📣 Den dětí se blíží! 🎁 Využij až do 1.6. kód "DENDETI" a získej SLEVU 10% na cokoliv.

Jak si najít a udržet koníček? Zjisti, co tě baví!

V dnešní uspěchané a stresující době je důležité mít koníček, který nás naplňuje radostí a přináší do našeho života smysl. Vlastní hobby nám umožňuje utéct od každodenní rutiny, relaxovat a rozvíjet své dovednosti. Ale jak najít ten správný koníček, který nás bude bavit a naplňovat? 

Prvním krokem k nalezení toho pravého koníčku je sebereflexe. Zamysli se nad tím, co tě opravdu zajímá a co tě baví. Může to být cokoli, od malování přes yoyo až po létání s dronem. Co ti šlo dobře na základní škole? Na jaké kroužky jsi chodil/a jako malý/á? Máš nějaké skryté vlohy, jak se říká "od boha"?

Důležité je najít něco, co tě bude bavit dlouhodobě a v čem se opravdu najdeš. Jakmile budeš mít v hlavě několik nápadů na to, čemu se chceš začít věnovat, je čas začít experimentovat. Ber to jako "koníčkový speed dating". Zkus věnovat každé aktivitě pár dní, abys zjistil/a, jestli je to to pravé.

Některé koníčky jsou finančně náročné, a kdyby sis každý měl/a vyzkoušet, vyšlo by tě to na nemalé peníze - proto to zkus prostřednictvím komunity. Ač to tak občas nevypadá, každý koníček má svou komunitu, byť jen malou - někdo se pravidelně schází na soutěžích, jiní se schází prostě "jen tak".

Zjisti si, kdy se koná nějaká soutěž nebo sraz a vyraz tam jako divák. Jednak nabereš inspiraci, a jednak poznáš skvělé lidi, kteří se s tebou rádi podělí o tipy a rady, jak s daným koníčkem začít. Zahoď ostych stranou - co ty víš, třeba kromě nového koníčku, získáš i nové přátele, se kterými budeš sdílet svoji cestu ke skillu.

Tip: Věděl/a jsi, že nejsme jen internetový obchod, ale máme i kamennou pobočku, kam nás můžeš přijít osobně navštívit? Na naší prodejně si můžeš drtivou většinu skilltoys osahat, vyzkoušet a nechat si poradit od našich zkušených FYFŤáků Tomáše a Franty! 
Přijď si složit Rubikovku, zalétat na FPV simulátoru, naučit se s Kendamou, zatrikovat si s Yoyem nebo vyzkoušet naši Fingerboard rampu! Už jen tím, že nás navštívíš, objevíš hromadu koníčků, u kterých jsi možná ani netušil/a, že vůbec existují!

Jak si udržet koníček?

Ovládnout nový koníček nebo dovednost může být často výzvou, ale klíčem k úspěchu je trpělivost a pravidelný trénink. První den nesložíš Rubikovku pod 10 vteřin, ani se hned nenaučíš powerloop s FPV dronem. Je potřeba pochopit, že žádný učený z nebe nespadl a všechno chce svůj čas.

Když narazíš na překážku, nehledej důvody, proč to vzdát, ale hledej cesty, jak se ve svém koníčku rozvíjet. Nebuď na sebe příliš tvrdý/á a užívej si každý malý pokrok. A pamatuj, že zlepšení přijde samo, stačí jen vytrvat a nevzdávat se, protože "Kolik dáš koníčku času, tolik se ti vrátí skillu".

Komunita, komunita a zase ta komunita! Když se přidáš do skupiny lidí, kteří sdílejí stejný zájem jako ty, najednou se tvoje perspektivy zásadně rozšíří. Sdílení svých úspěchů s ostatními může udělat tvůj koníček ještě zábavnější, protože máš s kým oslavit každý malý úspěch.

V komunitě najdeš nováčky i profíky, máš tak šanci se od těch zkušenějších učit a rychleji se zlepšovat. Můžeš se dívat na jejich techniky, přístupy a styl, a to ti může otevřít oči a ukázat ti nové možnosti, jak se ve svém koníčku posouvat dál. A možná jednou budeš ty ten zkušený, co pomůže někomu jinému. 

Tip: Téměř každý všední den se u nás koná nějaký sraz komunit - v pondělí se tu schází speedcubeři, středeční odpoledne patří kendamákům, dva večery v týdnu (středu a čtvrtek) to u nás po zavíračce ovládnou nadšení deskohráči, obtýden se tu konají whoop závody!
Spoustu akcí pořádáme i o víkendech - Speedcube soutěže, kendama jamy, pájecí a barvící workshopy! Naše prodejna je zároveň i herna, a to každý všední den od 9 do 18 hod – přijď si třeba s kamarády zahrát nějakou deskovku.

Závěrem

Koníček není jen o získávání dovedností, ale i o cestě, kterou při tom ujdeš. Je to cesta plná vzestupů i pádů, která tě formuje a přináší ti nové pohledy na svět. Cesta, která tě učí, baví, někdy frustruje, ale nakonec tě vždy někam posune. Je to o radostech, o překonávání vlastních limitů, o sdílení s ostatními i o osobním růstu. Je to cesta, kterou stojí za to podniknout.

[Autor-Lucka]