Co je Magic: The Gathering?

Když se člověk s Magicem setká poprvé, hra působí jako jakýsi nepochopitelný mix řádu a chaosu. V tomhle článku si proto představíme Magic: the Gathering úplně od základů pro ty, co se s ním setkávají poprvé.

Tip: Všechny MTG produkty najdeš v sekci Magic: The Gathering

O co jde?

Magic: The Gathering (nebo zkráceně MTG) je sběratelská karetní hra. Základem je hra, kde má každý hráč balík o 60 kartách, 20 životů a cílem je snížit pomocí karet životy protihráče na 0.

Pravidla Magicu jsou hodně komplikovaná – uklidňující ale je, že ani profíci je neznají kompletně. Základy hry se dají naučit během desítek minut a zbytek jsou okrajové případy, na které při hře v kuchyni na stole většinou nedojde.

Tip: Podrobnější pravidla Magicu najdeš v našem článku Pravidla hry.

Co znamená sběratelská karetní hra?

Že se jedná o sběratelskou karetní hru znamená, že se nehraje pořád se stejnými kartami. Když si koupíš například karetní hru Bang!, hraješ pořád se stejným obsahem, pokud si nekoupíš nějaké rozšíření. V Magicu si každý hráč staví balík z karet, které vlastní. Velkou součástí Magicu je nákup, prodej a výměna karet. 

Tip: Balíčky pro začátečníky najdeš v kategorii Předkonstruované balíčky a jednotlivé karty v kategorii Kusovky.

Co je formát?

Magic je komplexní hra a dá se hrát několika různými způsoby (těm říkáme formáty). Formáty se liší v tom, jaké karty jsou povoleny, kolik hraje hráčů, s kolika životy začínají a kolik karet musí být v jejich balíčku.

MTG hra

Tip: Přehled všech důležitých formátu najdeš v článku Formáty ve hře Magic: the Gathering.

Jak začít?

Pravdou je, že Magic je hra, se kterou se těžko začíná, pokud člověk nezná někoho, kdo by mu vysvětlil základy. Pokud někoho takového znáš, doporučujeme obrátit se na něj.

Pokud s Magicem začínáš sám/sama, doporučujeme začít s kamarádem, který je nováček stejně jako ty. Není nic jednoduššího než koupit si 2 balíčky pro začátečníky, sednout ke stolu a začít. 

Druhou možností, jak začít s Magicem, je MTG Arena (Magic hra na PC). Součástí hry je dobře postavený průvodce pro začátečníky, každý dostane na začátku hned několik balíků – a hlavně: je to zdarma.

mtg-arena

Tip: Máme pro tebe i článek o tom Jak sestavit svůj první balíček a Jak si vybrat mezi produkty.

Stojí to za to

Víme, že začít s Magicem není hračka a chce to hodně trpělivosti a času. Ale jak se jednou naučíš základy, bude to hračka. Magic je hra, co může člověku "oživit život". Někoho na hře láká její komplexnost, někoho umění a příběh v kartách a někoho zase soutěžní ambice. Tahle hra je pro každého hráče přínos trochu jiným způsobem. A rozhodně stojí za to dát jí šanci. 

[Autor-Sony]