Ultimátní návod na žonglování s kužely | Tipy a triky

Juggle Clubs alias Žonglovací kužely v podobě, v jaké je známe dnes, jsou výdobytkem moderní doby. Prvně se (vlastnoručně vyrobené) kuželky objevily v roce 1870 a od té doby se jejich tvar a vzhled už jen zdokonaloval. Před tímto revolučním rokem ale místo kuželů žongléři používali nože či pochodně. Blázni, co?

A teď se pojď probrouzdat naším článkem, ve kterém tě naučíme žonglovat s kužely tak, jako to umí praví mistři!

Tip: Všechny kužely na žonglování najdeš v sekci Žonglovací kužely.

Jak si vybrat kužely na žonglování?

Kdysi to bylo tak, že si holt každý musel vyrobit svůj vlastní kužel. Proto i každá kuželka (neboli žonglérský kužel) létala trochu jinak. A díky tomu, že si každý vyráběl své kuželky, mohl si je upravit k obrazu svému. 

Každá podomácku vyrobená kuželka létá daleko jinak, než kuželky, které si koupíš (třeba právě u nás). Kužely z velkovýroby mají přesnou gramáž a tvar. 

Na rozdíl od žonglování s míčky nebo kruhy - kuželka je taková nejkomplexnější. U kuželky se totiž musíš postarat o rotaci, a to právě kvůli jinak posazenému těžišti. U žonglovacích míčků nebo kruhů tohle neřešíš.

Postavení, uchopení kuželky - zkrátka příprava na žonglování

Kuželka se rozděluje na hlavu (široká část), rukojeť (úzká část) a dva noby (kuličky na koncích). Rukojeť je nejjednodušší na uchopení (jak už z názvu vyplývá), ale za hlavu se kužel v některých tricích chytá taky. Akorát to vypadá tak trochu zvláštně - obzvlášť, když to nemáš v malíku.

Kde tedy uchopit kuželku - za hlavu či rukojeť?

Otevři dlaň a trochu ji natoč směrem dovnitř. Do otevřené dlaně vlož rukojeť kuželky a uchop ji palcem tak, aby zbytek prstů byl volně pohyblivý a připravený držet další kuželku. Kuželka by měla mířit kolmo k tělu.

Tip: Můžeš si kuželku ohmatat a držet ji při žonglování tam, kde je ti to příjemné. Třeba spousta francouzských žonglérů kuželky drží úplně na konci rukojeti - to mimochodem zapříčiní, že se kuželka točí pomaleji a létá výš. Když kuželku držíš uprostřed, točí se rychleji a létá níže.

Základem je i správné postavení

Postav se vzpřímeně a nohy rozkroč na šíři své pánve. Povol ruce dolů a pak je zvedni do pravého úhle. Základem žonglování není pohyb celými pažemi, ale pouze pohyb vycházející z loktů, které máš jakoby přikované k tělu. Dívej se vždy před sebe, abys žonglovací kuželky viděl/a periferně.

Tip: Jak se správně postavit na žonglování najdeš ve videu Jak žonglovat se 3 a 2 míčky.

Hod z ruky do ruky s 1 otočkou⭕

Jak správně vyhazovat aneb jaký tvar opisují ruce

Při žonglování ruce vytváří tvar jakési osmičky - držíš objekt a jdeš s ním spodním obloukem doprostřed a vyhodíš ho vrchním obloukem do druhé ruky.

U kuželek je nutné dodržovat právě tvar osmičky (na rozdíl od žonglovacích míčků, kde je jejich trajektorie vcelku jedno), protože má naprosto odlišný tvar. Jakmile přidáš druhou a třetí kuželku, bez trajektorie osmičky by se ti akorát omlátily o sebe.

A kdy poznáš, že je čas kuželku vyhodit? Právě tehdy, když ti ruka s kuželkou dosáhne do úrovně pupíku - to je správný čas na výhoz do druhé ruky. Kuželku vyhoď, nech ji udělat jednu otočku a chyť ji druhou rukou.

Tuto otočku trénuj a až ti nebude padat, vrhni se na žonglování se dvěma kužely.

Žonglování - umění hodu, ne sport chytu

Žonglování s kužely rozhodně není jen o tom, jestli kuželku chytneš. Jde o to, aby tvůj chyt vypadal esteticky, ne tak, že se po kuželce sápeš. Toho docílí jen a pouze správná technika předcházejícího kroku - hodu. Snaž se stát nohama pevně na zemi, kuželku nehledat ve vzduchu a nechodit za ní.

Jak žonglovat se 2 kužely? Na 4 doby!

A jak na první přehození dvou kuželů? Tady teprve začíná ta správná juggle legrace! Kuželky se ti totiž budou pravděpodobně srážet.

 • 1. doba - vyhodíš první kuželku
 • 2. doba - vyhodíš druhou kuželku
 • 3. doba - chytíš první kuželku
 • 4. doba - chytíš druhou kuželku

Tomuto procesu se říká tempo - vyměníš pozici kuželek. Trénuj z obou stran stejné - to znamená, že pokud napoprvé hážeš na 1. dobu z pravé ruky, podruhé haž na 1. dobu z levé ruky. Je důležité, aby obě ruce zvládaly ono tempo.

Tip: Pokud na tebe střídání rukou bude složité, natrénuj si nejdříve pouze pravou ruku, pak přepni a trénuj levou. Později to prokombinuj a zkracuj pauzy mezi jednotlivými tempy.

Ideální je mít dva žonglovací kužely odlišné barvy - pak si řekneš, že budeš vždy začínat například zelenou kuželkou.

Výška hodu a počet otoček

Kam vyhodit kuželky tak, aby se otočily jednou? Většinou se udává, že by to mělo být kousek nad úroveň očí, potažmo hlavy. Co když ale chci házet výš, nebo naopak níž?

Platí pravidlo, že čím níže chceš jednu otočku udělat, tím více musíš hodu dodat energie - tedy pokud hážeš nízko, dej jí co největší švih, pokud hážeš vysoko, nech kuželku se otočit pomalinku.

Tip: Super juggle kužely má například Juggle Dream. A nejen to, najdeš tam i jiné žonglovací vymoženosti!

Většinou se při vysokém hodu ale využívá dvou otoček - a samozřejmě musíš dodat více energie. Tohle je věc, kterou si musíš prostě natrénovat. Někomu se stane, že udělá jen 1,5 otočky, někdo jich v klidu dá 5. Vyzkoušej si, kolik síly musíš vynaložit na právě 2 otočky.

Jak držet 2 kuželky v jedné ruce?

Držet 2 kuželky v jedné ruce je vlastně oslí můstek k žonglování se třemi kužely. A jak je držet? Existuje pár základních gripů, mezi kterými si můžeš vybrat.

Tip: Nezapomeň na základní držení kuželky - palec drží první a další prsty jsou ready na druhou kuželku.

 • Classic Grip: Dolní nob druhé kuželky je pod horní kuželkou.
 • Circus Grip: Dolní nob druhé kuželky dej navrch horní kuželky.

Vyzkoušej si, co je ti příjemnější. Obecně je lepší, když černé linky kuželů nejsou v jedné rovině.

Tip: Dříve, než se pustíš do 3 kuželek, vyzkoušej si z gripu vyhazovat druhou kuželku a jen ji chytit, ať si zvykneš na vyhazování.

Jdeme na 3 kuželky

Žonglování se 3 kuželkami je vlastně kombinací dvou temp.

 • 1. doba - proběhne release (vypuštění první kuželky z pravé ruky - ve které držíš právě 2 kuželky)
 • 2. doba - vyhodíš kuželku z levé ruky
 • 3. doba - chytneš kuželku do levé ruky
 • 4. doba - vyhodíš další kuželku z pravé ruky
 • 5. doba - chytíš kuželku levou rukou
 • 6. doba - chytíš kuželku pravou rukou (máš nyní dvě kuželky)

Přidávání kuželů už není taková věda, pokud ovládneš právě pravidlo dob. Věříme, že juggliing s kužely zvládneš levou zadní, i když s trochou tréninku!

Tipy na závěr

 • Rozhodně nezanedbávej nedominantní ruku! Cokoliv na dominantní ruce trénuješ, na nedominantní musíš trénovat dvakrát tolik. 
 • Pokud budeš už unaven/a z ustavičného zvedání kuželů ze země, dej si kuželku mezi nohy a až potom chytni tu poslední. To samé můžeš dělat, pokud se rozhodneš žonglovat se skleněnými lahvemi - i když to moc nedoporučujeme...

Ať už jsi začátečník či pokročilý žonglér, žonglování s kužely je dovedností, která přináší radost, zábavu a úžasné dovednosti do tvých rukou – doslova! Překonávání vlastních hranic, trpělivost a neustálý pokrok jsou klíčem k ovládnutí této umělecké disciplíny. Ať tě to povede k cirkusové kariéře nebo ti jen zpestří volný čas, zůstaň motivovaný a nezapomeň, že žonglování je o radosti a svobodě vyjadřování. Doufáme, že se brzy stanou tři kuželky tvými věrnými společníky a žonglování tě bude inspirovat k novým výšinám!

[Autor-Ája]