Airbrush techniky pro začínající modeláře

Airbrush - malířská technika, kde stříkáš barvu malou pistolkou pomocí stlačeného vzduchu. V podobě, v jaké ho známe teď, se proslavil už v roce 1893 - tehdy se začaly vyrábět a prodávat přesně takové pistolky, jako používáme dodnes.

Technikou airbrush se doslova myslí vzduchový štětec a využívá se zejména při tvorbě reklam, streetartu a retuši fotek, v našem případě ale k barvení miniatur (například Dungeons & Dragons) a plastikových modelů. Tak co, přestalo tě bavit barvení štětcem a chceš se naučit něco nového? Tak si pojď přečíst vše o technice airbrush!

barvení d&d figurky technikou airbrush

My nabízíme celou kategorii Airbrush, kde najdeš fakt vše, co potřebuješ.

Co je to airbrush?

Airbrush se stal jednou z nenahraditelných technik pro modeláře. Modely můžou mít různé velikosti - od úplně maličkých figurek po několikadecimetrové modely různých lodí, letadel a tak podobně. Na tuhle techniku si člověk většinou přijde až s postupem času, a to tak, že barvení štětcem už prostě není tak efektivní a nesplňuje požadavky - díky airbrushi totiž barvu na model naneseš naprosto rovnoměrně, čehož se štětcem tak jednoduše nedocílíš.

A pořád nevíš, co si pod tímhle názvem přestavit? Vezmeš si pistolku, dáš do ní barvu a kompresorem barvu vytlačuješ tak, že stříká a rovnoměrně se nanáší na povrch - zkrátka v tom není žádná věda! Pozor si však musíš dát na špatný tlak vzduchu, zanesenou pistoli a špatnou barvu. To všechno ti může malování značně znepříjemnit.

z čeho se skládá airbrush pistole

Jaké jsou základy airbrushe aneb co si pořídit do začátku

Potřebné vybavení

Nepostradatelnou součástí airbrushe je již zmíněná pistole, někdo si dokonce pořizuje hned dvě, protože to výrazně usnadní a urychlí práci. Pistole jsou menší, takže nezaberou až tolik místa.

Zároveň nesmí chybět kompresor, což je takové (mnohdy) velké zařízení, bez kterého se ale rozhodně neobejdeš. Je to nejspíše největší investice, pokud se do tohoto koníčku chceš vrhnout. Taky asi není úplně vhodné si ukrást nějaký starší kompresor z garáže - ten totiž pravděpodobně obsahuje olej a olej v pistoli a na modelu fakt nechceš.

Dál určitě věci na čištění - klíč na montování trysky, čisticí štětečky, čisticí stanice a chemický čistič. Čistění je opravdu důležité, nezanedbej ho! Byla by pak škoda, kdybys utratil spoustu peněz za všechnu výbavu, o kterou se nebudeš starat, a stane se tak nepoužitelnou.

A rozhodně nesmíš zapomenout na barvy, bez kterých by ses fakt nikam nehnul. Když se budeš koukat po vhodných barvách, rozhodně hledej v názvu "air". Takovou řadou se pyšní třeba výrobce Army Painter. Barviček této řady u nás na shopu najdeš fakt hodně, tak se mrkni.

Další sérií barviček vhodných na airbrush je od výrobce Vallejo, Vyjma fakt spousty barviček u nich najdeš i kvalitní čistidla pistolí a štětců, ale dokonce i ředidla a kompresor. Tenhle výrobce je zkrátka na airbrush vybaven ve všech ohledech.

A v neposlední řadě ředidlo do barev. To je nepostradatelnou součástí míchání barev, ke kterému se vrátíme a rozebereme v další části článku. Zkráceně - je potřeba si barvy naředit v odpovídajícím poměru tak, aby byly dost tekuté a nezacpaly pistoli, protože pak už žádný výtvor neuděláš! A dobrým pomocníkem je samozřejmě i při čištění pistole.

Tip: Výhodou může být i držák na pistoli.

Pistoli si pořádně vyčisti aspoň jednou do měsíce. Rozeber ji, pročisti ředidlem nebo přípravkem na čištění airbrushů, vyndej jehlu, trysku a vyčisti papírovým kapesníkem nebo uchošťourem namočeným v ředidle, aby ses zbavil zaschlých barev.

Kde barvit

Jako první by sis určitě měl vymezit místo na barvení - starý stůl, modelářská podložka nebo jen pořádně podložit starými novinami..? No, hlavně ať se nic neponičí. Kolem bude totiž létat barev, které asi jen tak nevyčistíš.

malování modelu letadla

 A konečně... Jak barvit?

Příprava a základní fakta

Airbrush si postav na stůl nebo prostě na místo, které sis určil jako místo činu, pohodlně se usaď a připrav si svůj model.

Tip: Nezačínej s airbrushem na ostrém modelu! Žádný učený z nebe nespadl, takže nepočítej, že ti to půjde hned, je to přeci jen o tréninku. Nemusí to být ani opravdický model, stačí třeba i papír.

 Obecně platí, že čím méně vzduchu použiješ, tím menší bude rozptyl, a naopak, čím více vzduchu do pistolky naženeš, tím víc se ti barva rozprskne.

Množství barvy se kontroluje spouští, která ovládá jemnou jehlu u ústí pistole. Jednoduchá pistole má pouze regulaci vzduchu, dražší kousky už zvládají i dávkovat barvu a plynule měřit šířku linie.

nejdřív si airbrush natrénuj

Jak na míchání barev

Tady se zarazíme, protože airbrush se od klasického štětečkování docela liší - barvy se stříkají, a tak musí být výrazně řidší než barvy, které nanášíš štětcem - přeci jen nechceš, aby se ti ucpala tryska. Takže jak na to? Rozhodně použij ředidlo.

Tip: Kolik použít ředidla ti většinou řekne výrobce. Pokud to nenajdeš, řeď v poměru 1:3 (barva:ředidlu)

Barvy zároveň můžeš úplně v pohodě míchat - vzduch je rozmělní na tak malé částečky, že to není vůbec problém. Jen si dej pozor na správnou konzistenci.

 Jak snadno vyměnit barvu v pistoli

Zapomeň na to, že pokaždé, když budeš potřebovat vyměnit barvu, protože už se ti nehodí, rozebereš pistoli a budeš ji několik minut čistit. Místo toho nalij do nádobky trochu ředidla a prostě zbytky barvy vystříkej, dokud pistole nebude čistá. Pak si v klidu můžeš naředit nový odstín.

redeni-barev

Nabarvi si svoji vlastní armádu

Mimo jiné u nás můžeš objevit spoustu figurek, které lze touhle technikou barvit. Dungeons & Dragons, Magic: The Gathering, Karak - všechno najdeš v kategorii Figurky

výsledek barvení modelu dungeons and dragons

Tipy na závěr

Tutoriály a návody jak na airbrush sice na internetu najdeš, ale nejlepší je prostě a jednoduše trénink - čím víc budeš barvit, tím víc si budeš nacházet vlastní tricks a staneš se profíkem. Zároveň je také spousta workshopů, kde tě s touhle technikou naučí.

airbrush-workshop

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení