Co je nového? Srovnání aktuálních kendam | Trendy & Novinky

Pokrok nejde zastavit a ve světě kendamy to platí dvojnásob. Každý rok se kendama technicky hodně posouvá. Objevují se nové trendy, které posouvají hru dopředu (nebo spíš vzhůru do oblak)!

Pojďme se společně podívat na to, jaké novinky hýbou kendama světem a jaké parametry na tvé kendamě nesmí chybět.

 

Začátkem roku 2023 Lotus představil jejich nový shape "ELEMENT". Na něm vyšla většina Lotusek za uplynulý rok. Pomocí Elementu si můžeme směr vývoje kendamy krásně znázornit. Jeho vývoj trval několik let a základní myšlenka za ním je stabilita a všestrannost. K tomu mu napomáhá pár základních vlastností sarada. Samotné sarado je totiž těžké a má prudký sarado rádius.

Moderní sarado má totiž vážit vždy víc než sword. Díky tomu bude kendama v kombinaci s dírou v basecupu vždy perfektně lunarovat. Tento prvek může ovšem malinko uškodit při gunslingerech nebo dirty-fingerech

A právě proto se prohlubuje rádius mezi spikem a cupem. Tento prudší rádius/výřez ti pomůže udržet kendamu na prstu a zároveň neubrat z lunarových vlastností. Celá kendama je o něco větší než předchozí modely - a díky tomu je daleko stabilnější i třeba u lighthousů a jugglů.

Shrnuto podtrženo, jedná se prostě o mašinu na triky, na které je vše o něco jednodušší než dřív. 

V trendu zvětšování se nesla i naše FYFT kendama. Její tvar se nese spíš v jednodušším duchu. Nenajdeš na ní žádné ostré křivky ani prudký rádius (na rozdíl od Lotus Element). Kendama je určená převážně pro začátečníky, kterým nabídne maximální pohodlí při učenísnad všech triků. A to jak těch úplně základních (kde hodně pomohou velké kalíšky), tak i těch pokročilejších (kde bude tvou oporou třeba díra v base cupu nebo velké stall pointy). Zároveň máš na výběr z více druhů dřeva - buk, bambus, javor, jasan. Takže jako začátečník můžeš najít přesně tu dřevinu, která ti sedí nejlíp!

 

S novým tvarem přišel po delší pauze i KROM. Jmenuje se Slaydawg 3 a nejznámější kendama s tímto shapem je KROM ECLIPSE. Navazuje na předchozí řadu Slaydawg 2. KROM kendamu opět zvětšil a je dost podobná naší FYFT kendamě. Disponuje o něco většími stall pointy, na druhou stranu má oproti FYFT shapu menší small cup. To znamená, že na saradu je méně váhy a kendamu o něco hůř lunaruje. Na druhou stranu lépe gunslingruje.

Obecně je Slaydawg 3 shape naprosto skvělý tvar na juggly, slingery a late keny.

 

No a asi největší novinkou začátku roku 2024 jsou dva nové LOTUS PRO MODELY, kde každý z nich opět disponuje novým shapem. Řeč je o MARS a MALA kendamách. MARS je signature kendama Franty Marse a MALA je kousek Markuse Landera.

Každá z kendam jde jiným směrem.

  • Franta kendamu navrhl spíše hravě. Jeho kendama je díky zajímavým křivkám v shapu schopná zvládnout naprosto jakýkoliv trik.
  • Markus u své kendamy dbal spíše na stabilitu a mohutnost.

Přijde ti, že to všechno je hrozně moc informací, a nevíš, co si z toho vzít? Neboj, shrneme ti to!

Trend je jasný. Oproti starším kendamám se nejnovější kousky zvětšily. Značky se nebojí více experimentovat a zkouší nové věci. Asi nemůžeme říct, která kendama je nejlepší - to ty si musíš najít to pravé ořechové (nebo spíše bambusové/javorové/bukové). 

[Autor-Franta]