Když už trojka nestačí aneb rubikovy kostky pro náročné

rubik

Složil jsem ji! Ale co teď? Pokud už vás nebaví skládat jednu a tu samou kostku, neustále se učit nové algoritmy a skládací postupy, drillovat, ale chcete zkusit něco nového, co však nebude příliš náročné, možností je spoustu. Jak si ale vybrat?

Velikosti

Nejčastější kostkou, kterou se speedcubeři snaží po úspěšném složení “klasické trojky” pokořit, je menší verze krychlového tvaru 2x2x2. Právě dvojka, známá také jako kapesní nebo ledová kostka, je na složení velmi jednoduchá, ke kompletnímu solvu vám postačí pouze dva algoritmy. Chybu však neuděláte ani ve větším provedení, v rámci kostky 4x4 vám postačí naučit se skládat středy, hrany, OLL a PLL paritu, zbytek je naprosto stejný.

Zajímavost: věděli jste, že má dvojka celkem 3 674 160 možných kombinací? To je oproti 3x3 kostce zhruba o 43 trillionů (43x1018) míň

 

Nejlepší 2x2 kostky

Mirror cube

Chcete si dát pauzu od učení algoritmů, ale i přesto zkusit něco nového, neznámého? Pořiďte si Mirror cube. Tato modifikace má každý dílek jinak velký a ač se po rozložení může zdát, že ji už nikdy nesložíte dohromady, nemusíte zoufat, klasickou trojku v ní stoprocentně najdete, jen to ze začátku bude chtít pořádnou dávku trpělivosti a zkoušení, kam daný dílek patří. Ideální je i na večer nebo do špatného světla, a pokud máte problém s rozlišováním barev stejně jako já, mirrorku si díky jednobarevnosti zamilujete. A pokud by vám náhodou nešla složit, nevadí, můžete si ji rozloženou postavit třeba na poličku a přidat vaší domácnosti netradiční designový prvek.

Pyraminx

Nudí vás krychle? Vyzkoušejte pyraminx! Tento pravidelný čtyřstěn ve tvaru pyramidy je dokonce o pět let starší, než klasická Rubikova kostka, a její velkou výhodou je možnost složit ji zcela intuitivně. Nejčastěji se vyrábí v provedení se třemi vrstvami, můžete si však vybrat i dvouvrstvou, čtyřvrstvou variantu s názvem Master pyraminx nebo dokonce pyramidu s pěti vrstvami.

A co dál?

Vyzkoušet toho můžete opravdu hodně. Pokud vás nadchne větší kostka, dostat se můžete až k variantě 33x33x33. Kromě skládání jsou větší kostky vhodné i pro designování, navrhnout a poskládat si můžete téměř jakýkoli obrázek. Pokud však chcete od krychlového tvaru upustit, možným pokračováním je například Skewb. Mezi náročnějšími kostkami pak můžete najít například Square-1, Mastermorphix, Ghost cube nebo Clock neboli Rubikovy hodiny. Ať se rozhodnete jakkoli, vaše nové skills se jistě kladně podepíšou i na skládání klasické trojky. A nebo snad chcete zažít něco úplně nového?

Pro FYFT napsala Lucie Burianová

[Autor-FYFTtalent]