Jak funguje Airbrush aneb technické podrobnosti

Možná jsi tu na základě článku o malování s airbrushem, možná jsi tu z jiného důvodu. Tak či tak se v tomhle článku dozvíš všechny technické informace, které se hodí před airbrushováním znát! Můžeš mrknout i na tohle video:

Jaké jsou základy airbrushe aneb co si pořídit do začátku

Tip: přečti si článek Jak barvit technikou airbrush.

Potřebné vybavení

Nepostradatelnou součástí airbrushe je již zmíněná pistole, někdo si dokonce pořizuje hned dvě, protože to výrazně usnadní a urychlí práci. Pistole jsou menší, takže nezaberou až tolik místa.

Zároveň nesmí chybět kompresor, což je takové (mnohdy) velké zařízení, bez kterého se ale rozhodně neobejdeš. Je to nejspíše největší investice, pokud se do tohoto koníčku chceš vrhnout. Taky asi není úplně vhodné si ukrást nějaký starší kompresor z garáže - ten totiž pravděpodobně obsahuje olej a olej v pistoli a na modelu fakt nechceš.

Dál určitě věci na čištění - klíč na montování trysky, čisticí štětečky, čisticí stanice a chemický čistič. Čistění je opravdu důležité, nezanedbej ho! Byla by pak škoda, kdybys utratil spoustu peněz za všechnu výbavu, o kterou se nebudeš starat, a stane se tak nepoužitelnou.

A rozhodně nesmíš zapomenout na barvy, bez kterých by ses fakt nikam nehnul. Když se budeš koukat po vhodných barvách, rozhodně hledej v názvu "air". Takovou řadou se pyšní třeba výrobce Army Painter. Barviček této řady u nás na shopu najdeš fakt hodně, tak se mrkni.

Další sérií barviček vhodných na airbrush je od výrobce Vallejo, Vyjma fakt spousty barviček u nich najdeš i kvalitní čistidla pistolí a štětců, ale dokonce i ředidla a kompresor. Tenhle výrobce je zkrátka na airbrush vybaven ve všech ohledech.

A v neposlední řadě ředidlo do barev. To je nepostradatelnou součástí míchání barev, ke kterému se vrátíme a rozebereme v další části článku. Zkráceně - je potřeba si barvy naředit v odpovídajícím poměru tak, aby byly dost tekuté a nezacpaly pistoli, protože pak už žádný výtvor neuděláš! A dobrým pomocníkem je samozřejmě i při čištění pistole.

Tip: Výhodou může být i držák na pistoli.

Pistoli si pořádně vyčisti aspoň jednou do měsíce. Rozeber ji, pročisti ředidlem nebo přípravkem na čištění airbrushů, vyndej jehlu, trysku a vyčisti papírovým kapesníkem nebo uchošťourem namočeným v ředidle, aby ses zbavil zaschlých barev.

Jak na to? Čti dál.

Jak funguje kompresor

opt_popis kompresoru

Nejdůležitější částí kompresoru je motor. U něj jej důležité, aby se příliš nezahříval, takže musí mít dobrý odvod tepla. Čím horší je, tím déle pak musíš čekat, než se kompresor zchladí a budeš moct pokračovat v činnosti. Elektromotor žene píst.

Důležitou součástí kompresoru je vana - ta udržuje stálý tlak (bez ní by samozřejmě šel tlak dolů). Vana se napustí na určitý tlak a z ní pak můžeš tlak čerpat. Tlak se dá regulovat (takovým velkým knoflíkem) takže záleží, jak to bude vyhovovat tobě. Obecně je na velkou plochu lepší větší tlak a na menší plochu menší tlak.

opt_tlak na kompresoru

Na kompresoru je i past na vlhkost - to aby se ti do pistole zbytečná vlhkost z kompresoru nedostala, mohlo by to způsobit jakési "flusance".

Pojistka proti přetlakování jako u papiňáku taky nechybí.

Jak na pistoli

Vzadu na pistoli je šroub. kde si můžeš regulovat maximální otevření airbrushe (flow, kterou budeš foukat). Předejdeš tak zbytečnému přehnání s barvou a zničení modelu.

opt_zadni cast pistole airbrush

Hlavní centrum ovládání airbrushe je DualAction - dvě akce. Je to ta páčka - když ji zmáčkneš, začne se ven drát vzduch, když potáhneš dozadu, půjde s ním i barva. Táhnutím dozadu se táhne zpátky jehla, tím se vytvoří větší díra na to, aby tam barva protékala. Dolů se zasadí hadice od kompresoru a do "nádobky" shora se dá barva. Nádobka se dá přikrýt kloboučkem, takže žádný strach, barva se ti nevylije.

opt_dualaction airbrush

opt_jehla airbrushopt_jehla airbrush 2

Jak vyčistit ucpanou trysku

Airbrush nejdříve vyprázdni. Poté odšroubuj kryt na zadní části pistole, pod kterým se nachází zadek jehly. Je tam držák, který vše drží pohromadě, takže nejdříve ho povol a pak opatrně vytáhni jehlu.

odsroubovani pistole airbrushdrzak airbrush

Pozor! Jehly jsou strašně jemné, když je do něčeho zabodneš, budou se ti na nich tvořit háčky.

Jakmile je vyndaná jehla, můžeš začít vyndávat trysku. Jehlu určitě vždy vyndávej dřív! Můžeš se nejen poranit, ale jehla se dá lehce zničit a musel bys kupovat novou.

odsroubovana cepicka airbrush

V balení ke každému airbrushi je malý klíč, který slouží k odmontování trysky. Hlavně pomalu a opatrně, nechceš ji vyrvat ze závitu. Odmontovanou trysku si dej někam na stranu, kde se ti neztratí, je fakt maličká. Z vnitřní strany na trysce můžeš vidět černé těsnění - to se rozhodně nesmí ztratit nebo uvolnit, jinak rovnou můžeš kupovat novou trysku. 

tryska airbrush

Následně si vezmi tu stejnou jehlu a pokus se trysku propíchnout z vnitřní strany. Budou odtud vycházet miniaturní kousky zaschlé barvy, případně jeden velký cucek, který tu trysku zacpal. Když se ti podaří dostat všechny cucky ven, je načase trysku vrátit zpátky.

protahnuti airbrush trysky jehlou

Vrať trysku a klíčkem ji pevně, ale ne na krev přimontuj k tělu pistole. Pak vrať čepičku, která trysku chrání. Na vrchní straně čepičky je i takový kalíšek, který se dá odšroubovat - nemusíš ho používat, ale chrání tě od jehly a dává směr tahu, takže airbrushování bude přesnější.

kalisek airbrush

Pak vrať zpět jehlu, hlavně opatrně! Jakmile jehla nejde dál, nervi ji tam na sílu - zašroubuj a je to! Pak vyzkoušej, jestli vše funguje. Jestli ano, přidělej zadní krytku a airbrush je jako nový.

vraceni jehly zpet airbrush

Tip: Rozhodně se vyplatí mít kartáčky, kterými vyčistíš místa, kde bývá jehla.

 Ještě si pořádně přečti článek O malování Airbrushem, a pak vzhůru do barvení!

[Autor-Ája]