Jak na Juggle

Franta tě naučí Juggle úplně od začátku – nejdřív do big cupu, pak do všech ostatních cupů (Around Juggle) a nakonec nejpokročilejší verzi Juggle Spike.

Juggle – big cup

Juggle se skládá z rotace kenu (ken flipu) a pinknutí tamy mezitím, co ken rotuje ve vzduchu.

Proto je pro juggle nejdůležitější umět dokonale ken flip. Pokud už ho umíš, zkus v průběhu jeho rotace ťuknout rukou do druhé ruky, ve které držíš tamu. Následně se nauč pinkat tamou v ruce. Častou chybou začátečníků je, že kouli při jugglu chtějí chytat a pak vyhazovat. Tak to nefunguje – kouli opravdu jen pinkáš prsty. Když se to naučíš dělat tak, aby díra byla stále na jednom místě, půjde ti potom spike snadněji. Pokud už všechny tyto základní kroky umíš, je na čase spojit je dohromady.

Začni pull upem – držíš ken, tama visí na stringu. Pohybem kenu směrem nahoru vyhoď tamu zhruba do výše hrudníku a když začíná padat, udělej ken flip. Když ken rotuje, odraz tamu dlaní tak, jak to už umíš, a chytni ken. Nastav big cup a chyť padající tamu do něj. Pak stačí jen dát spike.

Nejdřív ti jugglovat asi nepůjde, je to těžší, než se zdá. Tak zachovej klid a zkoušej to dál a dál.

Jaká kendama je na juggle vhodná?

Někdo se učí jugglovat bez stringu – provázek totiž často překáží a zamotává se. Pro naučení principu je tedy možná lepší kendama bez provázku. Na druhou stranu bude asi otrava, že ti to bude pořád padat. Alternativou je mít string delší – Franta používá aspoň osmiprstový (délka na prsty se měří tak, že je tama na spiku a když string natáhneš pod base cup, spočítáš, kolik prstů se do mezery vejde).

delka-stringu-prsty-min

Dalším kritériem je vyváženost tamy a kenu.

Tip: Podívej se na všechny vyvážené kendamy, které máme skladem.

Around Juggle

Pokud umíš juggle do big cupu, natrénuj si ho chytat i do small a base cupu. Když už je pak umíš všechny dobře, můžeš udělat Around juggle.

Juggle – spike

Nejpokročilejší verzí jugglování je chytání do spiku. Můžeš začínat buď z pull upu stejně jako při učení juggle – big cup. Nebo můžeš začínat ze spiku. Důležité je umět juggle opravdu dobře, abys pak veškeré soustředění mohl/a věnovat způsobu, jakým vyhazuješ tamu. To je totiž pro spike nejdůležitější.

Pokud začínáš pull upem, nauč se tamu vyhazovat do takového inward earth turnu. Díra pak míří k tobě a při odpinknutí tamy při jugglu ji máš pěkně pod kontrolou a spike ti pak jde líp.

Pokud začínáš ze spiku, vyhoď tamu tak, aby letěla dírou směrem od tebe. Když pak tamu pinkáš rukou při jugglování, jemně ji podeber, aby rotovala jako při earth turnu. Pak přesně víš, jak tama letí a kde je díra. Spikování je pak snazší.

Opět platí to, že trénink a trpělivost je ta nejpodstatnější součást učení.

[Autor-Franta]