Buduj skill! Ten je tvůj a nikdo ti jej nevezme

Koníčky a dovednosti jsou důležitou součástí našeho života - bez nich by to byla nuda. Jestliže patříš do skupiny lidí, kteří se pořádně ničemu nevěnují a nemají se v čem zlepšovat, či ti dokonce někdy v hlavě utkví myšlenka "nemám žádné koníčky", pokračuj ve čtení tohoto článku a věř tomu, že ti dáme důvod s nějakým koníčkem začít - samozřejmě můžeš číst, i pokud už nějaké koníčky máš, skillů není nikdy dost.

osvoj si novou dovednost

Dovol nám tě motivovat

Vždy je lepší mít se v čem zlepšovat - nejen, že to působí skvěle na lidskou psychiku, dále tě to ale může dostat i do vyšších vrstev společnosti, různých komunit, kde poznáš super nové lidi, nebo získáš skvělé příležitosti, kde budeš moct svou těžce budovanou dovednost uplatnit. Dovednost znamená schopnost vykonávat určitou práci s určitou dokonalostí. Učení se novým dovednostem ti přinese uspokojení v osobním, ale i pracovním životě - a pracovní dovednosti umožňují člověku správně pracovat. Díky tomu se staneš individualističtějším a sebevědomějším.

Nové dovednosti ti dají novou šanci pocit úspěchu. Mezi základní dovednosti, ve kterých je žádoucí se zlepšovat celý život, patří především komunikační dovednosti, time management, rozhodování, vedení a přizpůsobivost. Učení ovšem vyžaduje čas a trpělivost.

Nezapomeň, že dovednosti jsou důležitou součástí tvého životopisu - sice tam asi nebudeš psát, že umíš skládat rubikovku, ale princip učení se novým dovednostem aplikuješ všude.

učení dovedností vyžaduje čas a trpělivost

V čem dalším se mohu učit

Překlad slova skill - dovednost, zručnost, obratnost. Překlad slova toy - hračka. A u nás na FYFTu najdeš nepřeberné množství skill toys, tedy hraček, které ti přidají novou dovednost do tvého repertoáru.

Už v dětství jsme si rádi hráli v různými hračkami a vlastně kterákoliv z nich pro nás byla jakási skill toy - nabírali jsme nové a nové zkušenosti, zlepšovali svou motoriku a zároveň jsme se jimi i bavili. Pomáhaly nám i s chováním, uvědoměním, sebeovládáním i soustředěním. To všechno jsou věci, které jako dospělí uplatníme v každodenním životě a které je třeba také neustále hýčkat a vylepšovat

Proč bychom ale my, kteří už dětmi nejsme, měli upouštět od hraček? Správně, neměli.

i dospělí si mohou hrát

Fakt: Skill toys účinně fungují proti nervozitě, ale i třeba přejídání a úzkostem.

Tipy na zajímavé koníčky pro volný čas

Na našem YouTube kanálu FYFT najdeš spoustu různých návodů jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, takže určitě můžeš mrknout tam. 

Na webu FYFTu najdeš různé koníčky, které si můžeš osvojit. U nás asi nejoblíbenější kategorií je kategorie Speedcube, tedy skládání Rubikovy kostky na čas. Je dost možné, že tuhle dovednost už máš, tak či tak není od věci se neustále zlepšovat a posouvat hranice.

Dále je oblíbená kendama, tradiční japonská dřevěná hračka, která má za úkol trénovat trpělivost a naučit tě ovládat koordinaci, rovnováhu a celkově používat své tělo.

Můžeš zkusit i cardistry, což je umění míchání karet. S kartami se totiž nemusí jen hrát poker či žolíky, dají se s nimi dělat věci, které ostatním vytřou zrak!

Juggling - je jen na tobě, jestli si vybereš žonglování s míčky, kužely, lahvemi nebo se vydáš cestou poi, flowersticks a diabol.

A pokud tě tyhle známé směry tolik neberou (nebo je třeba už ovládáš), můžeš zkusit kompaktnější skill toys - třeba begleri, penspinning a knucklebone. Nemůžeme doporučit lepší antistresové pomůcky!

Nebo jsi odvážný a připravený věnovat spoustu času do komplexnějšího koníčku? Zkus Drone Racing. Není to nic moc jednoduchého, budeš se muset naučit pájet a nastudovat, jak koptéry fungují, ale výsledek stojí za to. Navíc, když se fakt vytrénuješ, můžeš si tím i solidně přivydělat.

opt_mirror_cubeopt_begleri_skilltoyopt_drony_whoopy

Jak se učit rychleji

Stanov si cíl svého učení

Prvním krokem k získání nové dovednosti je stanovení cíle, kterého chceš dosáhnout. Je to doslova biochemický proces - jakmile náš mozek zjistí, že jsme dosáhli svého cíle, tělo začne vyplavovat dopamin, jeden ze čtyř hlavních hormonů štěstí. Tento hormon se vyplavuje i při obyčejnějších denních činnostech a je zodpovědný za tvou spokojenost a hlavně další motivaci - takže je to takový začarovaný kruh.

Rozděl si soubor dovedností

Není možné, aby ses naučil/a vše za jeden den. Místo toho si sestav konkrétní menší cíle, skrze které se prokoušeš do konečného cíle, který sis stanovil na začátku. Když uvidíš, že zvládáš plnit něco, co sis předem určil, posiluješ svou sebedůvěru - mozek ví, že co řekneš, to platí. Úplně nejefektivnější je stanovit si i časový rozvrh a nejen seznam úkolů.

zlepšování uvolňuje dopamin

Osvoj si pravidlo 80/20

Pravidlo 80/20 tvrdí, že 80 % informací uložíme, pokud učení věnujeme 20 % času, nebo také že 20 % úsilí přinese 80 % výsledků. Tohle pravidlo platí i v ostatních oblastech (např. strava), proto se vyplatí naučit se ho využívat v každodenním životě.

Aplikuješ to opravdu všude - třeba i v 80 % konverzace použiješ 20 % své slovní zásoby.

Zaměř se na jednu dovednost

Nemyslíme tím, že bys měl veškeré ostatní směry odložit stranou a soustředit se pouze na tu jednu věc, kterou se chceš naučit. Spíše tím máme na mysli neodbýt si učení v jeden den s tím, že ti to půjde parádně, a v ostatních dnech už na to zase nesáhneš. Mozek si naopak věci lépe zapamatuje, když do něj informace budeš vkládat po kouscích - malé a dosažitelné dílčí kroky jsou klíčem k úspěchu.

Když ti něco nepůjde, jako že se to pravděpodobně stane, vždy se můžeš vrátit k tomu, co už umíš, protože přesně to ti připomene, že dokážeš udělat nějaký pokrok, zlepšovat se. Jen to chce čas. A navíc se ti uvolní hormony štěstí!

sleduj svůj progres

Tip: U rubikovky se pokrok sleduje jednoduše, protože svůj progres můžeš sledovat na timeru.

Vyhraď si čas na trénování

V dnešní hektické době času někdy není nazbyt - den, jako by měl 12 hodin, a my máme pocit, že nemůžeme nic stihnout. I tak je, pro zachování zdravého rozumu, někdy třeba vyhradit si čas jen pro sebe samého a zlepšování se v tom, co tě naplňuje a baví. Přes to vlak nejede.

Stanov si dlouhodobý cíl

Krátkodobé cíle pomáhají sledovat tvůj pokrok, kdežto zaměření na dlouhodobé výsledky ti pomůže osvojit přístupy k překonávání výzev a motivovat tě, i když na cestě budou překážky. Čím více skillů osvojíš, tím jednodušší bude si osvojovat ty další! 

staň se nejlepším ve svém okolí

Můžeš se třeba stát nejlepším páječem široko daleko.

Udělej si radost!

Víš, že 11. 11. se slaví Den všech nezadaných neboli Singles´ Day? Jde o svátek, který zprvu slavili jen čtyři čínští vysokoškolští studenti jako cynickou odpověď na svátky zamilovaných. V ten den bys měl/a oslavit sám sebe, tedy to, jak úžasný jsi člověk, i když třeba nemáš svou drahou polovičku. Tak nesmutni a udělej radost svému duchu i tělu tím, že u sebe provedeš nějaký upgrade!

 

 

[Autor-Ája]