Jak na žonglování s 5+ míčky! | Juggle like a PRO.
Vítej ve fascinujícím světě pokročilých metod žonglování s míčky! Neuvěřitelné triky a preciznost, která fascinuje diváky po celém světě... Juggle Like a PRO!
V tomto článku se naučíš numbers juggling jako správný mistr. Naučíme tě totiž pokročilé hody při žonglování s míčky. Jak vysoko vyhazovat míčky, jak je držet a na co si dát pozor? Čti dál!
Jak žonglovat s 5 a více míčky?
Pokud se teprve učíš žonglovat se třemi nebo čtyřmi míčky na žonglování, tyhle triky pro tebe ještě nejsou. Můžeš si ale nastudovat naše předchozí začátečnické články a vrátit se, až si budeš jistý/á v kramflecích. Anebo si tento článek přečti už teď a zjisti, co tě čeká!
kaskáda = základní trik s lichým počtem míčků; fontána = základní trik se sudým počtem míčků
flash = tolik catchů (chytů), jako počet míčků
qualify = dvakrát tolik catchů, co počet míčků
pattern = tvar triku
collect = ukončení žonglování pochytáním míčků
grip = způsob držení míčků před rozhozem
Cesta k žonglování s pěti míčky: Trpělivost a vytrvalost jsou klíčem k úspěchu!
Řekněme, že jsi v situaci, kdy zvládáš žonglování se 4 míčky (naštěstí není žonglování se 4 míčky o tolik složitější, než juggling se dvěma, a zvládneš se to v pohodě naučit v některém ze základních videí). Přechod ze 4 míčků na 5 je ale poněkud složitější. Je to opravdu jeden velký skok, který se na rozdíl od trojky a čtyřky určitě nenaučíš za týden. Pátý míček vyžaduje soustavnější úsilí. Takže - At First Juggle With 4 Balls Like a PRO.
- Nelekni se, když ti to vůbec nepůjde ani po týdnu! Je to naprosto normální a přijde to časem. Žonglování s pěti míčky umí fakt málo lidí a když se to naučíš, budeš jeden z mála v Česku, fakt!
Výška a tempo vyhazování míčků jsou klíčové faktory pokročilého jugglingu!
Každé přidání míčku znamená o něco zvýšit výšku hodu - 3 míčky jsou zhruba do úrovně očí, 4 míčky jsou krapet nad hlavu, 5 míčků je do výšky nad hlavu natažené ruky. Pak už přidáváš víc a víc - z pětky na šestku, půl metru, z šestky na sedmičku dokonce metr!
Zvyšování počtu míčků se taky rovná zrychlení tempa. Tomu se prostě nevyhneš - kdybys totiž chtěl/a žonglovat stejným rytmem jako trojku, musel/a bys je vyhazovat skoro až do vesmíru, aby ti nepopadaly. Víc míčků se zkrátka rovná žonglování rychleji a do větší výšky.
Žonglovat na jistotu, nebo nechat míčky popadat?
Vyber si, zda chceš jugglit na minimální počet hodů, ve kterých si jsi jistý/á, nebo se hecovat a případně nechat míčky popadat.
Řekněme tedy, že umíš flash (5 výhozů, 5 chytů), ale neumíš to zopakovat na qualify (10 catchů hned po sobě). Buď můžeš trénovat pořád dokola to, co umíš, a postupně budeš zkracovat prodlevu mezi flashi, nebo se trumfni na qualify a ono to časem přijde. Tady to záleží na tobě - vyzkoušej si, co ti vyhovuje.
Pokud volíš variantu padání míčků, prodlužuje se ti počet hodů, které ti fungují. To znamená, že je dobré si všímat hodů, které ti moc nejdou. Ano, děje se, že můžeš zvládat pattern s 10 hody a jenom 6. hod bude křivý. To znamená, že bys měl/a zaměřit pozornost právě na šestý hod a vypilovat ho tak, aby do patternu zapadal. V tomhle případě klidně nech ostatní míčky popadat na zem, jen ať se ten šestý hod naučíš. Míčky jsou odolné a nevadí, když padají.
Pokročilé techniky držení a skládání míčků při žonglování
Na držení míčků neexistuje jeden konkrétní návod a každý žonglér si bude stát za svým. Časem si i ty přijdeš na nějaký unikátní grip.
Jak držet 3 míčky v jedné ruce?🏐🏐🏐
Drtivá většina žonglérů používá první grip, který vidíš na obrázku.
Nejobvyklejší je držet 3 míčky do plochého rovnostranného trojúhelníku. Ten, co je nejblíže k tělu, vyhazuješ jako poslední a držíš ho prsteníčkem a malíčkem. První míček, který vyhazuješ, držíš jen prostředníčkem a druhý držíš ukazovákem a palcem.
První tedy vyhodíš míček, jež drží prostředníček - ihned potom se ti grip změní na základní držení 2 míčků, které již určitě umíš (úsečka). Vyhodíš další míček a sklapneš prsty. V ruce ti teď zbývá jeden míček.
Jak držet 4 míčky v jedné ruce?🥎🥎🥎🥎
Nejčastější grip pro 4 míčky je položit míček na již zmiňovaný rovnostranný trojúhelník. Můžeš, ale nemusíš si ho přidržovat prsteníčkem. Přidržování prsteníčkem ti ale dodá jistotu v tom, že ti míček nespadne na zem. A můžeš grip v pohodě otáčet do všech stran.
Další varianty držení 4 míčků
Jak na držení 5 míčků?⚾⚾⚾⚾⚾
Vycházej z gripu pro 4 míčky. Přední míček si mírně posuň dolů pod trojúhelník. Na trojúhelník pak zeshora dej pátý míček. Opět ho můžeš, ale nemusíš přidržovat - tentokrát palcem. Spodní míček budeš držet prostředníčkem a čtvrtý míček přidržuj prsteníčkem s malíčkem.
Typy míčků a které jsou ty nejlepší?
Které míčky jsou pro žonglování s vícero míčky ideální? Většina žonglérů se shoduje v tom, že jsou lepší ne příliš naplněné míčky, protože se lépe drží. Někdo má ale radši 100% naplněné míčky, protože v gripu nad nimi má lepší kontrolu a prsty se do nich tolik neboří.
Volba vhodných míčků na pochytávání většího počtu
Když už se učíš vyšší počty - 6, 7, 8, 9 - může to být s výběrem tvrdosti a velikosti těžší. Platí pravidlo, že plnější míčky se lépe vyhazují, měkčí míčky se zase lépe chytají. Proto si všimni, co ti dělá větší problém, a následně tomu přizpůsob výběr míčků.
Většina žonglérů, kteří žonglují s vícero míčky, používá měkčí a menší míčky, které jim žonglování zesnadňují. Menší míčky se ti samozřejmě lépe vlezou do ruky.
Žonglování s vyšším počtem míčků je výzvou, kterou si žonglér postupně osvojuje s tréninkem. Důležité je neztrácet trpělivost a nepolevovat. Každý žonglér si může najít svůj unikátní přístup a styl, který mu bude nejlépe vyhovovat. Ať se tedy rozhodneš žonglovat s 5, 7 nebo dokonce 9 míčky, představuje to skvělou cestu ke zlepšení své koordinace, koncentrace a pocitu pro rytmus. Přejeme ti hodně štěstí při tvojí žonglérské cestě!
[Autor-Ája]