Udělej si radost! Zanedbáváme se

Všichni si někdy pokládáme otázku "co si mám koupit pro radost?". Někdy to může být fakt oříšek - spousta lidí může mít pocit, že už mají vše, co potřebují, jiní naopak bezmyšlenkovitě kupují věci, které za pár dní skončí zahrabané v šuplíku a vlastně pro ně nemají žádnou hodnotu. Je načase si udělat radost něčím, co pozvedne našeho ducha.

udělej si sám radost novými knížkami

Třeba si poslední dobou pokládáš otázky typu:

Co si mám koupit? Čím si udělat radost? Jak si udělat radost? Co si koupit za 500,-?

Nemusíš se cítit špatně kvůli tomu, že za sebe chceš něco utratit - totiž investovat do sebe je to nejlepší, co můžeš udělat. Především bys měl/a pečovat o svou psychickou pohodu, se kterou se jednoznačně pojí právě i materiální věci. Prostě musíme dělat něco sami pro sebe, rozkrájení se pro druhé není řešením.

 opt_dejf_rád_diaboluje

Dárky pro mě aneb chvilka pro sebe

Trávit čas sám se sebou je opravdu důležité. Spíše ale než u počítače bys ale svou chvilku pro sebe měl/a trávit zlepšováním se v nějaké dovednosti. Dovedností můžeš mít nespočet - počítají se tam jak třeba komunikační dovednosti, time management nebo přizpůsobivost, tak ale i ovládání nějaké skill toy s určitou dokonalostí. Možností, v čem se zlepšovat, jsou stovky a tisíce. Stačí najít tu správnou.

Záleží na typu člověka

Každému z nás dělá radost něco úplně jiného a je to v pořádku. Někteří lidé se zaměřují třeba na módu - koupit si jednou za čas nějaké supr čupr oblečení a vystylovat outfit tak, že se za tebou každý otočí, zní skvěle. Nebo jsi třeba ten typ, který se o sebe rád stará - proto si kup nějakou kvalitní kosmetiku a začni se pořádně rozmazlovat. Či dbáš na zdravý životní styl? Pořiď si pořádné sportovní vybavení a kupuj si ty nejzdravější potraviny - nejen, že ti za to tvoje tělo jednou poděkuje, dobře to ale bude působit i na tvou psychiku.

opt_franta_miluje_BMX

Nebo třeba patříš k těm, kteří rádi poznávají nové koníčky a prohlubují svoje schopnosti a dovednosti. Proto tady pro tebe máme pár typů z naší nabídky, co si koupit na Vánoce nebo k narozeninám. Nebo prostě jen tak - pro radost.

Tip: Přečti si náš článek Buduj skill, kde najdeš pár užitečných tipů, jak se efektivně učit novým dovednostem!

Jak vybrat skilltoy

Nejdříve se zamysli nad pár faktory:

1) Hodláš koníček provozovat sám, nebo s přáteli či rodinou?

Existuje spousta typů a možností zábavy - některou můžeš provozovat sám, k jiným potřebuješ přítomnost další osoby. Bylo by super se zamyslet nad tím, zda tě bude bavit trávit čas pilováním o samotě, nebo si k tomu někoho přizveš.

Pokud chceš udělat radost nejen sobě, ale i ostatním, doporučujeme vybrat něco v kategorii her. Například deskové hry jsou naprosto skvělou zábavou pro dlouhé večery, a to jak s rodinou, tak přáteli. Společné hraní deskových her navíc efektivně prohlubuje vztahy. Vyber si mezi spoustou rodinných her, strategických her, vědomostních her, logických her, ale i her pro dva, pokud se nedokážete sejít ve větším počtu.

Něco mezi může být například kendama. Je to tradiční japonská dřevěná hračka, která trénuje tvoji trpělivost, přesnost a koordinaci těla. Výhodou kendamování je, že ho můžeš provozovat jak sám, tak i s přáteli, protože kolem kendamy se točí obrovská komunita. Navíc jsou pořádány různé akce, které tě donutí skill zlepšovat a na kterých poznáš super nové lidi.

Nebo jsi samotář/ka a radši se odreaguješ na vlastní pěst? Zkusit můžeš třeba hry pro jednoho nebo Rubikovu kostku. Rubikovka se samozřejmě taky dá trénovat společně s přáteli, nicméně to asi většina koníčků. U kostky se ale nikdy nebudeš nudit, ani když vedle tebe nebude nikdo sedět. Můžeš se neustále zlepšovat - sledování času složení na timeru ti dokáže hodně usnadnit sledování progresu.

2) Kolik chceš do sebe a nového koníčku investovat?

Koníčky se dají rozdělit do několika kategorií, a to ty, do kterých investuješ pakatel, střední třída a pak ty, u kterých je fakt dobré si předem rozmyslet svou finanční situaci a to, zda se opravdu vyplatí se do toho pouštět.

Jedním z úplně nejlevnějších koníčků je cardistry. V podstatě ti stačí jeden balíček kvalitních karet a vystačíš si na pěkně dlouho, pokud se o ně budeš starat. Zároveň si cardisti rádi dělají sbírky ze všemožných balíčků. Jedná se o hodně efektní skill.

Tip: Dražší karty s časem přibývají na hodnotě, pokud jsou nerozbalené.

Na druhé straně může být třeba diametrálně jiný koníček, a to Drone Racing. Létání s drony není levná sranda a vyžaduje hodně času, píle a nějakou tu technickou šikovnost. Počítej s tím, že pokud se pustíš do tohoto koníčku, budeš nějaký čas ležet zahrabaný v knížkách, ale ve výsledku se to může hodně vyplatit, ať už jen super skillem, nebo i na profesionální účely.

3) Kolik času a píle zvládneš do koníčku vložit?

Některé koníčky zaberou více času, jiné méně. Záleží, kolik času chceš sám do sebe investovat. Zkoušel/a jsi třeba už stavebnice? Některé vyžadují preciznost a staví se déle, ale o to jsou autentičtější (například cihlové stavebnice), plastikové modely si budeš moct následně i nabarvit a třeba elektronické stavebnice a stavebnice Gravitrax tě toho dokáží spoustu naučit.

Nebo chceš něco, co tě jistojistě uvolní od stresu? Pak jsou pro tebe vhodné menší hračky, se kterými se naučíš manipulovat v podstatě hned. Patří tam třeba begleri, dvě závaží na provázku trénující obratnost tvých prstů - schováš to do kapsy a vytáhnout to můžeš vlastně kdekoliv. Ještě menší je knucklebone, který funguje obdobně. S begleri sice máš větší prostor pro nové triky, ale obě dvě skill toys ti dokážou zvednout náladu.

 Ať už si uděláš radost čímkoliv, je to jedině dobře! A nezapomeň - 11. 11. se každoročně slaví Singles´ Day neboli Den nezadaných (ostatně jak už to datum vypovídá). Proto si alespoň v tento den pořiď něco, po čem dlouho toužíš. A více se dozvíš v článku Co je to Singles´ Day.

 

[Autor-Ája]