Údržba kostky pro pokročilé

Tomáš Nguyen se podělí o své tipy, jak se starat o kostku. Zahrne čištění kostky, lubování a seřizování šroubků.

Tip: Sháníš novou kostku? Podívej se do sekce 3x3x3. Příslušenství a jiné tvary pak najdeš v souhrnné sekci Speedcube.

Tomáš už se speedcubingu věnuje přes 6 let a dokáže strávit hodiny snahou o to, aby byla kostka co nejlepší.

Prvním krokem je rozebrat celou kostku. Nejjednodušší postup je otočit horní vrstvu o 45 stupňů a následně vyndat hranu, ostatní dílky už pak jdou vyndat lehce. Následně můžeš i odmontovat středy šroubovákem. Všechny rozebrané dílky můžeš omýt v jarové vodě, ale šroubky tam rozhodně nikdy nedávej. Pokud nechceš věnovat tolik času následnému sušení, můžeš dílky prostě otřít utěrkami nebo ubrousky. Kostku nikdy není možné vyčistit na 100 %, ale je dobré tomu věnovat aspoň trochu času, aby ses zbavil prachu a lubu, který do kostky dali při výrobě.

Nyní přejdeme k lubování středů. Používá se těžší lube na bázi silikonu, rozhodně nikdy nepoužívej lube na bázi vody. Tomáš používá Traxxas 30k Lube nanášej na kořen šroubu a na hlavici a na střed, zabráníš tím vrzání kostky. Pak můžeš kříž provizorně smontovat.

V následujícím kroku seřizujeme šroubky. Tomáš přichází se svým tipem, že utahuje zkrátka tak dlouho, dokud neuvidí přesně jeden (na počtu nezáleží) závit. Tím se zaručí, že všechny šroubky budou utaženy úplně stejně.

Dalším krokem je složit celou kostku zpět dohromady. Předtím, než složíš poslední stranu, vezmi si opět těžší lube (třeba Traxxas) a nanášej ho. Když už ti chybí v kostce jen dvě hrany a jeden roh, na odvrácenou stranu hran přidej opět trošku lubu. Obecně platí, že silikonové luby je dobré dávat spíš k interní části kostky, protože když ji dáš na dílky, bude kostka tuhá a pomalá. 

Stejně jako jsi kostku rozložil, tak ji slož, tudíž poslední hranu pod úhlem 45 stupňů.

Nejdřív se ti kostka může zdát tuhá, ale asi po dvaceti solvech se ustálí a bude krásně stabilní. Až je uvnitř těžký lube rozmělněn, použij lube na bázi vody, Tomáš doporučuje Lubest. Rozhodně nedoporučuje Maru lube, neboť ten vydrží v kostce v řádu minut a taky na sebe hodně nabaluje špínu. Trošku (2–4 kapky) lubu na vodní bázi aplikuj na kontakty, kostka pak bude svižnější.