Airbrush techniky pro začínající modeláře

Airbrush - malířská technika, kde stříkáš barvu malou pistolkou pomocí stlačeného vzduchu. V podobě, v jaké ho známe teď, se proslavil už v roce 1893 - tehdy se začaly vyrábět a prodávat přesně takové pistolky, jako používáme dodnes.

Technikou airbrush se doslova myslí vzduchový štětec a využívá se zejména při tvorbě reklam, streetartu a retuši fotek, v našem případě ale k barvení miniatur (například Dungeons & Dragons) a plastikových modelů. Tak co, přestalo tě bavit barvení štětcem a chceš se naučit něco nového? Tak si pojď přečíst vše o technice airbrush!

barvení d&d figurky technikou airbrush

My nabízíme celou kategorii Airbrush, kde najdeš fakt vše, co potřebuješ.

A v tomhle setu dokonce najdeš vše potřebné pohromadě!

Co je to airbrush?

Tady můžeš mrknout na video, které tě uvede do světa airbrushe!

Airbrush se stal jednou z nenahraditelných technik pro modeláře. Modely můžou mít různé velikosti - od úplně maličkých figurek po několikadecimetrové modely různých lodí, letadel a tak podobně. Na tuhle techniku si člověk většinou přijde až s postupem času, a to tak, že barvení štětcem už prostě není tak efektivní a nesplňuje požadavky - díky airbrushi totiž barvu na model naneseš naprosto rovnoměrně, čehož se štětcem tak jednoduše nedocílíš.

A pořád nevíš, co si pod tímhle názvem přestavit? Vezmeš si pistolku, dáš do ní barvu a kompresorem barvu vytlačuješ tak, že stříká a rovnoměrně se nanáší na povrch - zkrátka v tom není žádná věda! Pozor si však musíš dát na špatný tlak vzduchu, zanesenou pistoli a špatnou barvu. To všechno ti může malování značně znepříjemnit.

Tip: Rozhodně doporučujeme si přečíst článek O technikáliích Airbrushe

Kde barvit

Mrkni na video o barvení!

Jako první by sis určitě měl vymezit místo na barvení - starý stůl, modelářská podložka nebo jen pořádně podložit starými novinami..? No, hlavně ať se nic neponičí. Kolem bude totiž létat barev, které asi jen tak nevyčistíš.

Chtěli bychom upozornit na jednu věc - ideálně bys měl pracovat v dobře provzdušněném a větraném prostoru. Zároveň taky neuškodí používat roušku, protože dýchat výpary je zbytečné a může být dost škodlivé.

malování modelu letadla

 A konečně... Jak barvit?

Příprava a základní fakta

Airbrush si postav na stůl nebo prostě na místo, které sis určil jako místo činu, pohodlně se usaď a připrav si svůj model.

Tip: Nezačínej s airbrushem na ostrém modelu! Žádný učený z nebe nespadl, takže nepočítej, že ti to půjde hned, je to přeci jen o tréninku. Nemusí to být ani opravdický model, stačí třeba i papír.

Obecně platí, že čím méně vzduchu použiješ, tím menší bude rozptyl, a naopak, čím více vzduchu do pistolky naženeš, tím víc se ti barva rozprskne.

Množství barvy se kontroluje spouští, která ovládá jemnou jehlu u ústí pistole. Jednoduchá pistole má pouze regulaci vzduchu, dražší kousky už zvládají i dávkovat barvu a plynule měřit šířku linie.

Nejdříve si pistolku můžeš otestovat bez barvy (s vodou) - uvidíš, že když zmáčkneš spoušť, bude vycházet jen vzduch, kdežto když začneš tahat dozadu, začne se dávkovat voda - přesně tak to funguje i s barvou. Tedy u těch dražších modelů, ale o to je práce s nimi pohodlnější.

nejdřív si airbrush natrénuj

Jak na míchání barev

Tady se zarazíme, protože airbrush se od klasického štětečkování docela liší - barvy se stříkají, a tak musí být výrazně řidší než barvy, které nanášíš štětcem - přeci jen nechceš, aby se ti hned ucpala tryska. Takže jak na to? Rozhodně použij ředidlo.

Tip: Kolik použít ředidla ti většinou řekne výrobce. Pokud to nenajdeš, řeď v poměru 1:3 (barva:ředidlu)

Barvy zároveň můžeš úplně v pohodě míchat - vzduch je rozmělní na tak malé částečky, že to není vůbec problém. Jen si dej pozor na správnou konzistenci.

Nemusíš se bát použít i trochu vody - barvu si předem nařeď v tubě, do pistole si nalij trochu vody a až pak přidej naředěnou barvu. Na svůj ideální způsob si ostatně přijdeš časem!

Tip: Přímo v pistoli můžeš složky míchat i tím, že jemně zacpeš trysku prsty a vzduch necháš unikat jen trochu. Jednotlivé složky budou probublávat.

Začátečnické chyby

Při barvení modelů se může stát nemilá věc - barvy pustíš hodně a začnou se ti tvořit jakési kapičky - vzduch ti barvu začne rozhánět. To je nežádoucí - airbrush přeci jen slouží k rovnoměrnému nanesení barvy. To se dá relativně snadno řešit tím, že budeš na plochu foukat pouze vzduch bez barvy - vysušíš to.

Ideální stav je, když se ti povrch zdá vlhký, ale zároveň se neroztéká/nerozstříkává nikam jinam po povrchu. Než to člověk má v oku, zabere to nějaký čas, takže buď v klidu.

A nezapomeň barvy před použitím protřepat!

Stínování pro pokročilé

A co silné stránky airbrushování? Několikrát zmiňovanou výhodou je právě rovnoměrné nanášení barvy. To znamená, že stínování bude o to efektivnější. A taky si třeba můžeš určit, z jakého úhlu bude na tvůj model dopadat světlo, a přesně z toho směru model vystínovat. Barva nebude dopadat tam, kam by se světlo za normálních okolností nedostalo (za různé záhyby atp.), proto bude výsledný efekt stát za to!

Glazování a vybarvování konkrétních částí

Nevýhoda oproti normálnímu štětci, airbrush nikdy nebude tak precizní. To ale neznamená, že je nereálné vybarvit konkrétní plošky.

Nejprve si připrav gradient. Jemně a z malé vzdálenosti pak stříkej na určitá místa. Když máš podklad vystínovaný, lesklá barva nahoře bude vystínovaná také. Světlé části se dokonce mohou tvářit tak, jako by svítily. A pokud chceš vyglazovat jen nějaké nádechy, barvu si víc nařeď.

Jak snadno vyměnit barvu v pistoli

Zapomeň na to, že pokaždé, když budeš potřebovat vyměnit barvu, protože už se ti nehodí, rozebereš pistoli a budeš ji několik minut čistit. Místo toho nalij do nádobky trochu ředidla a prostě zbytky barvy vystříkej, dokud pistole nebude čistá. Pak si v klidu můžeš naředit nový odstín.

redeni-barev

Nabarvi si svoji vlastní armádu

Mimo jiné u nás můžeš objevit spoustu figurek, které lze touhle technikou barvit. Dungeons & Dragons, Magic: The Gathering, Karak - všechno najdeš v kategorii Figurky

výsledek barvení modelu dungeons and dragons

Tipy na závěr

Tutoriály a návody jak na airbrush sice na internetu najdeš, ale nejlepší je prostě a jednoduše trénink - čím víc budeš barvit, tím víc si budeš nacházet vlastní tricks a staneš se profíkem. Zároveň je také spousta workshopů, kde tě s touhle technikou naučí.

airbrush-workshop

 Produkty:

Kompresory

Pistole

Barvy

Čistění


 

[Autor-Ája]