Tipy na vánoční dárky z FYFTu

stromek

Nákup vánočních dárků je někdy pěkná dřina. Bezcílné bloudění po obchoďácích, nervy z toho, že se dárek nebude líbit a stres z toho, jestli dárky nakoupené online stihnou přijít včas. Ani letos tě v tom nenecháme! Připravili jsme hromadu tipů na dárky, které můžeš koupit na pár kliků u nás a mít hned po starostech. 

Ale teď už k věci. Máme pro tebe několik tipů na dárky pro 

a stejně tak pro

 Nebo to chceš nechat na obdarovaném? Dej mu poukaz!

Pro kamarády a sourozence (do 15 let)

Pokud máš přemýšlivějšího bráchu nebo sestru, mohl by se mu/jí líbit nějaká TCG (sběratelská karetní hra), komiksy/manga nebo speedcubing a hlavolamy obecně. Tady máme tipů tolik, že by se nám sem všechny nevešly. Jestli ti žádný z nich nepadl do oka, koukni ještě níž na tipy pro jednotlivé koníčky.

(1) Co se speedcubingu týče, jako první kostku doporučujeme MonsterGO M, ale pokud hledáš rovnou nějakou lepší kostku, doporučíme ti profesionální Gan 13 MagLev (podle mnohých nejlepší kostka současnosti). Jestli už tvůj sourozenec skládá, koukni dále v článku na dárky pro speedcubery. Dále ale můžeš okusit i takovou Gan Mirror M nebo Gan Mozaiku 10x10, ze které si budeš moct skládat vlastní obrazy.

 

 

(2) Sběratelské karetní hry jsou super koníček, který díky pravidelnému vycházení nových karet jen tak neomrzí. Klasikou je Magic: The Gathering, kde doporučujeme začít se Starter Setem, nebo sáhni po – Digimon TCG. Tu jsme si v posledních měsících extra oblíbili. Je snadná na naučení a pestrou hru si zahraješ už se začátečnickým balíkem. Pravidla Magicu i Digimonů kdyžtak najdeš na našem YouTube kanále.

(3) Možná to ani nevíš, ale na FYFTu máme i komiksy a mangu. Jestli tvůj sourozenec rád čte, třeba se mu zalíbí jiný formát než klasická knížka. Pokud vybíráš mangu pro mladšího bráchu nebo sestru, doporučujeme nádherně ilustrované fantasy Ateliér špičatých klobouků. U staršího naopak neuděláš chybu s klasikou – Batman komiksy.

Pro kamarády a sourozence (15–25 let)

Pro kámoše a sourozence ze střední a výšky jsme vybrali koníčky, které jsou mnohem zábavnější, když se dělají ve víc lidech.

(1) Prvním je kendama. Japonská hračka, která na první pohled nevypadá jako nic moc, ale po chvíli zjistíš, že v sobě skrývá nekonečno možností. Kendama je dvojnásobně zábavná, když se jí věnuješ s kámošem, protože se zlepšujete společně, učíte se navzájem a předháníte se v tom, kdo se dřív naučí který trik. Nejlepší kendama na začátek je KROM POP, skvěle vypadající kendama s pogumovaným povrchem od naší oblíbené značky z Dánska. Pokud chceš rovnou nějakou extra, koukni na KROM POP LOL, která má ještě lepivější povrch, nebo na Lotus Bloom, která je o trošku větší. Super kendama pro pokročilé je pak KROM Jokbert Pro Mod Kendama nebo Air kendama od Lotusu.

(2) Dalším koníčkem, do kterého můžeš s kámošem/kámoškou projevit svou kreativitu je Cardistry. Umění s kartami, kde je cílem s něčím tak obyčejným, jako je balíček karet, udělat neuvěřitelné pohyby a triky, které se často zdají nemožné. Karty na triky existují v hromadě cool designů a doporučujeme si je projít, ale jako jistotu doporučujeme:

- Rider back - sázka na jistotu pro každého začínajícího cardistu, ale i hráče karet nebo kouzelníka. Tyhle karty za svou cenu splňují vše, co profi karty splňovat mají.

- Supreme Line edice - Pro ještě pohodlnější springy jsou karty SupremeLine. V balení je jen jeden žolík a 3 kouzelnické karty - blank, double back a speciální gaff karta.

 

Pokud ale toužíš po nějakých epic kartách s filmovým motivem, můžeš kouknout na Avengers karty, Star Wars karty, nebo třeba Harry Potter karty. No kdo by to pod stromečkem neuvítal?

(3) Jestli se tvůj kruh přátel rád sejde na nějakou tu hru, můžeme jich nabídnout stovky. Tady je jen pár tipů:

 • Stella - nová rodinná hra z úžasného světa Dixitu, ve které hráči propojují obrázky se slovní nápovědou.
 • Dungeons & Dragons – nejznámější hra na hrdiny, která se objevila například ve Stranger Things, zažívá comeback. Essential Kit obsahuje všechno co je potřeba, aby se vaše družina mohla vydat na první dobrodružství.
 • Jestli se chceš na hodiny přenést do světa Star Wars, ve hře Star Wars: Vnější okraj se staneš bídákem, co loví lidi a pašuje zboží. Jestli si troufneš na něco ještě víc hardcore, Star Wars: Rebellion je bitevní hra na 2–3 hodiny, ve které máš tolik možností, že se ani nepokusíme je tu všechny vysvětlit. Je to bomba.
 • Jestli si naopak myslíš, že tví kámoši ocení nějakou oddechovou party hru, zkuste Shit Happens, která dobře funguje v kombinaci s alkoholem a doporučujeme ji až 18+. Jestli hledáš spíš něco family friendly, doporučujeme Výbušná koťátka nebo ještě lépe novou bednu Výbušná koťátka: recepty na katastrofu – hru, kde je jediným tvým cílem nevybouchnout. K základní hře jsou k dispozici i různá rozšíření, třeba Implozivní koťátka nebo Štěkající koťátka, ale v nové bedně najdeš to nejlepší ze všech karet!

(4) Posledním tipem na koníček, který můžete rozjet ve dvou, je yoyo. Jestli jsi nikdy freestyle yoyo neviděl(a), hoď si ho do YouTube vyhledávače. Budeš koukat. Na začátek Doporučujeme One nebo Arrow. Víc informací do začátku najdeš v článku Jak si vybrat yoyo.

Pro dospěláky (mamku a taťku)

Nejcennější věc, co můžeme našim rodičům dát, je společně strávený čas. Ten si sice nekoupíš, ale co takhle zpříjemnit si ho nějakou fajn hrou?

(1) Naším prvním tipem na dárek pro celou rodinu je Kubb – společenská venkovní hra, ideální do parku nebo na zahradu. Dá se hrát jeden na jednoho, nebo na týmy až o 6 lidech (celkově 12 hráčů). Hráči se snaží shodit polínka protějšího týmu a nakonec shodit krále. Hra není náročná a je napínavá až do posledního hodu. [Video]

(2) Další 4 tipy, které pro tebe máme, jsou deskovky ideální pro večer nebo nedělní odpoledne s rodinou. 

 • První z nich je Takenoko – velmi jednoduchá a pěkně zpracovaná hra, ve které se hráči starají o svou bambusovou zahrádku, kterou ovšem ohrožuje nenasytná panda. Hru si užijí i nemladší a je odehraná za 45 minut.
 • Jízdenky, prosím! je dneska už světoznámá klasika, ve které hráči budují železniční síť napříč Evropou. Dá se hrát až v 5 hráčích, je v češtině a odehrajete ji za 45 minut.
 • 7 divů světa – draftovací hra, ve které si hráči postupně budují svoje město a staví divy světa. Oproti předchozím hrám je malinko složitější, ale o to více možností hráčům dává. Je určená pro 3–7 hráčů a odehrajete ji do půl hoďky.
 • Dixit je další krásně ilustrovaná hra s pravidly, které se dají vysvětlit za pár minut. Jde o hru, v níž jsou důležité asociace a matení protihráčů. Zahrají si ji bez problému i nejmladší, dá se hrát až ve 12 lidech a odehraná je většinou do půl hodiny, ale dá se ukončit dřív i protáhnout.

Podobných her jsou samozřejmě mraky. Všechny je najdeš v kategorii Rodinné hry.

Obzvlášť tátové by mohli ocenit i Discgolf.

(3) Zná tvůj táta Discgolf? Jestli ne, mohl by se mu líbit. Podle nás jde o super koníček pro celou rodinu. Je to v podstatě golf s talířem a v posledních letech je to čím dál více oblíbený outdoorový sport. Vybrat si disk může být věda, ale pro začátečníky existují předchystané sady, ve kterých jsou všechny 3 základní typy disků – Driver na nejdelší hody, Midrange na střední a Putter na hody do koše. V ČR je přes 100 zdarma přístupných discgolfových hřišť.

(4) Na závěr máme 2 drobnosti, které by se mohly líbit, ale nejsou pro každého. První je Rubikova kostkaAno, je to překvapení i pro nás, ale ukázalo se, že s boomem speedcubingu se ke spoustě dětí přidávají i jejich rodiče. Byť často nemají soutěžní ambice, skládání jen tak není o nic menší zábava. Když si nebudeš jistý/á kterou kostku pořídit, doporučíme ti MonsterGo M 3x3.
Druhou drobností jsou plastové kartyJe to super praktická věc na všechny výlety a dovolené – vydrží totiž skoro všechno. Když je ohneš, tak se narovnají a ohyb na nich nezůstane. Když je zašpiníš nebo poliješ, můžeš je jednoduše opláchnout a odřené a potrhané okraje jsou jim naprosto cizí. Doporučujeme například pokerové Bicycle Prestige.

Pro speedcubery

Vybírat dárek pro speedcubera má jeden háček. Každý si chce kostku vybrat sám a cizí vkus se těžko odhaduje. Takže jestli přesně nevíš, jakou kostku má vyhlídlou, sáhni radši po nějakém příslušenství.

(1) SMART věci.

 • První je GAN Smart timer. Dá se propojit s appkou Cubestation, což je dost možná gamechanger, protože tím jde ze setupu úplně vyřadit počítač.
 • U Smart věcí ještě chvíli zůstaneme, protože s Cubestation se dá propojit i nová smart kostka MonsterGO AI, která stojí jen 799 Kč (!). Tu můžeme doporučit úplně všem, protože appka nabízí vychytávky, které ocení jak začátečníci, tak pokročilí.

(2) Další tip je trošku netradiční – jsou to Rubikovy hodiny, konkrétně QiYi Magic clock. Tohle je naprosto revoluční verze donedávna neoblíbeného hlavolamu. Má v sobě totiž přes 200 magnetů, které dělají ze skládání naprosto neuvěřitelný zážitek.

(3) Zajímavé soutěžní kostky

 • GAN 13 MagLev FrostedNová vlajková loď, která si klestí cestu konkurencí s novým systémem magnetů
 • X-Man Tornado V3 – Tato kostka přináší nové zpracování vychytávek jako je například nastavitelná síla magnetů, příjemný feel a vylepšený corner-cutting
 • GAN Pyraminx M Enhaced – Příjemně lehký, rychlý a hlavně neuvěřitelně tichý pyraminx se skvělým magnetickým mechanismem

Pro kendamáky

(1) Pro začátečníky doporučíme KROM POP LOL, která je vymakanější verzí oblíbené POPky.

(2) Pro pokročilé:

 • První zajímavou kendamou je Lotus Sacred, která má větší rozměry než je standard, takže se s ní spousta triků dělá líp.
 • Další specialitou je KROM Unity (Equilibrium), která garantuje přibližně stejnou váhu kenu a tamy.

(3) Pro kendamáky kteří rádi změní tempo doporučíme Terra Pill, nebo rovnou Jumbo pill – zvětšenou verzi.

 

Pro hráče

(1) Jestli hledáš zajímavý dárek pro hráče, máme pro tebe tip na jednu specialitu. Mint série minideskovek, které se vejdou do kapsy. V každé z malých plechových krabiček je schovaná jedna stolní hra, pokaždé s jinou mechanikou. V nabídce je Worker placement a Cooperative.

(2) Je libo něco výjimečného? Koukni do kategorie Kickstarter hry.

 • Radlands Deluxe Edition – postapokalyptická hra pro 2 hráče, kteří se proti sobě postaví ve strategické karetce.
 • The Gallerist Kickstarter edice – hra s nádhernými komponenty, ve které se ocitneš v pozici obchodníka s uměním.
 • On Mars Kicksterter edice – Limitovaná edice hry, ve které se postavíš jedné z největších výzev lidstva – budování kolonie na Marsu.

(3) Hry podle filmů a seriálů:

 • Jedním z nejočekávanějších filmů letošního roku byla Duna a i k té vyšla deskovka. Duna: Impérium je hra, která skvěle využívá děj a prvky z filmu/knihy při gameplayi.
 • Hra o trůny – Druhá, vylepšená, edice hry, ve které se pokusíš usednout na železný trůn. Komplexní strategie pro 3–6 hráčů zabere asi 3 hodiny.
 • Harry Potter: Boj o Bradavice je kooperativní hra, ve které každý z hráčů hraje za jednoho z mladých kouzelníků, kteří bojují proti padouchům. Není složitá, je pro 2–4 hráče a zabere asi hodinu.

(4) Kromě toho určitě něco najdeš v kategorii Herní merch, kde se skrýva hromada hrnků, oblečení a dalších doplňků s herní tematikou.

Pro cardisty

(1) U cardistů je to celkem jednoduché. Každý ocení balík od Fontaine, Anyone nebo Touch. Stačí si vybrat design.

(2) Pokud hledáš něco cenově dostupnějšího, Supreme line jsou pro cardisty spotřební zboží, takže je využije úplně každý.

(3) Cool dárek můžou být i karty s tematikou jako je Bitcoin.

Nic tě nezaujalo, nebo nevíš jistě, co se bude líbit? Využij našich poukazů!

Pro fanoušky Minecraftu

PS: Kdyby tě zajímaly i loňské tipy na dárky, můžeš si pustit video. Třeba i tam ti něco padne do oka!