Údržba kostky pro pokročilé

 Tomáš Nguyen se podělí o své tipy, jak se starat o kostku. Zahrne čištění kostky, lubování a seřizování šroubků.

Tip: Sháníš novou kostku? Podívej se do sekce 3x3x3. Příslušenství a jiné tvary pak najdeš v souhrnné sekci Speedcube.

Tomáš už se speedcubingu věnuje přes 6 let a dokáže strávit hodiny snahou o to, aby byla kostka co nejlepší.

Rozebrání a sestavení kostky

Prvním krokem je rozebrat celou kostku. Nejjednodušší postup je otočit horní vrstvu o 45 stupňů a následně vyndat hranu, ostatní dílky už pak jdou vyndat lehce. Rozebrání a opětnému složení kostky jsme věnovali celé video.

2x2x2

U kostek 2x2 jde někdy opatrně vyndat roh a zbytek už jde snadno. Pokud roh vyndat nejde, pomoz si šroubováčkem – povol jednu stranu a roh pak už to půjde. Rozlož celou kostku.

Rozložená 2x2x2 kostka

Rozložená 2x2x2 kostka

Ne všechny vnitřní dílky jsou u dvojek stejné. Tři z nich mají ve středu takové malé pacičky. Tyto tři dílky se složí do trojúhelníku kolem středu (střed má speciální drážky tam, kam tyto dílky patří) a vytvoří pevný základ, kolem kterého se celý zbytek kostky otáčí. Nejprve vlož dva z těchto speciálních dílků, pak vlož libovolný první roh a následně ho uzamkni třetím vnitřním dílkem. Pak vkládej postupně vnitřní hrany a vnější dílky. Doporučujeme skládat kostku rovnou podle barev, protože kdybys to dělal libovolně, musel bys na konci možná něco předělávat, aby šla kostka složit. Když už ti zbývají poslední dva rohy a jedna vnitřní hrana, dej dovnitř nejprve jeden roh, po něm vnitřní dílek a pak nasaď poslední roh. A máš hotovo.

3x3x3

Trojka se rozebírá od hrany horní vrstvy. Celou vrstvu si pootoč o 45 stupňů a pak pootočením vyndej hranu. Kdyby ti to nešlo, kostku si povol šroubováčkem. Po první hraně vyndej sousední rohy atd.

Rozložená 3x3x3 kostka

Rozložená 3x3x3 kostka

Kostku zpátky složíš opět od libovolné hrany. Pak pokračuj přes sousední hranu a roh, který patří mezi ně. Nakonec, aby byla kompletní jedna celá část kostky kolem rohu, doplň poslední hranu. Pak stejným způsobem pokračuj dál. Jako poslední dílek jde na místo opět hrana. Při jejím vkládání si opět poslední vrstvu kostky otoč o 45 stupňů, půjde to tak líp.

4x4x4

4x4x4 kostka je na rozkládání a opětovné skládání samozřejmě složitější než dvojka nebo trojka. Opět se při rozkládání začíná hranami. Pak už je to snadné.

Rozložená 4x4x4 kostka

Rozložená 4x4x4 kostka

U čtyřek jsou vnitřních dílků dva druhy – hrany (oválné) a středy (tenké). Vnitřní hrana patří mezi dva vnitřní středy. Základem je postavit takové písmeno L ze dvou hran. Na tento vnitřní základ pak začni dávat vnější dílky, nejprve střed, pak hranu. Postav tak jednu osminu kostky – kolem jednoho rohu. Pokud máš magnetickou kostku, sestavování ti půjde líp.

Z poloviny složená 4x4x4 kostka

Z poloviny sestavená 4x4x4 kostka

Když už máš kostku z poloviny složenou, vnitřní bílé dílky můžeš zastrkat dovnitř a na ně teprve dávat vnější barevné. Půjde ti to tak lépe. Posledním vkládaným dílkem je opět hrana.

Čištění kostky

Následně můžeš i odmontovat středy šroubovákem. Všechny rozebrané dílky můžeš omýt v jarové vodě, ale šroubky tam rozhodně nikdy nedávej. Pokud nechceš věnovat tolik času následnému sušení, můžeš dílky prostě otřít utěrkami nebo ubrousky. Kostku nikdy není možné vyčistit na 100 %, ale je dobré tomu věnovat aspoň trochu času, aby ses zbavil prachu a lubu, který do kostky dali při výrobě.

Nyní přejdeme k lubování středů. Používá se těžší lube na bázi silikonu, rozhodně nikdy nepoužívej lube na bázi vody. Tomáš používá Traxxas 30k Lube nanášej na kořen šroubu a na hlavici a na střed, zabráníš tím vrzání kostky. Pak můžeš kříž provizorně smontovat.

V následujícím kroku seřizujeme šroubky. Tomáš přichází se svým tipem, že utahuje zkrátka tak dlouho, dokud neuvidí přesně jeden (na počtu nezáleží) závit. Tím se zaručí, že všechny šroubky budou utaženy úplně stejně.

Dalším krokem je složit celou kostku zpět dohromady. Předtím, než složíš poslední stranu, vezmi si opět těžší lube (třeba Traxxas) a nanášej ho. Když už ti chybí v kostce jen dvě hrany a jeden roh, na odvrácenou stranu hran přidej opět trošku lubu. Obecně platí, že silikonové luby je dobré dávat spíš k interní části kostky, protože když ji dáš na dílky, bude kostka tuhá a pomalá. 

Nejdřív se ti kostka může zdát tuhá, ale asi po dvaceti solvech se ustálí a bude krásně stabilní. Až je uvnitř těžký lube rozmělněn, použij lube na bázi vody, Tomáš doporučuje Lubest. Rozhodně nedoporučuje Maru lube, neboť ten vydrží v kostce v řádu minut a taky na sebe hodně nabaluje špínu. Trošku (2–4 kapky) lubu na vodní bázi aplikuj na kontakty, kostka pak bude svižnější.

[Autor-Ája]