Singles´ Day alias svátek všech nezadaných

Už jsi slyšel/a o svátku jménem Singles´ Day? Můžeš se taky setkat s názvy Double 11 či Bachelors' Day. V českém překladu jde o "Den svobodných" (doslovně z čínštiny Four Sticks Day, tedy Den čtyř hůlek) a jedná se o čínský neoficiální svátek (to znamená, že se sice slaví, ale do práce/školy se bohužel jde tak či tak). Slaví se každoročně 11. 11. - to datum si o takový svátek přímo říká.

jak trávit čas sám

Původ Singles´ Day

Datum 11. listopadu (11/11) bylo zvoleno proto, že číslice 1 připomíná holou hůl. V čínském slangu ale holá hůl značí svobodného muže, který nepřidává větve do rodokmenu. Zároveň jedničky symbolizují i skupinu nezadaných lidí.

11. listopadu je svátek všech nezadaných

Paradoxně se ale tento svátek stal oblíbeným datem, kdy jsou naopak vztahy oslavovány - například v roce 2011 se přímo v tento den v Pekingu vzalo více než 4000 párů, což je téměř třikrát více, než je tamější denní průměr.

Ale jak někoho napadlo takový svátek slavit? Jednoduše - jednalo se totiž o cynickou odpověď na tradiční svátky typu Valentýn, tedy ty, které jsou zaměřené na páry. V tu dobu svátek slavili jen čtyři vysokoškolští studenti, konkrétně v 90. letech 20. století. V roce 2009 ale Daniela Zhanga, generálního ředitele jedné prodejní společnosti, napadl geniální plán - co takhle začít tento den využívat jako 24hodinový nákupní svátek, který nabízí slevy na online nákupy a offline zábavu?

vylepši nějakou svou dovednost

Zajímavost: Jeden student například rezervoval každé druhé místo v kině a zakázal párům sedět vedle sebe během promítání romantického filmu Pekingský milostný příběh.

Tip: Gans mozaika, kterou DEjF skládá na obrázku, může posloužit jako super single zábava a zároveň zlepšíš svou přemýšlení nad rubikovkou.

Jak se tento svátek slaví

Jak jsme již zmínili, jedná se o svátek, který oslavuje všechny nezadané, a zároveň také o nákupní sezónu. Dnes je tento svátek největším dnem fyzického maloobchodu a online nakupování ve světě. Konkurenti společnosti Alibaba, společnosti, která slevy zavedla, pořádají festival Singles´ Day, který vynáší desítky miliard dolarů. Sama společnost Alibaba v roce 2017 utržila přes 25 miliard dolarů, čímž předčila všechny americké nákupní svátky včetně Black Friday nebo Cyber Monday.

Mnoho lidí je smutných z toho, že jsou nezadaní - považují to za negativní skutečnost. Myšlenkou svátku je ale oslava sebe samého! Máš se totiž soustředit jen na sebe a udělat si radost. Navíc se často říká, že se musíš nejdřív naučit milovat sám sebe, než budeš moct milovat někoho jiného, a být single ti umožňuje se soustředit na číslo jedna. V tento den si tedy lidé nejen dělají radost materiálními věcmi, ale chodí i na večírky nebo se různě setkávají jinde.

hrát můžeš i sám se sebou

Tip: Radost si můžeš udělat bez ohledu na svůj vztahový status - ať už drahou polovičku máš, nebo ne, stále by sis měl dopřát něco, co by tě za normálních okolností nenapadlo.

Tipy na oslavu Dne nezadaných

- Najdi si nový koníček, kterému se budeš věnovat. Rozvíjení dovedností a viditelný progres působí úžasně na lidskou psychiku.

- Sejdi se s přáteli, kteří jsou nezadaní, a uspořádejte společně večeři.

- Používej hashtag #SinglesDay na svých sociálních sítích, abys rozšířil povědomí o tomto cool svátku.

- Propaguj svou sebelásku! Co ti na sobě dělá radost? Mohl/a sis zajít do posilovny nebo udělat dobré jídlo - ať už to je cokoliv, nezapomeň se se seznamem věcí, co na sobě máš rád/a, pochlubit ostatním, abys je motivoval/a k tomu samému.

- Udělej něco, po čem dlouho toužíš. Už dlouho chceš zajít do luxusní restaurace nebo na super dovolenou? Do toho, postav se na první místo!

- Začni dělat něco pro své zdraví - jíst zdravěji, začít cvičit nebo jen chodit na procházky do lesa. Uvolni se a začni se cítit skvěle sám se sebou.

- Nebo si třeba udělej výlet do Číny a nauč se mandarínštinu nebo kantonštinu, aby ses mohl/a zúčastnit tamější zábavy.

vyraz na výlet do Číny

 Věděl/a jsi, že dříve bývali nezadaní lidé v životě smutnější, ale dnes už štěstí v životech single lidí statisticky roste?

 Doufáme, že si svátek nezadaných užiješ naplno a pořádně oslavíš, jak skvělý člověk jsi! ♥

[Autor-Ája]