Kendama a její zdravotní benefity

V posledních letech se stále více lidí začíná zajímat o alternativní formy cvičení a zlepšování svého zdraví. Jak to ale souvisí s na první pohled triviální japonskou hračkou - kendamou? Více než se může zdát!

Kendama kombinuje vlastnosti jako obratnost, postřeh, rovnováhu a soustředění. Ačkoliv kendamu považujeme především za zábavnou aktivitu, mnoho lidí začíná objevovat její neuvěřitelné zdravotní benefity. Jsi připraven/a proniknout do tajů kendamy? Čti dál!

opt_zdravotni-benefity-kendamy-banner

Už z historie je zjevné, že kendama je skvělá pro děti a mladistvé - v japonském školním systému je totiž pravidelnou součástí výuky už skoro 100 let!

Co už ale tolik lidí neví, je, že kendamování přináší výhody i do života dospělých, pracujících lidí. Kendama je opravdovým přínosem právě pro ty z nás, kteří trávíme hodiny za obrazovkou počítače, telefonu, nebo i jen fyzicky či psychicky náročným zaměstnáním.

Kendama jako prevence problémů ze sedavé práce

Není nic příjemnějšího, než se mezi prací u počítače byť jen na 5 minut odreagovat krátkou kendama rozcvičkou. Prokrvíš si celé tělo, protáhneš svaly a mozek znovu načerpá energii - budeš se zkrátka hned cítit líp! Jaké jsou konkrétní zdravotní benefity kendamy?  

Kendamování = svaly jako Hulk

Ačkoliv se to nezdá, kendama vyžaduje použití různých svalových skupin, a to včetně paží, ramen, rukou a zádových svalů. Pravidelné hraní kendamy vede k posílení těchto svalů a zlepšení svalové vytrvalosti. A navíc se díky cvičení s kendamou posilují i stabilizační svaly, které pomáhají udržovat stálou posturu. 

Tip: Přečti si náš článek Kendama od A do Z

Nech odpočinout oči od záření obrazovky

Kendama zvládá udržovat v kondici i tvůj zrak, kterému práce za počítačem vůbec neprospívá. Sledování pohybujících se předmětů totiž zdraví očí významně prospívá. Venku je takových příležitostí ke sledování mnoho, ale může jít třeba i o sledování míčových her nebo si třeba zahrát právě s kendamou - to držíš oči přilepené na tamě. Toto cvičení - tzv. smooth pursuit stačí provádět párkrát týdně 5-10 minut.

Když mozek potřebuje restart aneb obnov soustředěnost

Den už je opravdu dlouhý a zaboha se nedokážeš soustředit na práci? Co takhle kendama?

opt_kendama-zlepsuje-zdravi (2)

Kendama je vlastně druh mindfulness cvičení, které může pomoci zklidnit mysl, snížit stres a zlepšit pozornost. Pravidelné cvičení s kendamou také může přispět k lepšímu duševnímu zdraví a zvýšení celkového pocitu pohody.

Určitě znáš ten pocit, kdy po celém dni práce za počítačem vlastně ani pořádně nevidíš práci, kterou jsi za sebou zanechal/a. To může být dost demotivující, někdy až depresivní. Kendama je naprostý opak, je to přímý styk s realitou. Skvělý pocit z podařeného triku zažíváme hned. Triků, které můžeš trénovat, je nespočet - progress může přicházet opravdu rychle. A to je právě pro naši mysli úplný ráj na zemi.

Víš, jak skvělé je chvíli nedržet myš, ale vzít do ruky solidní kus dřeva? Relaxem je i zvuk hry, kdy příjemné klepání kendamy rozptýlí naše smysly zanesené monotónní prací.

Už ti došly všechny nápady? Kendama vzkřísí tvou kreativitu!

Kendama je hra, která umožňuje rozvoj kreativity a uměleckého cítění. Existuje mnoho různých triků a kombinací, které můžeš se svou kendamou provádět. Experimentování s různými pohyby a kombinacemi triků posiluje kreativitu a stimuluje mozkovou aktivitu. Tento aspekt kendamy je také skvělým způsobem, jak se odpojit od každodenní rutiny a vyjádřit se skrze pohyb a tvořivost.

Tip: Vyber si správnou kendamu s pomocí našeho článku Jak vybrat kendamu

Protrénuj motoriku a koordinaci

Hraní kendamy aktivuje jemnou motoriku a koordinaci nejen rukou a očí. Pravidelné cvičení s kendamou pomáhá rozvíjet jemné motorické dovednosti a zlepšuje koordinaci mezi mozkem a končetinami. Tento druh tréninku může být zejména pro děti velmi prospěšný, protože podporuje správný vývoj jejich motorických schopností.

Pokud sedíš celý den za počítačem, zlepšení jemné motoriky rozhodně nebude na škodu. Navíc rozpohybuješ celé tělo, takže například bolest zad nebo karpální tunely se ti vyhnou obloukem.

Tip: Zajímá tě, jak se soutěží v kendamě? Mrkni na náš článek Jak se soutěží v kendamě

Už sháníš svou kendamu?

Dnes jsme zjistili, že kendama není jen zábavná hračka, ale má také mnoho zdravotních benefitů. Od zlepšení motoriky a koordinace, přes posílení svalů až po podporu duševního zdraví a rozvoj kreativity – nabízí komplexní cvičení pro tělo a mysl. Pokud hledáš nový způsob, jak zlepšit své zdraví a zároveň si užít zábavu, zkus se ponořit do světa kendamy a objev všechny výhody, které s sebou přináší.

[Autor-Ája]