Rubik's Tower není jen tak nějakým hlavolamem

rubiks_tower_fyft

Je už pro tebe Rubikova kostka moc obyčejná? Znáš i její další, menší nebo větší varianty a už nevíš co dál? Co takhle mrknout na spojení dvou 2x2x2 kostek? Ve své podstatě se přesně takhle dá popsat hračka zvaná Rubik’s Tower neboli Rubikova věž. I když se to dá říct takhle jednoduše, při jejím řešení se určitě potrápíš.

Rubik's Tower je v originálním provedení 2x2x4, ale najdeme i neoficiální kousky v různých variantách od 2x2x2 nahoru. Věž tak může být být teoreticky jakkoli vysoká, ale masově produkované jsou jenom po 2x2x7. Nadšení designeři si dokonce dokázali vytvořit až třináct bloků vysoké věže. Tyhle extrémy bych však radši nechal stranou.

Tahle hračka je už složitějším typem hlavolamu, který během řešení mění svůj tvar (v angličtině shape shifter). Když je tedy pomíchaná může mít hned několik podob. Ty musíme vyřešit ještě předtím, než se vůbec budeme zamýšlet nad barvami. Všechny situace by se možná dali poskládat zcela intuitivně, ale jednoduché algoritmy jsou tím, co ti pomůže nejvíce. Věř nebo ne, některé případy vypadají doslova děsivě. Když už ale znáš princip skládání základního tvaru, to nejhorší máš za sebou.

Najednou už před sebou konečně vidíš něco, co se dá popsat spojením dvou známých kostiček. Nemysli si ale, že už máš úplně vyhráno. Při skládání barev totiž můžeš použít algoritmy z 2x2x2, avšak jenom na střední dvě řady. Znalost skládání jiných kostek se ti tak určitě bude hodit. Po vyřešení středu ti totiž zbývají zamíchané konce. Na jejich finální řešení ti naštěstí postačí jen několik jednoduchých tahů.

Ačkoliv je tahle hračka opravdu zajímavá, nevěnuje se jí tolik pozornosti jako ostatním kostkám. Dokonce ani nemá vlastní kategorii ve speedcubingu. Trpí tak stejně jako ostatní shape shifter modely a doplácí na to, že nemají společný základní tvar. Nesoutěžně je to ale velice zajímavá zábava pro všechny nadšence cubingu. 

[Autor-FYFTtalent]