sobě. Pokud jsi pravák, jdi pravačkou přes hůlku pod diabolem a pak zpět přes hůlku z druhé strany (směrem k tělu). Na konci ještě diabolo jednou obmotej, aby mohlo viset.

Nahni hůlku tak, aby provázky sjely dolů, přitom druhou hůlkou klepni do první - tím vytvoříš efekt klepnutí do hrnce. Samozřejmě to jde i bez toho, ale vypadá to (nebo spíš zní) víc cool.

The Trapeze

Trapéza je mega jednoduchý a přitom velmi efektní trik. Stačí diabolo přešvihnout zprostřed přes některou z hůlek tak, aby se přetočilo znovu na provázek. Přetočením hůlky docílíme toho, že diabolo visí v podstatě na dvou provázcích.

V takové pozici můžeš diabolo přešvihnout zpět dolů, čímž nabere rychlost a energii na to, aby se přešvihlo přes druhou hůlku. Takto můžeš pokračovat donekonečna a trénovat chytání diabola na provázek.

Jednodušší variantou je provázek z vnitřní strany podmotat pod diabolem. I tak se dostaneš do pozice trapézy, ze které znovu přešvihneš diabolo do původní pozice.

Vodopád

Vodopád je trik podobný trapéze. Postav se kolmo k hůlkám. Provázek si taky přetočíš z vnitřní strany hůlky. Pak švihneš směrem od sebe a diabolo se přes hůlku dostane na druhou stranu. Právě ono přetočení diabola přes hůlku tvoří ten super efekt.

Je třeba vyvinout docela sílu, aby diabolo přeletělo vzduchem a neškrtlo o hůlku. Pokud to uděláš pomalu a slabě, narušíš mu rotaci a ztratíš nad ním kontrolu.

Tip: Dávej pozor na hlavu, ať tě to nešvihne taky. Docela to bolí.

Obálka přímo od pošťáka

Pro trik zvaný obálka je opět stěžejní trapeze.

Jako první musíš diabolo dostat do pozice trapézy - je na tobě, jestli zvolíš jednodušší nebo pokročilejší cestu. Následně tou hůlkou, která je volnější, zespodu naber spodní linku. Jakmile ji nabereš a natáhneš provázky, vyhoď diabolo - z provázků ti vznikne obálka.

Diabolo si na obálce můžeš jakkoliv prohazovat - zvrchu i zestrany, na křížek, na single linku... Až budeš chtít skončit, jen dej hůlky k sobě. Není tam žádný uzel, takže se to hned rozmotá. A jsme opět ve výchozí pozici.

Slide jako na ledě

Jdeme na další trik - je jím slide! Jezdíš si s diabolem na hůlce, pak ho nahodíš zpátky na provázek.

Je důležité, aby bylo diabolo pořádně roztočené. Ložiskové diabolo je zde ohromnou výhodou, protože tam není nic, co by mohlo rotaci brzdit.

Diabolo buď můžeš nechat z provázku sjet na hůlku a tam ho držet, nebo ho můžeš jako profík vyhodit a na hůlku chytit. Hůlku nakloň mírně nahoru - diabolo se točí směre od tebe, tak aby ti neuteklo.

Můžeš zkusit různě kombinovat - přehazovat z hůlky na hůlku, do vzduchu, chytat ze vzduchu na hůlku... cokoliv tě napadne.

Diabolo do výchozí pozice můžeš dostat buď plynulým přejetím diabola na napnutý provázek, nebo ho vyhoď a chyť ze vzduchu.

Základní triky s fixním diabolem

Fixní diabolo poznáme tak, že má takový ostřejší střed. Ten se neprotáčí. Na rozdíl od ložiskového diabola tedy nemá u středu dvě barvy značící orientaci rotace. My doporučujeme spíše diabolo ložiskové, protože se déle točí, je jednodušší na roztáčení a jde s ním spousta triků. I tak se ale najdou tací, kteří nedají dopustit na staré dobré fixní diabolo. Pro ty z vás, kteří ho chtějí vyzkoušet, jsme připravili dva základní triky právě s fixním diabolem.

U fixního diabolem není taková volnost, jako je u ložiskového diabola. Přeci jen je ale taková vlastnost u některých triků výhodou - jedním z takových triků je tzv. výtah.

Výtah - nahoru a dolů

Trik výtah spočívá v tom, že diabolo se jakoby samo, naoko proti zákonu gravitace, posouvá vzhůru. Jestliže chceme provádět tento trik, musíme se nejdříve naučit pokročilou metodu roztáčení diabola - s klasickou "rozjet a škubat" nikdy nedocílíme takové rotace, aby diabolo ve výtahu stoupalo. Tady budeme muset doslova trhat o 106.

Nauč se diabolo roztáčet tak, že pravou rukou (u leváků samozřejmě levou) silně trhneš do strany. Samozřejmě si zprvu můžeš pomoct klasickým rozjetím po zemi, ale klasické škubání už prostě nebude stačit. Diabolo by ti při tomhle stylu roztáčení mělo jakoby přeskakovat do strany. Při roztáčení si pravou rukou okolo diabola udělej smyčku – ta je nutná, jinak by ti diabolo při tak extrémním roztáčení vylétlo ven.

Pozor: U fixních diabol se často stává, že se ti zamotá - udělají se ti třeba 2 smyčky a provázek se sám od sebe zasekne - to se děje právě pokud používáme klasickou metodu roztáčení, kterou známe u ložiskových diabol.

Důležité je trhnout pravou rukou, pak provázek obtoč kolem diabola a trhej silně doprava a povol levou hůlku. S diabolem si v podstatě přehazuj mezi hůlkami a dej do toho co největší švih.

Jakmile má diabolo velkou rotaci, napni provázek kolmo k zemi, diabolo bude stoupat jako výtah. Když chceš, aby klesalo, trochu povol. Aby stoupalo, hůlky zase oddal.

Trik začni tak, aby diabolo nebylo obmotané. Následně levou ruku dej nahoru, pravou udělej kolem diabola smyčku v protisměru hodinových ručiček – ruku obtoč ale jen o 180°, ne o obvyklých 360°. Skončí dole a rázem jsi v pozici, kdy ti diabolo může stoupat nahoru.

Pozor: Výtah je záležitost čistě fixních diabol. Ložiskové diabolo by se ti hned protočilo a nehlo by se nahoru ani o píď.

Mašinka

Tríček velice podobný jako výtah, akorát v horizontální poloze. Diabolo zkrátka přejede z jedné strany na druhou. Od výtahu se liší hlavně tím, že se neobmotává.

Jeden trik pro pokročilé a odvážlivce – Infinity suicide

Pro tento trik se musíš naučit dělat více věcí zároveň – udržovat smyčku a vytahovat diabolo směrem nahoru.

Důležité je, abys měl/a hůlky, jimiž je provázek veden středem, ne z boku, aby se nenamotával na hůlku (u levných, dřevěných hůlek je provázek veden z boku, u dražších, třeba hliníkových, bývá veden středem).

Hliníkové hůlky

Infinity suicide můžeš dělat jak s fixním, tak i ložiskovým diabolem.

Nejprve se nauč obyčejný suicide. Roztoč diabolo, zhoupni ho a pusť jednu hůlku. Hůlka se protočí kolem diabola a ty ji chytíš zpátky do ruky. Infinity suicide se liší tím, že hůlku nechytáš, ale protáčíš ji pořád dokola, donekonečna. Diabolo pak vypadá, že levituje ve vzduchu. Při Infinity suicide paradoxně nemusíš mít na začátku diabolo tolik roztočené, protože ho pak povytahováním hůlky směrem nahoru roztáčíš znovu a znovu.

Pokud bys (přestože je to trik, který jde dělat donekonečna) chtěl/a přestat, natáhni ruku bez hůlky, nech na ni namotat provázek a pak do ní chytni hůlku. Vznikne očko, které pak výhozem diabola do strany a natažením hůlek zrušíš. Teď jsi znovu ve výchozí pozici a můžeš pokračovat s dalším trikem :)

Tak co, oslovilo tě diabolo?

[Autor-Ája]